• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srušeni zidovi crkve na Svetom Stefanu

Nelegalno izgrađeni zidovi na ostacima srednovjekovne crkve na Svetom Stefanu srušeni su jutros, objavio je informativni portal "Vijesti onlajn".

 Srušeni zidovi crkve na Svetom Stefanu Izvor: MONDO

Graditeljima spornog objekta, članovima odbora za izgradnju crkve Svetog Aleksandra Nevskog jutros nije dozvoljeno da uđu na ostrvo, kao ni novinarima.

Rušenjem nelegalno podignutih zidova ispunjen je uslov da se ministri Socijaldemokratske partije, manje članice vladajuće koalicije, vrate u Vladu.

Mještani su najavili protestni skup ispred manastira Praksvica za kojeg kažu da je titular crkvi na području Svetog Stefana.

Predstavnici kompanije Adriatik Propertis, koja je zakupac ostrva, zatvorili su prilaz ostrvu uz objašnjenje da je to mjera bezbjednosti.

"To uklanjanje nezakonito sagrađenog doživljavam kao poštovanje našeg rješenja odnosno njegovo realizovanje i vraćanje lokacije u prvobitno stanje", rekao je direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Đorđe Vušurović.

"Vijesti" nezvanično saznaju da je dograđeni objekat u potpunosti srušen, osim sloja kamena koji je slijepljen sa starim temeljima crkve iz 15. vijeka koji Vlada planira da obnovi.

Sloj novog kamena koji je slijepljen sa arheološkom iskopinom, ostavljen je kako bi se kasnije uz stručni nadzor, profesionalno uklonio bez oštećenja starog sloja.

"Vijesti" navode da su se juče poslije podne na Svetom Stefanu sastali ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i predstavnici grčkog investitora, kompanije Adriatik Propertis.

Sekulić je, dodaje se, takođe najavio da se nelegalna gradnja koju su organizovali vijernici SPC mora ukloniti.

Premijer Igor Lukšić najavio je da će nelegalno dograđeni dio na temeljima crkve na Svetom Stefanu biti srušen, nakon čega bi se najranije početkom oktobra moglo pristupiti rekonstrukciji crkve Svete Gospođe iz 15. vijeka.

Nelegalna gradnja crkve izazvala je političku krizu u vladajućoj koaliciji i odluku ministara iz Socijaldemokratske partije da ne dolaze na sjednice Vlade dok rušenje ne bude realizovano.

Analitičar Svetozar Jovićević procijenio je da je crkva samo politički paravan, te da su sukobi u vladajućoj koaliciji mnogo dublji.

Uklanjanje dijelova hrama u obnovi na Svetom Stefanu nije dobar čin i predstavlja selektivnu primjenu zakona, ali je najvažnije da će crkva na tom mjestu ubrzo ipak biti obnovljena, saopšteno je Srni iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

Kordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske protojerej Velibor Džomić ocijenio je da nije dobro rušiti hramove i to u svetu nedjelju, uoči Dana pobjede nad naci-fašizmom i Dana Evrope.

"Davno je rečeno da sila Boga ne moli, ali da ni Bog silu ne voli. Sve je to moglo da sačeka i da se, nakon pažljivog razmatranja i proučavanja, radovi nastave", naveo je Džomić.

Prema njegovim riječima, inicijatori i podstrekači rušenja dijelova obnovljene crkve su pokazali da nemaju nikakve veze ni sa Bogom, ni sa narodom.

On je ocijenio da danas nema vlade u svijetu koju neko ucjenjuje političkim opstankom ukoliko ne sruši jednu malu hrišćansku crkvu, kao što to radi SDP, manja članica vladajuće koalicije čiji je lider predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić.

"Ako neko misli da se sreća i blagostanje mogu ostvariti rušenjem crkava onda - prosto mu bilo. Taj koncept je davno poražen i u Albaniji iz vremena Envera Hodže”, kazao je Džomić.

On je naveo da, iz tih razloga, rušilački akt na Svetom Stefanu smatra i doživljava kao iznuđeni.

"Apsurdno je da zagovornicima rušenja crkve poput Krivokapića i Miraša Dedeića nije smetala višedecenijska kockarnica, ali im smeta Božiji hram. Kakav je to tobožnji mitropolit i hrišćanin koji traži rušenje crkve", upitao je Džomić.

Crkva Aleksandra Nevskog srušena je prije pola vijeka, zbog gradnje kockarnice i terase restorana elitnog hotela. Mještani su odlučili da je obnove i u njoj vrše vjersku službu.

Zavod za zaštitu spomenika kulture ranije je saopštio da bi ostaci crkve trebalo da budu arheološka iskopina i konzervirao je ostatke hrama.

Spor oko crkve je jedan od razloga kašnjenja rekonstrukcije grada hotela Sveti Stefan koji je zatvoren za turiste od 2006. godine.

Nadležna inspekcija zapečatila je nedavno radove na crkvi Aleksandra Nevskog na Svetom Stefanu, a policija je tada blokirala sve prilaze Svetom Stefanu nakon što je investitor obavijestio da su mještani nastavili radove na crkvi i prekršili raniji dogovor o obustavi obnove hrama do pribavljanja potrebnih dozvola.

Ispred grada-hotela tada je došlo do sukoba policije i mještana, koji su namjeravali da spriječe najavljeno rušenje izgrađenog dijela crkve.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE