• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija uvozi bubamare?!

Srpski spoljnotrgovinski deficit iznosi oko sedam milijardi dolara, ali to i ne treba da čudi, jer uvozi svašta - čvarke, krompir, jaja... i bubamare.

 Srbija uvozi bubamare?! Izvor: MONDO

Podaci Uprave carina su neumoljivi, a oni govore da su prošle godine iz Crne Gore uvezli 8.748 kilograma čvaraka, za šta je plaćeno oko 30.000 evra! A čvarci se prave od svinja, a Srbija je veliki uzgajivač svinja.

To je prava slika stanja srpske privrede. Iako bi se većina Srba zaklela da krompira imamo u izobilju, prošle godine nisu bili u stanju da ga proizvedu dovoljno, pa su za njega iskeširali više od tri miliona evra, uglavnom Makedoncima.

Uvozili su i šargarepu, crni i bijeli luk, pasulj, jabuke... Izvorsku vodu su im prodavali Crnogorci i Hrvati, po kokošja jaja su išli preko okeana, a za vijetnamskog soma dali su više od 11 miliona evra, piše "Kurir".

Iako je u nekim krajevima Srbije prošle godine primijećena prava najezda bubamara, i one su bile deficitarna roba, pa su ih uvozili iz Belgije i Slovačke.

Falilo nam je i miševa i pacova, kao i crvića za sportski ribolov. Uvozili su i ljudsku krv u terapeutske svrhe, svinjske i konjske čekinje i repove, ali i spermu bikova. Vuerovali ili ne, ali Srbija nema ni dovoljno lišća i granja, pa su ih nabavljali iz Holandije.

Sa druge strane u spoljnotrgovinskoj razmueni sa svijetom dobro su prošli sa biljkama. Od izvoza mente 2010. godine zaradili su oko 141 milion evra, kamilice oko 30 miliona, dok je od koprive u Srbiju ušlo 2,7 miliona evra.

Vunene čarape uspjele su da odole modernoj tekstilnoj industriji, pa je ovaj srpski proizvod našao svoje kupce širom svijeta. U 2010. godini izvozili su ih u Kanadu, Norvešku, Češku, Slovačku, Hongkong i Sloveniju i na njima zaradili 1.094.900 evra.

Ekonomista Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja kaže za "Kurir" da kad Vlada ne stimuliše domaće proizvođače, pojačava se potreba za uvozom.

"Vlada je širom otvorila vrata špekulantima poljoprivrednim proizvodima, a cijenu na kraju plaćaju građani. Primjer je pšenica, koju ćemo, umjesto da smo je otkupili od poljoprivrednika po nižoj cijeni, morati da uvozimo po višim cijenama zbog špekulanata koji je izvoze", ističe Đogović.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE