• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić na komemoraciji u Jadovnom

U selu Jadovno, u Hrvatskoj, održana je komemoracija povodom 70 godina od stradanja Srba, Jevreja i Roma u Drugom svjetskom ratu.

 Tadić na komemoraciji u Jadovnom Izvor: MONDO

Komemoraciji je prisustvovao i predsjednik Srbije Boris Tadić .

Tadić je rekao da je počastvovan što ima priliku da prvi put kao predsjednik Srbije oda počast žrtvama zločina, koji, kako je rekao, nikada niko ne smije da zaboravi.

"Na desetine hiljada ljudi ubijeno je ovde samo zato što su imali svoj identitet, ime, uvjerenju, vjeru. To nikada niko ne smije da zaboravi. Nedužne žrtve zaslužuju naše sjećanje, kako danas tako i svake sljedeće godine, kako ovde tako i na Pagu i u Jasenovcu", rekao je Tadić.

On je podsjetio da su političke ideje koje vode stradanjima oživljene i u novijoj istoriji.

"Svjestan sam tih stradanja, ali ne samo srpskog naroda, već i hrvatskog i ostalih naroda", naglasio je Tadić i dodao da je važno da se doprinese da se jednom za svagda tome stane na put.

On je rekao da zastupa politiku sjećanja koja Srbiju i i Hrvatsku neće sukobljavati i deliti, već će omogućiti da živimo u miru, toleranciji i osudi zločina, kao ljudi, jedni pored drugih.

"Da bismo tako živjeli, kao Francuzi i Nijemci danas, potreban je trajan mir i razumijevanje zajedničke istorije. Srbija i Hrvatska imaju posebnu odgovornost prema žrtvama i posebnu ulogu na evropskom prostoru. Imaju misiju da svima upute istu poruku", rekao je Tadić.

“Samo tako se od prostora Jugoistočne Evrope može stvoriti mjesto za sve identitete, rase, vjere i uvjerenja u godinama koje su ispred nas", zaključio je Tadić.

Predsjednik Srbije je po dolasku u Jadovno prisustvovao parastosu pored Šaranove jame, jedne od 33 jame u okviru ovog logora, u kojima su ubijane nevine žrtve.

On je takođe položio vijenac na spomenik stradalima, koji je obnovljen pošto je prije dvadeset godina bio devastiran.

Komemoraciji su prisustvovali Vesna Pusić, predsjednica Nacionalnog odbora Sabora zadužena za evrointegracije i predsjednica Hrvatske narodne stranke, hrvatski ministar kulture Jasen Mesić, predsjednik SNV Milorad Pupovac, Slobodan Uzelac potpredsjednik Vlade Hrvatske.

Prisustvovali su i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA) Ratko Maričić, sekretar Svjetske unije Makabi Makab Karase i Dušan Bastašić, predsjednik udruženja "Jadovno 1941" iz Banjaluke.

Zajedno sa predsjednikom Srbije u Jadovnu je poštu stradalima odala i njegova majka, Nevenka Tadić, čiji otac Strahinja Kićanović je jedna od žrtava logora smrti Jadovno.

U Jadovnu je od maja do avgusta 1941. godine, za 132 dana postojanja logora, ubijeno više od 40.000 ljudi, od kojih su 38.000 Srbi.

Šaranova jama je samo jedna od 32 jame na Velebitu u koje su bacane žrtve logora koji je imao svoje ispostave i u zalivima Metajna i Slana na ostrvu Pagu, gdje su leševi žena i djece bacani u more.

Logor Jadovno osnovale su vlasti nacističke tvorevine Nezavisne države Hrvatske (NDH), na planini Velebit, u Lici, ubrzo po osnivanju NDH 1941. godine.

Jadovno je, uz Jasenovac, bilo najveće ustaško gubilište u Drugom svjetskom ratu. Istoričar dr Đuro Zatezalo iz Karlovca precizno je evidentirao, po imenu i prezimenu, više od 10.000 ubijenih.

Logor je, krajem avgusta 1941. zatvorila italijanska vojska.

Memorijalni centar, podignut desetak godina poslije Drugog svetskog rata na mjestu logora Jadovno, devastiran je početkom devedesetih.

Pomen žrtvama Jadovna služi se od prošle godine u Sabornom hramu u Banjaluci i u crkvi Svetog Save u Beogradu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE