• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Dijalog mora da se nastavi u srijedu

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da dijalog Beograda i Prištine mora da bude nastavljen 28. septembra, u srijedu, za kada je najavljena nova runda razgovora u Briselu

 Tadić: Dijalog mora da se nastavi u srijedu Izvor: MONDO

Tadić je rekao da je još važnije kakve će biti posljedice tog dijaloga. "Dijalog mora da bude nastavljen 28. septembra, ali od toga je još važnije kakve su posljedice tog dijaloga. Dijalog može da donese suštinska rješenja za pitanje cijelog regiona", rekao je sinoć Tadić.

"Kada govorimo o tom konkretnom danu od odlučujuće je važnosti da se konačno riješi pitanje carinske službe u toj posebnoj carinskoj oblasti što Kosovo jeste u međunarodnim aktima i u odlukama dvije prethodne vlade Srbije, a ne vlade (Mirka) Cvetkovića".

On je podsjetio da je tokom dijaloga postignut dogovor o izgledu carinskog pečata.

"Ali moramo da riješimo pitanje carina - gdje idu sredstva od carina. O tome uopšte nismo razgovarali. Neki evropski poslanici u javnosti pokušavaju da predstave da je to pitanje riješeno, ali ono nije riješeno i to naprosto nije istina", istakao je Tadić u izjavi za RTS.

Predsjednik Tadić, koji učestvuje na zasjedanju Generalne skupštine UN, razgovarao je sinoć sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-Munom sa kojim se složio da se mirnim putem, kroz dijalog, dođe do rješenja za Kosovo.

Tadić je uoči razgovora sa Ban Ki-Munom rekao da će glavna tema njegovog razgovora biti Banov plan u šest tačaka na osnovu kojeg je Srbija prihvatila dolazak Euleksa na Kosovo.

"To je sada već jasno definisani okvir za razgovor", rekao je predsjednik Srbije, navodeći da Banov plan podrazumijeva statusnu neutralnost Kfora i Euleksa, kao i traganje kroz dijalog za rješenjima za sva krizna pitanja na KiM.

"Srbija je odlučna da se pronađu rješenja koja su moguća, koja su rezultat dobro osmišljenog kompromisa. Ali, Srbija mora da vodi računa i o tome da ne štiti samo svoje nacionalne interese, već i interese albanskog naroda.

To podrazumijeva mirotvornu politiku i političku arhitekturu koja može donijeti dugogodišnju stabilnost Kosovu", istakao je predsjednik Srbije.

Povodom predstojećeg susreta sa Hilari Klinton, državnim sekretarom SAD, koje ne odustaju od svog stava i podrške Kosovu, Tadić je rekao:

"Svako treba da zastupa svoje interese. Amerika je jasno stavila do znanja da podržava nezavisnost Kosova, a Srbija je Americi i čitavoj međunarodnoj zajednici stavila do znanja da ne prihvata nezavisnost Kosova".

Kako je rekao, Srbija je, takođe, svima stavila do znanja da želi kompromisno rješenje.

On je rekao da će taj razgovor biti težak, ali da je za njega pripravan.

Tadić je naveo da je sa Ketrin Ešton u Njujorku, pored Kosova, razgovarao i evropskim integracijama Srbije.

"Rekao sam vrlo jasno da Srbija želi status kandidata i datum za početak pregovora, jer smo praktično ispunili sve uslove ili ćemo to uskoro učiniti", rekao je Tadić.

Prema njegovim riječima, odgovor EU na to trebalo bi da bude pozitivno mišljenje EK i odluka šefova država o statusu kandidata i datumu pregovora, ali ovo pitanje je sada uslovljeno situacijom na sjeveru Kosova.

U razgovoru sa generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom, Tadić je insistirao na tome da Kfor ostane statusno neutralan.

On je rekao da je od Rasmusena dobio uvjerevanja da će tako biti u budućnosti.

Tadić je dodao da to isto važi i za Euleks i da je od visoke predstavnice EU takođe tražio da ta misija ostane statusno neutralna.

"Ako oni izađu iz statusne neutralnosti mi ćemo istog trenutka zvoniti na uzbunu međunarodnim institucijama", zaključio je Tadić.

Tadić će se danas obratiti Generalnoj skupštini UN.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE