• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gost Monda muftija Muhamed ef. Jusufspahić

U MONDO intervjuu saznajte Koji su problemi muslimana u Beogradu i Srbiji, koliko ima džamija, a koliko mesdžida u prijestonici...

 Gost Monda muftija Muhamed ef. Jusufspahić Izvor: MONDO

Zašto je povodom napada na džamiju u Borči navedeno samo ime muslimana, ali i ko je stručnjak za baklave za MONDO govori muftija srbijanski mr Muhamed ef. Jusufspahić.

Pred najavljeni popis stanovništva u Srbiji srbijanskog muftiju i zamenika Reisu-l-uleme Islamske zajednice Srbije mr Muhameda ef. Jusufspahića pitali smo koliko ima muslimana u Srbiji,odnosno u Beogradu.

"Prema posljednjem popisu, samo beogradskih muslimana je bilo više od 20.000, što je, nerealno mali broj. Beograd je grad koji je po broju muslimana, više muslimanski od Novog Pazara. Međutim, neće vam se svako izjasniti. Mnogo je straha ulazilo u hrišćanska pravoslavna srca, tamo gdje su nepravoslavni bili većina. Isto se dešava sa svima, pa i sa srbijanskim muslimanima, Albancima, Bošnjacima, Romima, Gorancima, Turcima, Aškalijama, Egipćanima, Makedoncima, Crnogorcima, Srbima, Arapima i drugima. Na ovakvoj nacionalnoj heterogenosti bi mnogi pozavideli srbijanskim muslimanima.

Što se popisa tiče, ne očekujem značajne promjene, u odnosu na prošli. Oko 250.000 srbijanskih muslimana i dvadesetak hiljada beogradskih, i dalje neće predstavljati realnost oficijelnih podataka, što zbog unutrašnjeg straha muslimana, što zbog unutrašnjeg straha onih koji to nisu, što zbog osnovnog prava ljudskog da su uvjerenja verska lična stvar građanina. muslimanima, njihovom položaju, strahovima, očekivanjima..."

U Beogradu se nedavno dogodio napad na džamiju u Borči. Da li ste zadovoljni brzinom reakcije policije?

Mogu da kažem da sam veoma zadovoljan reakcijom nadležnih organa Države Srbije. Takođe, u na poseban način, drago mi je što je utvrđeno da jedan od počinioca ne pripada pravoslavnom srpskom narodu. Teško je ovako nešto reći, ali želim to da kažem, jer je bitno za naš zajednički život. Međutim, njegovi saučesnici, jesu. Zašto se to krije!?

Napadom na džamiju u Borči većina građana je saznala da Bajrakli džamija nije jedina u prijestonici. Ima li još koja džamija osim ove dve u Beogradu?


Bajrakli džamija odavno nije jedina. Ona je jedina sa menarom (minaretom). Menar je svetionik. Snalazimo se. Bog nam pomaže dobrim ljudima, hrišćanima i ostalima koji razumiju našu potrebu pa reaguju dobročinstvom svojim. U nedostatku sistemskog rješenja na nivou grada, ljudi riješe da pomognu sa nivoa srca. Islamsku molitvu beogradski muslimani mogu obavljati pored Bajrakli džamije u Beogradu, na tri mjesta u Zemunu, na po dva mjesta na Novom Beogradu, Paliluli i Čukarici, i na po jednom mjestu na Vračaru, Savskom Vencu i Mladenovcu, a traži se rješenje za Zvezdaru, Rakovicu, Voždovac. Beogradski muslimani žive u svim dijelovima Beograda i slobodni su onoliko koliko sami mogu piti slobodu i biti slobodni.

Novinarima je palo u oči da džamija u Borči nema minaret. Zašto je to tako i da li ima još takvih slučajeva u Srbiji?

Ni prva džamija po značaju u Meki, ni poslanikova džamija u Medini, kada ju je gradio blagoslovljeni poslanik Božiji Muhamed nije imala minarete, kako ja volim da ih zovem, menare. Džamija je mjesto skupa radi molitve i bratskog druženja i društvenog bratimljenja, može biti i bez zidova, pa i bez menara. Ipak menare su simbol našeg prisutva svima onima koji mogu da zaborave da smo i mi muslimani građani Srbije tu i da smo njeni navijači. Menare osvijetle i muslimanima put do saznanja da pripadaju Srbiji i da je vole svoju. Džamija ili mesdžid su izrazi za mjesto molitve među muslimanima. Džamija znači SABORNA mesdžid jeste BOGOMOLJA.

Koliko u Srbiji ima ukupno džamija i koliko se od tog broja nalazi u Sandžaku?

Od 190 srbijanskih džamija, bez kosovskometohijskih, 110 je na prostoru Raške odnosno Sandžaka, 45 je na području Preševa, Bujanovca i Medveđe, a 35 džamija se nalazi na prostoru koje pokriva srbijanski mešihat , od kojih je 13 na području Grada Beograda.

Koji bi bio realni broj džamija za Beograd u odnosu na broj muslimana naših sugrađana?

Ako u Bajrakli džamiji veoma stešnjeno molitvu može obaviti 500, za 20.000 popisanih muslimana je potrebno 40 džamija. Ako beogradski muslimani žive slobodno u svim beogradskim opštinama, onda zaslužuju barem po jednu na svakoj opštini. Svaka naša opština ima Medžlis, opštinski odbor. Što se tiče beogradskog muftijstva, kao muftija srbijanski obavljam i tu dužnost, ali su potpuno sazrele okolnosti da se izabere i ovlasti novi muftija beogradski.

Koji su još praktični problemi sa kojima se susrećete u poštovanju vaše vjere?


Pored nedostatka molitvenog prostora i adekvatnog prostora za sahranjivanje, muslimani se suočavaju i sa problemom ishrane po halal standardima, usljed nedostatka dovoljnog broja halal restorana i prodavnica, ili halal opcija u restoranima pri predškolskim, školskim, vojnim, humanitarnim, i ostalim javnim institucijama. U domenu kulture, zapažen je vidan napredak usljed aktivnosti KD Gajret IZS (Islamske zajednice Srbije).

Kompletan intervju pročitajte na našem portalu www.mondo.rs.

(Tanja Zorić, MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE