Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je da će ruskog predsjednika Vladimira Putina na predstojećem sastanku obavijestiti o pripremama za referendum, "koji će sigurno biti održan".
Dodik je naveo da je na današnjem sastanku ambasadoru Rusije u BiH Petru Ivancovu prenio da Srpska smatra da je Savjet za sprovođenje mira nelegalno tijelo, nepredviđeno Dejtonskim sporazumom i da je mnogo učinilo u ohrabrivanju visokog predstavnika da učini kriminal rušeći taj sporazum u mnogim stvarima.
"Rekao sam da arogancija koja dolazi sa te strane i neprihvatanje slova Dejtona predstavlja obilježje rada i političkog pritiska tog vijeća. Što se tiče odlaska u Moskvu, pitanja o kojima ćemo razgovarati su politička i ekonomska", rekao je Dodik za Radio slobodna Evropa.
Dodik je istakao da Srpska ima pravo na referendum i naveo da u članu 33 Ustava BiH piše da BiH pripadaju nadležnosti koje su izričito date ovim ustavom i nabrojano je devet nadležnosti, a sve ostalo što nije izričito dato tim ustavom pripada entitetima.
Na pitanje da li vjeruje da će visoki predstavnik u BiH ove sedmice posegnuti za bonskim ovlaštenjima, Dodik je rekao da su bonska ovlaštenja i kada su ranije masovno primjenjivana, primjenjivana su protivzakonito.
"Mogu samo da kažem da ne znam šta bi on mogao da potegne. Ali, ukoliko hipotetički, dođemo u situaciju da Miloradu Dodiku zabrani politički rad, ja to ne bih prihvatio", dodao je Dodik.
Komentarišući stav američke Ambasade u BiH nakon odluke Ustavnog suda BiH o referendumu, Dodik je rekao da se slaže u dijelu da niko ne treba da krši Dejton i da se zalažem za to da se vrati slovu Dejtona.
"Uglavnom, što se tiče Amerikanaca nije, naravno, dobro sa njima imati probleme, ali, dođete u poziciju nekada da morate, jer kod nas postoji narodno uvjerenje `Dara je prevršila mjeru`", dodao je Dodik.
On je poručio da će se referendum održati i da će on izaći da glasa čim se ujutro probudi.
Na pitanje da li će SNSD dobiti dodatne političke poene jer je kampanju usmjerio na referendum, Dodik je podsjetio da su inicijativu o referendumu potpisale sve političke partije u Srpskoj, a među njima i opozicione stranke.
"Ako su bili i oni tu, imali bi i oni političke poene. A kao političar da vam odgovorim, sve što može doprinijeti političkom značaju, kao što je referendum, to je sasvim legitimno", dodao je Dodik.
Dodik je ponovo pozvao ljude da izađu na referendum. "Pozivam i Bošnjake i Hrvate da izađu. Mislim da je to važno i sa stanovništa uključivanja u političke procese. Ne vidim ništa sporno i da neko bude protiv. Niko ne kaže da će svi Srbi izaći i glasati za", dodao je Dodik.
Predsjednik Srpske naglasio je da ovaj referendum nije priča o statusu, niti i o otcjepljenju.
"Nama je primarno da završimo ovaj dio posla. Na našem dnevnom redu nije secesija, već neka druga pitanja. Da li će to biti pitanje statusa u nekim godinama koje dolaze, da li će to moja generacija uraditi ili ne, ja to ne znam. Pretpostavljam, imajući u vidu kretanja i grubu silu nametanja, oduzimanja nadležnosti da ćemo se opet vratiti na onu priču `Dara je prevršila mjeru`, pa bi možda i to moglo da dođe na dnevni red", rekao je Dodik.