• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko zgazi bubamaru - plaća 15.000 dinara

Ukoliko vas komšija prijavi da ste eliminisali leptira kupusara, platićete kaznu od 10.000 dinara. Ako "ucmekate" bubamaru, kazna je 150 evra.

 Ko zgazi bubamaru - plaća 15.000 dinara Izvor: MONDO

Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije donijelo je uredbu po kojoj će se za ubijanje ili zlostavljanje više od 500 životinjskih vrsta plaćati visoke kazne.

U inspektoratu za zaštitu životne sredine svjesni su da će biti teško kontrolisati sve prestupe, ali kažu da će uspjeti da reaguju na najdrastičnija kršenja uredbe.

Najmanje se plaća za ubistvo insekata, pa je kazna za leptira kupusara 10.000 dinara /oko 100 evra/, za bubamaru 15.000 (oko150 evra), ali ukoliko neko naudi krupnijim životinjama kao što su vuk ili ris, tarifa je znatno veća, i do 300.000 dinara (3.000 evra). Mrki medvjed je ipak najčuvaniji, pa je kazna za njegovo ubistvo milion dinara (10.000 evra).

"Ako neko ubije medveda naravno da ćemo mi dobiti informaciju, ali ako se ubije jedna bubamara - to i nije tako veliki problem. Odštetni cjenovnik je donijet zbog toga ukoliko neko namjerno uništava populacije pojedinih vrsta, bubamara ili riđeg šumskog mrava koji je pod zaštitom", kaže Jasmina Jović, inspektorka za zaštitu životne sredine.

Ono što će otežati naplaćivanje kazni jeste i činjenica da je na spisku strogo zaštićenih vrsta blizu 500 životinja. Malo je stručnjaka koji se tim vrstama i bave, a imajući u vidu da u Srbiji radi samo deset inspektora na zaštiti prirode, sprovođenje će biti dodatno otežano.

"Jedno gledište je da liste treba da budu kraće ali efikasne, da se mogu sprovesti. Drugo gledište je da treba sve staviti na liste. Ja ne znam šta se time dobija. Onda imate zakon i njegovu prateću dokumentaciju koje se ne primjenjuje ni 10 odsto. Time se po meni kompromituje zakon", smatra Aleksandar Ćetković sa Instituta za zoologiju.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE