• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić zatražio istragu UN o trgovini organa

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić zatražio je od Savjeta bezbjednosti UN osnivanje ad hok mehanizma koji bi istražio navode o trgovini ljudskim organima na Kosovu.

 Jeremić zatražio istragu UN o trgovini organa Izvor: MONDO

Na sjednici SB UN na kojoj je razmatran redovni izvještaj o Kosovu, Jeremić je rekao da je tako postupano i u svim prethodnim slučajevima koji su se ticali ratnih zločina na Balkanu, bez obzira kojoj strani su pripadali počinioci zločina i na njihovu političku ulogu.

"Stav Srbije je da je rješenje u pokretanju ad hok istražnog mehanizma koji bi formirao Savjet bezbjednosti i koji bi bio odgovoran Savjetu", rekao je Jeremić.

On je naglasio da se jedino kroz aktivnost Savjeta bezbjednosti UN mogu spriječiti dupli standardi.

Ministar Jeremić ukazao je da se trgovina organima spominje u samo jednoj tački poslednjeg izvještaja UN o situaciji na Kosovu i podsjetio na izvještaj Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u kojem se navode svjedočenja i podaci više obavještajnih službi.

"Da bi pravda bila ispunjena, neophodna je nezavisna istraga o navodima iz izvještaja. Takva istraga mora imati međunarodni mandat i mora biti u internacionalnom sastavu", rekao je Jeremić i naglasio da se u tom procesu mora obezbjediti potpuna zaštita svjedoka.

On je dodao da je za Srbiju istraga o trgovini ljudskim organima pitanje od prvorazrednog značaja. Naveo je da se i u tom slučaju radi o ličnoj odgovornosti, a ne o krivici cijelog naroda. Ministar je podvukao da zbog svega, pitanje istrage ne smije biti politizovano.

Jeremić je rekao da je Beograd snažno posvećen dijalogu sa Prištinom, uprkos njegovom odlaganju i dodao da su pregovori dobra prilika za rješavanje svih nagomilanih problema.

"Srbija je prošle jeseni saopštila da je spremna na dijalog. Mi i dalje čekamo na Prištinu i nadamo se da će i oni uskoro biti spremni", rekao je Jeremić i dodao da će pregovori doprinijeti uspostavljanju mira, stabilnosti i pomirenja na Kosovu i u regionu.

Srpski ministar je dodao da će tokom pregovora biti mnogo komplikovanih pitanja, ali da bi vremenom trebalo izgraditi povjerenje i razumijevanje.

"Rezultati će svakako doći ukoliko obe strane pokažu dobru volju i naporno rade na postizanju konstruktivnog sporazuma koji će biti od koristi za sve građane", kazao je Jeremić.

Jeremić je zahvalio svim članicama UN i Savjeta bezbjednosti koje poštuju suverenitet i cjelovitost Srbije, za koje je kazao da predstavljaju veliku većinu. On je apelovao na njih da istraju u tom stavu kako bi na taj način spriječili da Kosovo postane presedan.

On je ukazao da albanske vlasti nastavljaju da ohrabruju nelegalnu gradnju kuća i širenje naselja, što predstavlja izazov za UNMIK administraciju u Kosovskoj Mitrovici.

Osvrnuvši se na proces povratka, Jeremić je naglasio da se do sada samo 120 kosovskih Srba vratilo svojim domovima, od 205.835 koliko ih je protjerano od juna 1999. godine.

Ministar je podsjetio na izvještaj Amnesti internešnela (Amnesty International) iz septembra 2010. godine u kojem se navodi da UNHCR i druge međunarodne institucije smatraju da nisu stvoreni uslovi za održivi povratak Srba na Kosovo.

Jeremić je izrazio zabrinutost zbog pokušaja prištinskih vlasti da nametnu svoju vlast na sjeveru Kosova, uprkos protivljenju lokalnog stanovništva.

Ministar je podsjetio da je UNMIK za Srbiju jedini prihvatljivi oblik diplomatskog predstavljanja Kosova i izrazio duboku zabrinutost zbog odbijanja prištinskih vlasti da učestvuju pod tim imenom na pojedinim regionalnim i međunarodnim skupovima.

Jeremić je pozvao sve potencijalne donatore da pomognu obnavljanje srpskih pravoslavnih manastira i crkava na Kosovu, koji su uništeni u pogromu 2004. godine. On je podsjetio da je Savjet Evrope formirao posebnu komisiju koja učestvuje u obnovi, ali da taj posao još nije završen.

Srpski šef diplomatije kritikovao je sporost u demokratizaciji Kosova, podsjetivši da Indeks demokratizacije za 2010. godinu, koji se navodi u izvještaju UN, ukazuje da "demokratski procesi na Kosovu nisu ispunili demokratske standarde".

On je naveo da su to pokazali i nedavno održani izbori na Kosovu, uprkos tome što je prosječno 14 posmatrača bilo prisutno po svakom izbornom mjestu. Podsjetio je da je na propuste i neregularnosti u izbornom postupku ukazao i Evropski parlament.

Osim Jeremića, članovima Savjeta bezbjednosti UN obratio se i šef UNMIK-a Lamberto Zanijer, a skupu prisustvuje i zamjenica kosovskog ministra spoljnih poslova Vljora Čitaku.

Generalni sekretar UN Ban Ki Muna u izvještaju za period od 19. oktobra 2010. do 15. januara 2011, ukazuje da je politički razvoj na Kosovu, posebno tokom izbora 12. decembra, usporio zamah stvoren Rezolucijom Generalne skupštine UN od 9. septembra 2010. u kojoj se pozdravlja spremnost EU da olakša dijalog Beograda i Prištine.

"Nadam se da ćemo u narednom periodu vidjeti obnavljanje tog zamaha u unapređenju procesa dijaloga i da će razvoj događaja u Prištini doprinijeti unutrašnjepolitičkoj stabilnosti koja će dovesti do što skorijeg početka dijaloga. Ostajem ohrabren riješenošću strana da se uključe u taj dijalog i pozivam sve učesnike da održe pozitivan i konstruktivan pristup", naveo je Ban Ki Mun.

On ukazuje da dijalog pruža "dragocjenu mogućnost da se riješe dugogodišnja pitanja čime bi se značajno doprinijelo učvršćivanju mira, stabilnosti i pomirenja na Kosovu i u regionu".

"Podrška Savjeta bezbjednosti tom procesu i dalje će biti od centralnog značaja", dodaje generalni sekretar UN.

Iako izražava žaljenje što još nije počeo dijalog Beograda i Prištine, Ban Ki Mun navodi da je zadovoljan što su predstavnici EU za olakšavanje razgovora održali nekoliko pripremnih sastanaka sa stranama i ponovio riješenost UN da nastave tijesnu saradnju sa EU u unapređenju tog procesa.

Povodom objavljivanja izvještaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu, Ban Ki Mun ističe da je UNMIK spreman da pruži punu podršku eventualnoj daljoj istrazi tih navoda, koja bi mogla da u budućnosti bude sprovedena.

On podsjeća da je UNMIK 2003. pružio Haškom tribunalu informacije i svoje nalaze po pitanju navoda sadržanih u Martijevom izvještaju, a da je krajem 2008. i početkom 2009. proslijedio sva dokumenta Euleksu koji je, kako podsjeća, javno izrazio spremnost da razmotri svaki dokaz koji bi specijalni izvjestilac mogao da otkrije.

Kad je riječ o vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, Ban Ki Mun napominje da su oni održani bez uključivanja UNMIK-a, u mirnoj atmosferi i da nije došlo do eskalacije tenzija među stanovništvom.

Generalni sekretar UN, međutim, ukazuje da su organizacije koje su pratile izbore, izrazile zabrinutost nivoom ispunjenja demokratskih standarda tokom izbornog procesa.

Ban Ki Mun takođe ukazuje na značajno veće učešće srpske zajednice na Kosovu, južno od rijeke Ibar, za razliku od bojkota te zajednice na sjeveru Kosova.

Kad je riječ o situaciji na sjeveru Kosova, generalni sekretar UN ocjenjuje da je ona i dalje nestabilna, sa tinjajućim međuetničkim tenzijama i talasom napada na pripadnike međunarodne zajednice i kosovske Srbe povezane sa kosovskim vlastima.

"Očekujem da dijalog Prištine i Beograda omogući odgovarajući forum za rješavanje pitanja koja bi mogla da dovedu do tenzija i nestabilnosti na sjeveru Kosova, kao i da će umnogome ojačati mir i stabilnost u regionu", naveo je Ban Ki Mun.

On je izrazio zabrinutost i što neki prištinski mediji pogrešno predstavljaju aktivnosti UNMIK-a na sjeveru Kosova čime se dovodi u opasnost osoblje te misije i zato je pozvao sve strane da priznaju napore UNMIK-a.

Ban Ki Mun ocjenjuje da spor oko novih registarskih tablica ima potencijal Kosova da negativno utiče na slobodu kretanja kao i na političku i bezbjednosnu situaciju.

Uz pomoć UNMIK-a, Beograd i Priština nastavljaju saradnju po pitanju nestalih kao i u oblasti srpske vjerske i kulturne baštine na Kosovu, navodi se u izvještaju.

Ban Ki Mun je pozvao lokalne vjerske lidere različitih zajednica da pokažu otvorenost jedni prema drugima i da učestvuju u međuvjerskim događajima, a međunarodnu zajednicu da podrži one lidere koji mogu imati pozitivnu ulogu u prevazilaženju postojećih podjela među zajednicama.

Komisija za obnovu koju vodi Savjet Evrope, pokazala je da je neprocjenjiv mehanizam za obnovu srpskih pravoslavnih mjesta na Kosovu, ocijenio je on i pozvao međunarodne donatore da joj obezbjede neophodnu finansijsku pomoć.

U dodatku izvještaja Ban Ki Muna je i izvještaj Euleksa u kojem se navodi da je prethodni period bio obilježen političkom neizvjesnošću i predizbornom kampanjom i da je ta misija EU radila na ublažavanju posljedica spora o registarskim tablicama.

Euleks, pod novim vođstvom, ulaže napore da poveća prisustvo na sjeveru Kosova tokom 2011. godine, piše u izvještaju koji je potpisao šef te misije Gzavije Bu de Marnak.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE