• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Komisija protiv prodaje Telekoma

Radna grupa za prodaju Telekoma Srbije preporučila je danas vladi da ne prihvati ponudu Telekoma Austrije. Predsjednik Srbije saglasan.

 Tadić i Komisija protiv prodaje Telekoma Izvor: MONDO

Radna grupa za prodaju Telekoma Srbije preporučila je vladi da ne prihvati ponudu Telekoma Austrije od 1,1 milijardu evra za kupovinu većinskog udjela u tom preduzeću, jer ne ispunjava finansijske uslove tendera, saopštilo je danas Ministarstvo finansija.

"Ovo neće imati posljedica na ovogodišnji budžet jer je on projektovan na pretpostavci da para od prodaje akcija Telekoma neće biti za budžetske svrhe u ovoj godini", rekao je šef radne grupe Vuk Đoković, dodavši da je radna grupa odluku donijela jednoglasno.

Đoković, koji je i državni sekretar Ministarstva finansija, očekuje da će Vlada u najskorije vrijeme razmotriti preporuku radne grupe i donijeti "odgovarajuće odluke".
Konačnu odluku donosi Vlada ali predsjednik Srbije smatra da je stvar već odlučena.

"Cijenu Telekoma definiše i tržište, ali, ako tržište nije takvo da obezbjeđuje potrebnu cijenu i sredstva da bi Srbija napredovala ekonomski, vlada je donijela odluku da ne ide u prodaju Telekoma", rekao je Tadić novinarima prilikom posjete poljoprivrednom domaćinstvu kod Kragujevca.

Tadić je podsjetio da je prvobitna odluka o prodaji donijeta kako bi sredstva bila plasirana u druge oblasti privrede u kojima država ne može da nađe strateškog partnera, kao što su izgradnja puteva i novi energetski sistemi.

On je naglasio da je javnost proteklih dana obmanjivana raznim medijskim informacijama o tome da je prodaja Telekoma dogovorena.

Telekom Austrija saopštio je danas da je Vladi Srbije ponudio iznos do 1,1 milijarde evra za 51 odsto akcija Telekoma Srbije. Nova ponuda Telekoma Austrija predviđa isplatu od 800 miliona evra odmah i dodatne godišnje isplate u narednih devet godina, tako da ukupna vrijednost transakcije bude do 1,1 milijardu evra.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija Srbije, Telekom Austrije je novu, poboljšanu ponudu za kupovinu većinskog paketa akcija Telekoma Srbija dostavio u roku.

Minimalna cijena koju je Vlada odredila za preuzimanje 51 odsto kapitala Telekoma Srbije je 1,4 milijarde evra, ali vlada bi trebalo i da formalno pristane ili odbije na ponudu Telekoma Austrije.

Kako se navodi u saopštenju Telekoma Austrija koji je u Srbiji vlasnik mobilnog operatera Vip mobajl, iz poboljšane ponude za većinski udio u Telekomu Srbija isključena je ranija obaveza investiranja.

Prvobitna ponuda Telekoma Austrija dostavljena 21. marta, obuhvatala je cijenu od 800 do 950 miliona evra za 51 odsto akcija Telekoma Srbija i kapitalna ulaganja od 450 miliona evra za tri godine.

Kako se ističe, poboljšana ponuda je uslovna i, kao i prvobitna, zavisi od odobrenja Komisije za zaštitu konkurencije u Srbiji o koncentraciji na tržištu i dogovora o strukturi troškova Telekoma Srbije u određenom periodu.

Vlada Srbije ima 80 odsto akcija u Telekomu Srbije, a grčki OTE ima 20 odsto.

Prvobitnim planom bilo je predviđeno da Vlada Srbije proda 31 odsto akcija u Telekomu, a grčki OTE svih 20 odsto akcija, ako se postigne odgovarajuća cijena.

Telekom Srbije posjeduje kompaniju Telekom Srpske u RS, u Bosni i Hercegovini, i Mtel u Crnoj Gori.

Grupa Telekom Srbija ostvarila je u 2010. godini neto dobit od 17 milijardi dinara što je bio rast od 27,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, i najbolji poslovni rezultat u istoriji te kompanije.

Telekom Austrija posluje u osam zemalja, ima 22 miliona korisnika i 2010. godinu je završio sa 4,7 milijardi evra prihoda.
(agencije/www.mondo.rs)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE