• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Apel Tadiću: Izbjegli dostavili peticiju

Predstavnici izbjegličkih udruženja predali su za predsjednika Borisa Tadića kopije 45.000 potpisa za trajno rješenje stečenih prava Srba iz Hrvatske.

 Apel Tadiću: Izbjegli dostavili peticiju Izvor: MONDO

Predsjednik Koalicije izbjegličkih udruženja u Srbiji Miodrag Linta rekao je ranije Tanjugu da su prošlog novembra Tadiću poslali peticiju s molbom da podrži zahtjeve, ali da odgovor nisu dobili i zato su se odlučili da predsjedniku države dostave potpise kojima su zahtjevi osnaženi.

"Ovom akcijom apelujemo na predsjednika Tadića i sve relevantne institucije međunarodne zajednice da pomognu u pronalaženju trajnog i sveobuhvatnog rješenja problema izbjeglica. Posebno apelujemo na primjenu Aneksa G Bečkog sporazuma, koji kaže da izbeglicama moraju biti vraćena sva imovinska i druga stečna i statusna prava", rekao je novinarima Linta.

Linta je najavio da će kopije prikupljenih potpisa, sa molbom za podršku peticiji, biti dostavljeni i predsjedniku Vlade Mirku Cvetkoviću, predsjednici parlamenta Slavici Đukić Dejanović, predstavnicima Srba iz Hrvatske čelnicima i institucijama EU, UN i vladama SAD, Rusije, Kine i vodećih evropskih zemalja.

Predsjednik Srpske narodne stranke iz Hrvatske Milan Rodić izrazio je podršku zahtjevima izbjeglih i prognanih Srba i rekao da će kopije potpisa sa peticijoj predati i predsjedniku i vladi Hrvatske.

"Hrvatska i Srbija se spremaju za ulazak u Evropsku uniju, ali prije toga mora svakome biti vraćeno ono što je njegovo - od stanova, imovine i kuća, koje treba obnoviti, do prava na rad", rekao je Rodić.

Predsjednik Asocijacije izbegličkih udruženja u Srbiji Milojko Budimir je podsjetio da je zahtjeve iz peticije podržao predsjednik Evropskog parlamenta i da se sada očekuje i podrška predsjednika Tadića.

On je podsjetio da je imovina izbjelih i prognanih Srba iz Hrvatske procijenjena na oko 30 milijardi evra i da obeštećenje izbjeglica ne treba da košta ništa ni EU ni Hrvatsku, jer oni samo traže da im se vrati ono što im je oduzeto.

Na iste adrese biće polovinom aprila upućene i kopije potpisa prikupljenih u nastavku akcije koja traje do 31. marta.

Peticiju su prihvatila 103 udruženja i u njoj se traži da se Hrvatskoj ne dozvoli potpisivanje ugovora o pristupanju EU dok ne ispoštuje sva prava izbjeglih i prognanih Srba.

Srbi iz Hrvatske zahtjevaju obnovu imovine uništene u ratu i "terorističkim akcijama" ili pravičnu novčanu naknadu, kao i vraćanje nasilno oduzete i uzurpirane pokretne i nepokretne imovine.

Pored toga, traže da im se vrate stanarska prava ili isplati pravična naknada za nezakonito oduzete stanove, zatim isplatu dinarske i devizne štednje i zaostalih penzija, kao i pravo na rekonvalidaciju radnog staža ostvarenog u bivšoj Republici Srpskoj Krajini.

Oni ne odustaju ni od prava na dionice i akcije ili naknadu za neučestvovanje u procesu privatizacije, a traže i reviziju presuda za ratne zločine donijete u odsustvu okrivljenih i prestanak etnički motivisanih suđenja, kao i završetak ekshumacija i identifikacija nestalih.

(Tanjug, foto: FoNet)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE