Najbolji pokazatelj nacionalne podijeljenosti u BiH jeste gradić koji Bošnjaci zovu Gornji Vakuf, a Hrvati Uskoplje, jer je tamo sve posebno za jedne i druge, navode portali.
Dvadeset godina od završetka rata u BiH u ovom gradiću, u Srednjebosanskom kantonu, sve je u potpunosti podijeljeno na hrvatsku i bošnjačku stranu.
Gradić ima dva naziva, baš kao i srednja škola, u kojoj postoji sprat za Bošnjake i sprat za Hrvate.
Direktor podijeljene škole smatra da politika "truje roditelje, a roditelji djecu".
On kaže da bi "volio da se djeca pomiješaju, a da svako govori svojim jezikom".
Centralna gradska ulica ima liniju, koja je nevidljiva, ali koja jasno dijeli hrvatski od bošnjačkog dijela.
Kada neko ode u opštinu po dokumente ili neophodne papire, administracija radi posebno za Hrvate, a posebno za Bošnjake. Zato svako, u zavisnosti od nacionalnosti, ide na "svoje" šaltere.
Uprkos pokušajima pojedinaca da promijene stvari, ljudi i dalje žive kao u devedesetim godinama, odnosno, ne mijenjaju nacionalne i vjerske poglede.
U međuvremenu, oni koji nemaju više strpljenja da čekaju na bolji život prodaju imovinu i odlaze u svijet.
Gornji Vakuf/Uskoplje samo je jedan od primjera nacionalnih i vjerskih podjela u FBiH, koje ni dvije poslijeratne decenije nisu premostile.
Analitičari podsjećaju da su propali svi međunarodni pokušaji i pritisci da se podijeljeni Mostar vrati u predratno stanje.
Hrvati žele da Mostar bude njihov "prijestoni grad", a Bošnjaci žele da izbrišu granice.
Danas Mostar ima jasnu liniju podjele po opštinama koje pripadaju jednom i drugom dijelu grada, a stanovnici, u zavisnosti od nacionalne pripadnosti, vode odvojene živote od političke, zdravstvene, kulturne do sportske sfere interesovanja.