• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora preprodaje albansko oružje

Crna Gora 2008. i 2009. godine iz Albanije uvezla zastarjelo naoružanje, remontovala ga, a potom prodavala "trećim zemljama", piše "Dan".

 Crna Gora preprodaje albansko oružje Izvor: MONDO

Prema izvještaju Ministarstva odbrane Albanije, koji je dostavljen parlamentu u Tirani, Crna Gora je uvezla oko 170.000 granata, koje su kasnije, kako se tvrdi, prodavane.

Ukazuje se da je sve to činjeno uprkos podacima da su nakon državne nezavisnosti 2006. godine u vojnim depoima u Crnoj Gori ostale na hiljade tona borbene tehnike, koju treba uništiti.

"Dan" navodi da je poslije proglašenja nezaisnosti u Crnoj Gori ostalo oko 12.000 tona borbene tehnike u vojnim depoima, a vjeruje se da skoro 9.800 tona od te količine predstavlja višak.

Ministarstvo odbrane Crne Gore je, piše list, potvrdilo da je tačno da je vojno-tehnička industrija uvozila naoružanje iz Albanije, da je to oružje remontovano u crnogorskim fabrikama, kao i da je zatim izvoženo u treće zemlje.

Time je, kako se navodi, potvrđen navod iz izvještaja albanskog ministarstva odbrane, objavljenog 21. marta, prema kome je Albanija godinama izvozila naoružanje u Crnu Goru.

U transkriptu sa sjednice Komisije za unutrašnju bezbednost albanskog parlamenta od 21. marta ove godine u Tirani, u koji je "Dan", kako tvrdi taj list, imao uvid, ministar odbrane te zemlje Arben Imami rekao je da je Crna Gora uvezla više oružja nego što joj realno treba.

"Zašto im je to potrebno, ne znam, to nije pitanje za nas, već za njih, jer to, naravno, ne može biti naša nadležnost", rekao je Imami, prenosi list.

On je kasnije, kako je objavio albanski "Top čenel", nagovijestio da je oružje koje je prodato Crnoj Gori rekonstruisano pa prodavano "na međunarodnom tržištu".

List podsjeća da je i predstavnik MDI (Montenegro difens industri) Zoran Damjanović ranije potvrdio da je ta firma uvozila oružje iz Albanije, ali da tu nema ničeg spornog.

Damjanović je tada rekao da to oružje nije izvoženo u zemlje pod međunarodnim embargom.

"Dan" ističe da je u transkriptu sa sjednice Komisije za unutrašnju bezbjednost parlamenta Albanije poslanik Arben Cuka pitao ministra Imamija ima li kakvih podataka o izvozu 174.000 artiljerijskih granata Crnoj Gori.

Cuka je, tvrdi list, pozivajući se na izvještaj o trgovini oružjem, koji je komisiji prethodno dostavio resor na čijem čelu je Imami, tražio odgovor i na pitanje šta je sa izvozom 300 komada puškomitraljeza kalibra 12,7 mm za kupce u Crnoj Gori.

"Previše smo naoružavali Crnu Goru. Koliko ja znam, ova država nema kapaciteta da skladišti ovoliko granata i puškomitraljeza. Zato želim da znam da li vas je interesovalo ulaze li prodate granate i puškomitraljezi u skladišta u Crnoj Gori? Jeste li radili kakve analize, s ozbirom na to da smo i te kako naoružali jednu susjednu državu", zapitao je Cuka.

Imami je, piše "Dan", potvrdio da je oružje ušlo u Crnu Goru, ali da Vlada Albanije ne zna za koje svrhe je to rađeno.

"Crna Gora nema kapaciteta da skladišti toliko naoružanje i vaša ocjena je ispravna", konstatovao je Imami dodajući da je Crna Gora obavezna da prati smjernice kada je u pitanju prodaja naoružanja.

Pozivajući se na albanske medije, "Dan" piše da je Jemen bila jedna od lokacija kojoj su albanske firme prodale oružje, a da je Crna Gora korišćena kao tranzitna lokacija.

"Dan" navodi i odgovor crnogorskog ministarstva odbrane u kome se ističe da uvoza oružja iz Albanije za taj resor nije bilo, kao i da dozvole za uvoz i izvoz naoružanja daje Ministarstvo ekonomije.

"Mi smo samo jedna od karika koja daje saglasnost ili nesaglasnost za uvoz ili izvoz. Tačno je da je preduzeće MDI uvozilo naoružanja iz Albanije, organizovao remont u fabrikama u Crnoj Gori, a zatim je ono izvoženo u treće zemlje", navodi se u odgovoru Ministarstva odbrane koje tvrdi da je sve to reuglisano Zakonom o spoljnoj trgovini.

Dan podsjeća da je i italijanska "Republika" nedavno poklonila pažnju "tranzitu" oružja preko CrneGore.

Ove novine nedavno su objavile da je tužilaštvo u Bariju, u regiji Pulja, pokrenulo istragu o trgovini oružjem preko Balkana, uključujući i Luku Bar u Crnoj Gori, kojom rukovodi lično glavni tužilac u Bariju Antonio Laudati.

Cilj istrage je, kako piše "Republika", da se utvrdi da li su elementi organizovanog kriminala iz Italije bili umiješani u prodaju oružja sa Balkana za režim u Libiji.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE