Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić rekao je da ne treba mijenjati Zakon o lijekovima, jer se to rješava dogovorom koji se može postići.
"Da bi išli na ruku Savezu za promjene, stranke iz FBiH su pokušale da mijenjaju Zakon o lijekovima, a to bi bio prenos nadležnosti i otvorile bi se bespotrebne političke rasprave", istakao je Špirić i dodao da tako lako posezanje za izmjenama Zakona u kojima će pljuštati optužbe nikome ne koristi, ni Republici Srpskoj niti FBiH.
Špirić je rekao da o farmaceutskoj mafiji malo zna, ali da zna da "mafija nikada nije ganjala mafiju".
Komentarišući izmjene Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, Špirić je rekao da Savjetu ministara treba dati ograničen rok pošto se radi o sistemskom zakonu.
"Svaka pojedinačna promjena zakona će praviti destrukciju. Treba napraviti sistemske promjene i dobro je da to radi Savjet ministara", rekao je on.
Govoreći o izvještaju Agencije za unapređenje stranih investicija /Fipa/ na promociji direktnih stranih investicija u BiH, Špirić je istakao da je Fipa pokušaj stvaranja još jedne državne agencije, ali da nije pogođena suština.
"Institucija koja godišnje troši oko milion i po KM služi da nam pošalje izvještaj da su investicije u padu", naglasio je on i dodao da ne bi bilo tragično da je ovaj izvještaj poslat Savjetu ministara, ali je sramotno što je proslijeđen Parlamentarnoj skupštini BiH sa setom mjera koje bi trebalo da povećaju nivo investicija u BiH.
Prema njegovim riječima, nivo investicija, pogotovo novih, neće biti veći sve dok je BiH tema rasprave u Savjetu bezbjednosti UN, dok Mostar nema izbora, dok u BiH ulaze oni koji se cijene kao opasnost za bezbjednost i dok se ne posvetimo sami BiH.
Špirić je dodao da treba redefinisati ili ukinuti Fipu ili formirati agenciju koja će biti kompetentna da se nosi sa onim što se zove promocija investicija.
Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je da je bilo potrebno da se po hitnom postupku usvoji zakon o izmjenama Zakona o lijekovima zato što Stručni savjet Agencije za lijekove već četiri godine radi u tehničkom mandatu i nisu bili u kapacitetu da donose bitne akte.
Osmanović je istakao da Stručni savjet nije bio ni u kapacitetu da da mišljenje na Pravilnik o kontroli visine cijene lijekova zbog čega je procijenjeno da je potrebno po hitnom postupku donijeti izmjene i dopune Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima član 15 kojima se vrši imenovanje Stručnog savjeta na način da bi dva člana dolazila na prijedlog Ministarstva zdravlja Republike Srpske, dva iz FBiH, jedan iz distrikta Brčko, a dva člana bi imenovao Savjet ministara BiH iz Srpske i FBiH.
"Ovdje se ne radi ni o kakvom prenosu nadležnosti", tvrdi on.
Osmanović je naglasio da BiH za zdravstvo izdvaja milijardu i 500.000 miliona maraka, od toga više od 500 miliona za lijekove, te da je nekome u interesu da BiH ne dobije pravilnik o kontroli visine cijene lijekova.
"Znam da je Stručni savjet bio pod tim velikim pritiskom, jer nisu bili u kapacitetu da donesu taj pravilnik", rekao je on i dodao da su lijekovi u BiH skuplji nego u Hrvatskoj i Srbiji.
Prema njegovim riječima, Savjet ministara BiH bi sutra ili na sljedećoj sjednici trebalo da usvoji Pravilnik o kontroli visine cijene lijekova, nakon čega se nakon pola godine može praviti analiza tržišta lijekova.