• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo: Sumorna godišnjica nezavisnosti

Kosovo danas obilježava trogodišnjicu jednostranog proglašenja nezavisnosti, a pozicija Prištine je sada gora nego prije tri godine, ocjenjuje AFP.

 Kosovo: Sumorna godišnjica nezavisnosti Izvor: MONDO

Obilježavajući tri godine od proglašenja nezavisnosti, Kosovo se i dalje suočava sa velikom političkom i ekonomskom preprekom koju dodatno otežava nedavno narušavanje imidža, piše francuska agencija AFP. Prenosimo cijeli tekst.

"U očima Zapadnog svijeta, koji je dozvolio da Kosovo postane država, pozicija Prištine je sada gora nego pre tri godine kada je nezavisnost proglašena", navodi izvršni direktor prištinske nevladine organizacije Spoljnopolitičkog kluba Ili Hodža, za agenciju AFP.

"Tri godine od proglašenja nezavisnosti, Kosovo se bori da ubijedi više zemalja da priznaju njegov status", objašnjava Hodža, dodajući da, zbog toga, Kosovo ne može sebi da priušti postojanje takvog pisanog dokumenta kakav je izvještaj Dika Martija.

Hodža se osvrnuo na optužujući izvještaj izvjestioca Savjeta Evrope Dika Martija koji ukazuje na upletenost pojedinih vodećih kosovskih političara u ozbiljne zločine.

Marti u izvještaju tvrdi da su pripadnici gerile kosovskih Albanaca bili uključeni u trgovinu organima i druga ozbiljna krivična djela tokom i poslije rata 1998-1999. godine.

"Ta zvjerstva", tvrdi Marti, "nadgledao je premijer Hašim Tači i drugi bivši lideri Oslobodilačke vojske Kosova koji su kasnije zauzeli visoke političke položaje". Tači je odbacio te tvrdnje.

Parlamentrna skupština Savjeta Evrope usvojila je izvještaj prošlog mjeseca.

"Optužbe su dodatno oštetile već slab imidž Kosova", navodi novinar i stručnjak za Balkan, Enver Robeli.

Povrh svega, Kosovo se bori i sa slabom ekonomijom. Prema zvaničnim podacima Kosovo je među najsiromašnijim zemljama Evrope: nezaposlenost je dostigla 40 procenata, a 45 odsto dvomilionske populacije živi ispod linije siromaštva.

I pored toga što mnogi stanovnici Kosova, kao 27-godišnji Korab Ajeti, Dan nezavisnosti smatraju 'svetim', oni nisu zadovoljni trenutnim stanjem.

"Vidim malo napretka i mnogo, mnogo neuspjeha", kaže Ajeti, ističući da su ekonomija i obrazovanje najveći problemi.

I dok se Kosovo bori da se transformiše, iz ratom uništene regije, u evropsku državu, mnogi lokalni posmatrači krive kosovske političare zbog niskog standarda.

"Nije realno očekivati ekonomska čuda za tri godine", kaže predsjednik Privredne komore Safet Grdžaliju, dodajući da na Kosovu nije urađeno ni ono što je moglo da se uradi, čak i sa ograničenim sredstvima.

"Ono što je do sada urađeno je da su političke elite sve bogatije, dok su ostali društveni slojevi sve siromašniji", ističe Grdžaliju.

Proteklih mjeseci Vlada Kosova je uzdrmana, više puta ponavljanim, optužbama za zloupotrebu javnih fondova od strane visokih zvaničnika.

Pravna misija Evropske unije na Kosovu, Euleks, istražuje nekoliko takvih optužbi.

"Sada postoji slika o Kosovu kao zemlji u kojoj donošenje odluka i korupcija idu ruku pod ruku", kaže Ili Hodža.

Tači, koji je pobijedio na decembarskim izborima, izložen je međunarodnim i domaćim pritiscima da formira Vladu bez političara osumnjičenih za upletenost u korupciju.

To bi isključilo i nekoliko dugogodišnjih članova Tačijeve Demokratske partije Kosova.

Kosovo, koje je jednostrano proglasilo nezavisnost od Srbije, 17. februara 2008. godine, do sada je priznalo 75 država, uključujuću Sjedinjene Američke Države i većinu zemalja čalnica Evropske unije.

Pokazalo se, međutim, da dalja priznavanja predstavljaju problem za Prištinu, pošto Beograd nastavlja energičnu anti kampanju.

Beograd i Priština su pristali na razgovore, uz posredstvo EU, kako bi olakšali zategnute odnose. Brisel vrši pritisak da se pokrenu osnovna pitanja, kakva su komunikacije, saobraćaj i energija.

Datum rezgovora, međutim, još nije određen.

"Kosovo još nije spremno i nije pripremilo strategiju za razgovore sa Srbijom", kaže Enver Robeli.

Kako se približava godišnjica nezavisnosti, raspoloženje u Prištini je sumorno. Centralna proslava nije planirana.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE