Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je za Srpsku važnije da bude usvojen zakon o Ustavnom sudu BiH od evropskog puta BiH i upitnika Evropske komisije.
“Bez obzira na sve šta nam ovdje poturaju i šta rade, upitnik Evropske komisije je slijed onoga što je potrebno za članstvo u EU. Za nas je neprihvatljiva EU koja će podržavati ovakav sistem i način odlučivanja u BiH, a prije svega u Ustavnom sudu BiH i postojeću dekadenciju u institucijama BiH”, rekao je novinarima Dodik.
On je ponovio da su Sud i Tužilaštvo BiH pod direktnom upravom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, koja je u posljednjih godinu dana posredstvom pritisaka, praćenja i uticaja na sudove i tužilaštva učinila dodatno dekadentnim sistem koji nema ustavni osnov.
“Prema tome, veoma jasno da se zna da OBA, posredstvom svog čelnog čovjeka koji direktno odgovara lideru SDA Bakiru Izetbegoviću, želi da sprovede i modelira politički sistem u cjelini. Ova agencija želi da delegitimiše Republiku Srpsku, koja jeste protiv Suda i Tužilaštva BiH, koje bi trebalo ukinuti i onda se dogovoriti kako bi trebalo da izgledaju”, istakao je Dodik.
DODIK: SKUPŠTINA KLJUČNO MJESTO KONSTITUISANJA SRPSKE
Dodik je ocijenio da je Narodna skupština Republike Srpske od formiranja pokazala sposobnost za donošenje veoma delikatnih odluka i bila ključno mjesto konstituisanja Srpske.
“Činjenica jeste da je u Republici Srpskoj, u veoma burnim vremenima prije 25 godina, bilo dovoljno političkog i javnog odgovora, te kretanja ka skupštinskom načinu odlučivanja, a ne putem nekih revolucionarnih tijela”, rekao je novinarima Dodik, nakon što je prisustvovao naučnom skupu u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske o temi “25 godina Narodne skupštine Republike Srpske”.
On je istakao da će Narodna skupština Republike Srpske i u budućnosti imati gotovo odlučujuću ulogu u svemu.
“Narodna skupština Republike Srpske jeste mjesto okupljanja različitih političkih snaga koje učestvuju u kreiranju političkog sistema. Zato je važno da ne zaboravimo i da se često vraćamo različitim mogućnostima rada skupštine, te da razbijamo stereotipe da je srpski narod bez organizacije ušao u period stvaranja Republike Srpske”, istakao je Dodik.
On je podsjetio da su svi konstitutivni akti Republike Srpske usvojeni prije oružanih sukoba u BiH i da okidač za sukobe nije bilo formiranje skupštine, nego referendum i međunarodno priznanje BiH, što su željeli Bošnjaci pod vođstvom Alije Izetbegovića.
Naučnom skupu su prisustvovali predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Rajko Kuzmanović i predstavnici naučne zajednice iz Srpske.