Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izabrana je večeras na manifestaciji "Nezavisnih novina" za ličnost godine u BiH.
Riječ je o tradicionalnoj manifestaciji "Ličnost godine in memoriam Željko Kopanja", a priznanje je Cvijanovićevoj uručio prošlogodinji dobitnik gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.
Na manifestaciji, održanoj večeras u Banjaluci, istaknute su brojne zasluge Cvijanovićeve, uključujući i to što su u njenom mandatu premijera Republike Srpske penzije uvećane za ukupno oko 20 odsto.
Osim toga, od septembra je zakonskim rješenjima obezbijeđeno povećanje plata za sve zaposlene u javnom i realnom sektoru, a počelo je i preuzimanje refundacije bruto iznosa za porodiljsko bolovanje.
U obrazloženju je istaknuto da je u Republici Srpskoj trenutno rekordna zaposlenost, rast BDP-a, pokrivenost uvoza izvozom i industrijska proizvodnja, kao i da je Cvijanovićeva, po izboru za predsjednika Republike Srpske, odmah pokrenula višegodišnji nacionalni program demografske obnove Republike Srpske.
Proglašeni su i najbolji ministri u obje entitetske vlade, kao i u Savjetu ministara, a koje su birali čitaoci "Nezavisnih".
Za najboljeg ministra u Vladi Republike Srpske proglašen je ministar nauke i tehnologije Alen Šeranić, a za najboljeg ministra u Vladi FBiH čitaoci su izabrali ministra rada i socijalne politike Veska Drljaču.
Najbolji ministar u Savjetu ministara je ministar pravde Josip Grubeša.
Prestižnu novinarsku nagradu "Nikola Guzijan" urednički kolegijum "Nezavisnih novina" ove godine dodijelio je novinaru "Večernjeg lista" Zoranu Krešiću, koji kao svoj najveći uspjeh ističe činjenicu da već 20 godina uspijeva da radi ono što najviše voli - da bude novinar.
Prilikom donošenja odluke za dodjelu priznanja za podvig godine, pod nazivom "Jelena Trikić - Majka Hrabrost", uređivački kolegijum "Nezavisnih novina" je imao mnogo kandidata, a u konkurenciji najhumanijih djela priznanje je otišlo u Mrkonjić Grad, u ruke Petra Lakića, Vladimira Vidića i Mirka Galića.
Oni su 31. maja na jezeru Đol, čuvši poziv u pomoć, skočili u vodu i spasili 13-godišnju Hanu Omić, koja je bila bez svijesti.
Zahvaljujući izuzetnim poslovnim uspjesima, nagrada privrednik godine pripala je generalnom direktoru Olimpijskog centra "Jahorina" Dejanu LJevnaiću.
Glavni i odgovorni urednik "Nezavisnih novina" Sandra Gojković-Arbutina rekla je da su se ove novine svvih ovih godina trudile da njihovi izbori budu što bolji, iako su znali da ne mogu da zadovolje sve ukuse, ali uvijek su ih birali sa najvećom odgovornošću i dobrom namjerom.
"Iako od 2016. godine nosi naziv `in memoriam Željko Kopanja`, kao znak sjećanja na našeg osnivača, pokušavamo, a nadamo se da u tome i uspijevamo, da očuvamo živom njegovu ideju da završimo godinu porukama optimizma i dijaloga, lišenu svakog senzacionalizma", istakla je Arbutina.
"Nezavisne novine" ličnost godine izabrale su 16. put, a manifestacija od 2016. godine nosi naziv "Ličnost godine in memoriam Željko Kopanja" u čast njenog pokretača i osnivača "Nezavisnih novina" Željka Kopanje, koji je preminuo 8. avgusta te godine od posljedica srčanog udara.
Svečanost "Nezavisnih novina" okupila je ličnosti iz svih sfera života, među kojima i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika, mandatara za sastav nove Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, visokog predstavnika u BiH Valentina Incka.
Prošlogodišnja ličnost godine bio je gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, 2016. godine priznanje je dobio tadašnji šef Misije OEBS-a u BiH DŽonatan Mur, 2015. tadašnji načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković, 2014. godine tadašnji hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović, 2013. tadašnji prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, 2012. tadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović.
Priznanje je 2011. godine dobio srpski teniser Novak Đoković, 2010. tadašnji predsjednik Hrvatske Ivo Josipović, 2009. godine Tanja Fajon, tadašnji predstavnik Evropskog parlamenta za liberalizaciju viznog režima zemljama zapadnog Balkana, 2008. godine tadašnji lider SDA Sulejman Tihić.
Godinu dana ranije nagradu je dobio tadašnji visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak, 2006. godine tadašnji premijer Republike Srpske Milorad Dodik, 2005. goidne tadašnji supervizor OHR-a za Brčko Rafi Gregorijan, 2004. doktorica koja je spasla živote pretučenih pravoslavnih sveštenika Jeremije i Aleksandra Starovlaha Mirsada Prašo i 2003. godine Kliford Bond, tadašnji ambasador SAD u BiH.