• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Terorističke organizacije aktivne i u Srbiji

Na teritoriji Srbije djeluju ogranci pojedinih terorističkih organizacija, ali ona trenutno nije na meti terorističkih napada.

 Terorističke organizacije aktivne i u Srbiji Izvor: MONDO

"Srbija je ugrožena djelovanjem terorističkih organizacija koje postoje na prostoru Balkana i djeluju i na teritoriji Srbije. S te strane, Srbija je suočena s veoma visokim nivoom ugroženosti", izjavio je stručnjak za bezbjednost Zoran Dragišić povodom Evropskog dana sjećanja na žrtve terorizma, 11. marta.

Kada je riječ o spremnosti Srbije da odgovori na eventualne bezbjednosne prijetnje, on je ocijenio da "Srbija ima neke dijelove sistema nacionalne bezbjednosti koji su zaista briljantni, a ima neke dijelove koji su očajni".

"Srbija ima veoma dobre i sposobne protivterorističke jedinice. Međutim, najveći dio našeg obavještajno-bezbjednosnog sistema, tu mislim prije svega na Biju, nema kapacitete da na adekvatan način prati i analizira terorističku prijetnju", kazao je Dragišić, profesor Fakulteta bezbjednosti u Beogradu.

Najveći bezbjednosni problem Balkana je Kosovo, istakao je Dragišić, i naveo da na Kosovu postoje tri grupe organizacija, od kojih najveću prijetnju za cijeli Balkan predstavja organizovani kriminal.

"Organizovane kriminalne grupe bi se mogle odlučiti za izvršenje nekih vrsta terorističkih napada kako bi zaštitile svoj biznis i ostvarile politički uticaj", rekao je Dragišić.

On je naveo da međunarodna teroristička islamistička mreža Al Kaida ima ćelije i na Balkanu - u Bosni, na Kosovu, u Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori, slabim i nedovoljno efikasnim zemljama, koje su "odlično područje" za razvijanje terorističkih i organizovanih kriminalnih aktivnosti.

Balkan, međutim, nije meta napada tih grupa, već samo odskočna daska ka drugim zemljama, dodao je Dragišić.

Kako je naveo, na Kosovu su prisutne i etnosepartatističke grupe, koje, međutim, trenutno nemaju razloga za djelovanje jer im "u ovom trenutku politički veoma dobro ide".

Eventualno učešće u međunarodnim misijama EU neće povećati prijetnju od terorizma, ocijenio je Dragišić, istakavši da bi to povećalo kapacitete Srbije da se terorizmu suprotstavi.

Prijetnja od terorizma u EU je u porastu zbog stanja na Bliskom istoku, u Avganistanu, Iraku i cjelokupnom arapskom svijetu.

Terorizam u Evropi raste kao posljedica neuspjeha evropske politike prije svega prema islamskom svijetu koji se nekada nalazio pod kolonijalnom upravom evropskih država, a sa druge strane posljedica je i neuspjeha da se muslimani koji su došli kao emigranti u Evropu integrišu u evropska društva, kazao je Dragišić.

Dan sjećanja na žrtve terorizma je godišnjica sjećanja na žrtve napada u Madridu 11. marta 2004. godine, kada je u eksploziji bombi podmetnutih u javnom prevozu poginula 191 osoba, a 1.800 je ranjeno.

Njime se odaje pošta i žrtvama drugih velikih napada, poput napada u Londonskom metrou 7. jula 2005. godine.

Evropski parlament je minutom ćutanja 10. marta odao poštu žrtvama terorizma, a Evropska komisija je na Dan sjećanja najavila da će poboljšati položaj žrtava u krivičnim postupcima i uspostaviti mrežu za sprječavanje radikalizacije koja je put ka terorizmu.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE