• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lajčak umjesto Fejta

Miroslav Lajčak obavljaće privremeno dužnost specijalnog izaslanika unije na Kosovu, nakon što Piteru Fejtu krajem ovog mjeseca istekne mandat.

 Lajčak umjesto Fejta Izvor: MONDO

Upravni direktor Evropske unije za Balkan Miroslav Lajčak obavljaće privremeno dužnost specijalnog izaslanika unije na Kosovu (EUSR), nakon što Piteru Fejtu krajem ovog mjeseca istekne mandat, prenosi danas prištinski list "Koha ditore".

"Dok se zemlje članice Evropske unije potpuno ne slože oko dvije pozicije" (izaslanika EU i šefa Međunarodne civilne kancelarije) i dok ne bude imenovan novi EUSR i novi šef Kancelarije, Miroslav Lajčak, Upravni Direktor EU za Balkan, igraće ulogu specijalnog izaslanika EU-a za Kosovo", prenosi list saznanja iz Brisela.

Rješenje da Lajčak obavlja ovu funkciju smatra se pobjedom nekoliko zemalja EU koje koje se protive nezavisnosti Kosova.

List piše da je sada, kada je Kosovo, intervencijom američkog ambasadora Krisa Dela, izabralo predsjednika i u najmanju ruku, privremeno izašlo iz institucionlne krize, red na EU da razjasni svoju pozociju na Kosovu, na osnovu restrukturisanja koji zahtijeva Lisabonski Sporazum.

"Ali, na Kosovu, kao i u Bosni i Hercegovini, spajanja ovih pozicija je malo komplikovano, jer specijalni predstavnici imaju i druga ovlašcenja sa vecim odgovornostima, koje odgovaraju ne-evropskim faktorima", navodi list.

Na Kosovu je Piter Fejt istovremeno i Medunarodni civilni predstavnik (ICR), ali i Specijalni predstavnik EU.

U svojstvu ICR-a, on nadgleda sprovođenje plana Martija Ahtisarija o nezavisnosti Kosova.

U Bosni i Hercegovini, Valentin Incko je istovremeno EUSR i Visoki Medunarodni predstavnik, koji na osnovu Dejtonskog Sporazuma, ima izvršnu moć koje su do sada u Bosni korišćene više od 900 puta, uključujući i smjenjivanje političara i nametanje Zakona.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE