• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pretočena kiselina iz oštećene cisterne

Hlorovodonična kiselina iz oštećene cisterne na Glavnoj željezničkoj stanici u Beogradu pretočena u dvije autocisterne.

 Pretočena kiselina iz oštećene cisterne Izvor: MONDO

Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić rekao je da je hlorovodonična kiselina iz oštećene cisterne na Glavnoj željezničkoj stanici u Beogradu pretočena u dvije autocisterne i da nema opasnosti po zdravlje stanovnika.

Marić je rekao da je kiselina pretočena u dvije autocisterne i da su one krenule ka Kragujevcu.

Vatrogasno-spasičlačka brigada Beograd je jedan sat poslije ponoći dobila dojavu da na Željezničkoj stanici Beograd iz vagona cisterne, koja je parkirana na željezničkom kolosijeku, ističe hlorovodična kiselina.

Pripadnici brigade stigli su poslije nekoliko minuta na teren sa 13 vatrogasno spasilačkih vozila i 32 vatrogasaca spasioca.

Izviđanjem lica mjesta i mjerenjem koncentracije opasnih materija utvrđeno je da je na cisterni težine oko 50 tona došlo do pukotine i isticanja hlorovodonične kiseline.

Na lice mjesta je izašla i ekotoksikološka ekipa gradskog Zavoda za javno zdravlje koja je sve vrijeme mjerila koncentraciju potencijalne opasnosti kao i ekipe hitne pomoći, policije i pripadnici Željeznice.

Uvidom u tovarne liste, vagon cisterna je stigla iz Rumunije, a vlasnik transporta je DOO "Roling" Kragujevac.

Povrijeđenih i poginulih lica nema, navodi se u saopštenju i dodaje da pripadnici vatrogasno spasilačke brigade Beograd dežuraju i tokom pretakanja, kako bi obezbjedili neutralizaciju pošto je opasnost od požara i eksplozije prisutna.

Pretakanje kiseline trebalo bi da bude završeno do 13.00 časova, izjavio je načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić.

Marić je rekao da je jutros oko 9.00 sati počelo izmještanje kiseline u auto-cisterne i da bi posao trebalo da bude završen za tri do četiri časa, a zatim će taj materijal autocisternama biti upućen u Kragujevac.

On je rekao da su u sprječavanju posljedica curenja hlorovodonične kiseline učestvovala 32 pripadnika vatrogasno-spasilačke brigade, veliki broj specijalnih vozila, kao i vatrogasni brod.

Marić je dodao da je u kompoziciji koja je u Željezničku stanicu Beograd stigla iz Rumunije, bilo oko 50 tona hlorovodonične kiseline, ali da je zahvaljujući brzoj reakciji zaposlenih na željeznici i vatrogasaca iscurila mala količnina opasne materije.

"Očekujem da se za četiri sata ta situacija u potpunosti sanira, da se završi pretakanje u autocisterne i da hlorovodonična kiselina produži za Kragujevac gdje je kranje odredište", rekao je Marić jutros.

Načelnica službe toksikologije Vojno-medicinske akademije Slavica Vučinić izjavila je da nema opasnosti od trovanja stanovništva kiselinom koja je iscurila.

Vučinić je rekla da se odjeljenju toksikologije VMA zbog tegoba izazvanih trovanjem hlorovodonične kiseline nije obratio niko od učesnika u akciji otklanjanja posljedica, kao ni građani koji žive u blizini mjesta incidenta.

"Neutralizacija kiseline vodom je sprovedena, pretakanje će biti obavljeno i neke opasnosti nema. Opasno je kada dođe do curenja da kiselina dospije u vodene tokove i zato se preduzima hitno razblaženje, da se ne bi ugrozili vodeni organizmi", rekla je Vučinić.

Ona je podsjetila da je hlorovodonična kiselina jedna od najčešće korišćenih hemikalija u industriji, a do trovanja može doći udisanjem, ili direktnim kontaktom na koži ili sluzokoži.

Vučinić je objasnila da u trenutku kada postoji veća koncentracija hlorovodonične kiseline, osobe koje su se zatekle u blizini moraju da se sklone u zaštićen prostor sa dobro zadihtovanim vratima.

U slučaju trovanja udisanjem isparenja, simptomi su nadražaj i osjećaj pečenja u očima, grlu i nosu, pojačan sekret iz nosa, suv kašalj, otežano i ubrzano disanje, a u najtežim slučajevima poslije perioda mirovanja simptoma koji može trajati 24 sata, moguć je edem pluća, kazala je Vučinić.

"Bitno da se bez zaštine opreme ne prilazi hemikaliji najmanje na 15 metara, da se bude u pravcu suprotnom od vjetra i hitno da se uklone oni iz okoline koji su bez zaštitnog odijela sa respiratorima", navela je Vučinić.

Komandant vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Mile Jovičić je napomenuo da nema opasnosti po životnu sredinu i zdravlje građana, jer su nadležne službe blagovremeno reagovale.

Vagon sa hlorovodoničnom kiselinom je došao iz Rumunije, a kompoziciju je sačinjavalo 12 vagona, od čega sedam vagona sa eksplozivnom i zapaljivom materijom, dva vagona sa sodom i dva vagona sa hlorom, rekao je Jovičić.

Prema njegovim riječima, došlo je do pucanja cisterne na samom varu, zbog čega je ostala na samoj lokaciji i samo je preusmjerena 500 metara dalje od mjesta gdje je zatečena.

Jovičić je objasnio da je hlorovodonična kiselina opasna i djeluje razarajuće na organizam i disajne puteve i potrebna je kompletna zaštita u radu sa tom materijom, jer djeluje nagrizajuće na metalne dijelove i oslobađa vodonik, a u nekim slučajevima može da izazove eksploziju.

On je rekao da vjerovatno postoji kontrola na graničnom prelazu, ali da je ovlašćeni prevoznik, a to je u ovom slučaju privatno preduzeće iz Kragujevca, dužno da otkloni taj akcident, što je i učinilo.

Vatrogasci sa specijalnim odjelima za agresivne materije su intervenisali, drže situaciju pod kontrolom i za svaki slučaj nalaze se i dalje na terenu.

Tokom noći nije bilo jakog vjetra, koji je bio jačine samo jedan metar u sekundi, a "preduzeto je sve da ne dođe do eventualnog širenja i nema opasnosti", istakli su u Komandno-operativnom centru Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE