• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo: Martovski neredi - Srbi i dalje strahuju

Srbi na Kosovu, pored toga što je regulisanje srpsko-albanskih odnosa vraćeno za pregovarački sto, i dalje žive u nesigurnosti.

 Kosovo: Martovski neredi - Srbi i dalje strahuju Izvor: MONDO

Vlasti u Beogradu, i pored konstruktivnosti koju iskazuju u obnovljenom dijalogu sa političkim predstavnicima Prištine, ne zaboravljaju događaje od 17. marta 2004, a nastoje da ih ne zaboravi ni međunarodna zajednica.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je danas na Viton koledžu u Čikagu održao govor posvećen upravo nasilju kojem je prije sedam godina bilo izloženo nealbansko stanovništvo na Kosovu.

Državni sekretar za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je Tanjugu da je situacija u južnoj srpskoj pokrajini u ovome trenutku prilično mirna i da je, u svjetlu pregovora Beograda i Prištine, malo vjerovatno da može doći do nasilja takvog obima i pogroma Srba.

Ivanović, ipak, konstatuje da ti događaji nisu do kraja istraženi, niti su pohapšeni organizatori, inspiratori i ideolozi nasilja, to jest oni koji su namjeravali da u političkom smislu kapitalizuju efekte napada na srpsko stanovništvo.

Video pogledajte na našem portalu!

"Ako su na slobodi i nisu kažnjeni, pretpostavljam da su ohrabreni da još uvijek razmišljaju o takvom načinu rješavanja međuetničkih i političkih problema. To je ono što brine", istakao je Ivanović.

On je ocijenio da je, sa aspekta albanskih nacionalista na Kosovu, 17. mart 2004. godine uspio jer je domove moralo da napusti oko 4.100 Srba, od kojih se nijedan nije vratio natrag.

"Ispražnjen je Obilić, dio Kosova Polja, selo Svinjare. Oni kojima su kuće zapaljene i koji su otjerani duž puteva Priština-Uroševac, odnosno do Lipljana, nisu se nikada vratili. S tog aspekta, mislim da je taj vojni plan, a to je nesumnjivo bio dobro pripremljen vojni plan, dao rezultat", rekao je Ivanović.

"Nama ostaje da žalimo što međunarodna zajednica nije to prepoznala i što nije shvatila da se na ovaj način promoviše sila i nasilje kao sredstvo za rješavanje međuetničkih problema i to, nažalost, u velikom prisustvu međunarodnih predstavnika. To je ono što je za duboko žaljenje i samim tim prouzrokuje dodatno nepovjerenje Srba u dobronamjernost međunarodne zajednice", dodao je Ivanović, koji je bio očevidac događaja 17. marta 2004. godine.

On je dodao da su poslije toga uslijedila uvjeravanja da se mnogo toga promijenilo u koncepciji djelovanja, pre svega, Kfora, ali i drugih međunarodnih snaga, što bi trebalo da ulije sigurnost srpskoj zajednici.

Međutim, rekao je Ivanović, Srbi su nepovjerljivi jer imaju dosta loša iskustva u posljednjih 11 godina, i stoga nije lako uspostaviti njihovo povjerenje u međunarodne misije, iako su one jedine na koje se srpsko stanovništvo može osloniti.

Danas se navršava sedam godina od albanskog nasilja na Kosovu i Metohiji kada su se na meti našli Srbi, njihova imovina, spomenici kulture i svetinje Srpske pravoslavne crkve, a iz domova protjerano više od 4.000 ljudi.

U talasu albanskog nasilja 17. marta 2004. godine ubijeno je 19 osoba - od toga osam Srba i 11 Albanaca, dok se dvoje Srba još vode kao nestali.

Obilježen crni dan!

Sedmogodišnjica martovskog pogroma Srba na Kosovu i Metohiji obilježena je danas polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika "Istine" nadomak glavnog ibarskog mosta u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice.

Predstavnici lokalne samouprave, okruga, udruženja boraca i građani Kosovske Mitrovice odali su poštu sugrađanima Borivoju Spasojeviću i Jani Tučev, koji su nastradali 17. marta 2004.

Predsjednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić podsjetio je da su prije sedam godina Albanci izvršili etničko čišćenje srpskog naroda u prisustvu međunarodne zajednice i Kfora i da niko tih dana nije želio, niti htio da sačuva srpski narod, svetinje i zaštiti srpsku imovinu.

"Pustili su ih da završe ono što su započeli 1999. godine. I danas se nad srpskim narodom vrši teror preko Pitera Fejta, Euleksa, specijalnih policijskih snaga tzv. države Kosovo, a, nažalost, danas im podršku daje i Kfor", rekao je Pantić.

"Spasojević i Jana Tučev položili svoje živote da bi sačuvali naš grad, da bismo mi opstali na Kosovu i Metohiji i da zbog toga nemamo pravo, niti smijemo da zaboravimo taj njihov čin i hrabrost", poručio je Pantić.

Načelnik Kosovskomitrovačkog okruga Radenko Nedeljković rekao je da se danas iz Prištine i od predstavnika međunarodne zajednice poručuje da je Kosovo i Metohija postalo demokratska tvorevina u kojoj ima mjesta za sve, ali da sve što radi Priština "nama šalje jasan signal da mi ovdje nemamo šta da tražimo".

"Ali, mi poručujemo da oni nemaju šta da traže. Pozivam vas na jedinstvo i slogu, jer mi sa sjevera Kosova i Metohije samo tako možemo u ovom trenutku da se odbranimo od ove najezde potpomognute međunarodnom zajednicom, Euleksom i Kforom", rekao je Nedeljković.

U vrijeme obilježavanja martovskog pogroma na glavnom ibarskom mostu u Kosovskoj Mitrovici bilo je pojačano prisustvo kosovske i Euleks policije.

Vladika Raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije sa sveštenstvom eparhije služio je danas u crkvi svetog Nikole u Prištini parastos žrtvama nasilja.

Direktorka Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković rekla je da će u znak sjećanja na stradanja u martu 2004. godine, zaposleni u toj zdravstvenoj ustanovi organizovati skup i odati poštu postradalima.

Prema njenim riječima, skup i paljenje svijeća u Gračanici biće održani pod sloganom "Da se ne zaboravi".

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE