• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi ne bi u EU, ali bi evropske reforme

Smanjuje se broj građana Srbije koji su za ulazak zemlje u Evropsku uniju, ali istovremeno raste podrška reformama koje zahtjeva Evropska unija.

 Srbi ne bi u EU, ali bi evropske reforme Izvor: MONDO

Smanjuje se broj građana Srbije koji su za ulazak zemlje u Evropsku uniju, ali istovremeno raste podrška reformama koje zahtjeva Evropska unija, pokazalo je istraživanje vladine Kancelarije za evropske integracije.

Prema tom istraživanju čiji je rezultat objavljen danas, ako bi sutra bio referendum o ulasku Srbije u EU, 53 odsto građana bi se izjasnilo "Za", 24 odsto bi bilo "Protiv", 19 odsto ne bi glasalo, a četiri odsto nije željelo da odgovori na to pitanje.

Istraživanje, obavljeno krajem juna među 1.017 ispitanika starijih od 18 godina, pokazalo je da 85 odsto smatra da bi reforme koje od Srbije zahtjeva Evropska unija trebalo sprovesti ne zbog u EU, već radi stvaranja boljih uslova za život u Srbiji.

Najveći broj građana - 38 odsto, smatra da je korupcija najveći problem Srbije i da su reforme koje bi vodile njenom suzbijanju najznačajnije.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekla da su stavovi građana o evro-integraciji "mnogo zreliji i racionalniji" nego ranije.

"Procenat podrške za učlanjenje (Srbije u EU) se smanjuje, ali raste procenat podrške reformama", istakla je ona.

Upitana o smanjenju podrške za ulazak Srbije u EU, koja je u decembru 2010. godine iznosila 57 odsto, a u decembru 2003. godine bila 72 odsto, Delević je rekla da je uobičajeno da se podrška za članstvo ulazak u EU smanjuje tokom procesa pristupanja.

Delević je izrazila uvjerenje da će Srbija do kraja godine postati kandidat za prijem u EU.

Ona očekuje da uskoro bude objavljeno koliko je do sada ispunjeno obaveza iz Akcionog plana Srbije za ostvarenje tog cilja.

Delević je rekla da je istraživanje pokazalo da raste broj građana spremnih da zarad ulaska u EU promijene radne i životne navike.

Spremnost za promenu radnih navika je iskazalo 42 odsto ispitanika, a pre šest mjeseci je taj broj iznosio 39 odsto. Životne navike bi promijenilo 38 odsto ispitanika, dva odsto više nego prije šest mjeseci.

Najnovije istraživanje o stavovima građana Srbije o evro-integraciji je pokazalo da 45 odsto ne zna u kojim oblastima je Srbija postigla najveći napredak sprovođenjem reformi.

Na to pitanje je 14 odsto odgovorilo da je to zaštita životne sredine, a 11 odsto da je najveći napredak postignut u borbi protiv korupcije.

Većina ispitanika - 60 odsto, zainteresovan je da sazna iskustva građana Evropske unije o tome kako je na njihov život uticao ulazak zemlje u EU, dok 43 odsto smatra da nije informisano o evro-integraciji.

Istraživanje je pokazalo i da 45 odsto sebe smatra prije svega građaninom Srbije, a samo sedam odsto sebe najprije smatra građanima Evrope.

Većina ispitanika - 66 odsto, smatra da predstojeći ulazak Hrvatske u EU neće imati nikakvog uticaja na Srbiju, 14 odsto misli da je to dobra vijest, a 11 odsto da je loša.

Na pitanje šta će Srbiji donijeti status kandidata za prijem u EU, 38 odsto smatra da će to značiti bolji život i nova radna mjesta, a 21 odsto smatra da neće donijeti ništa dobro.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE