• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić održao predavanje o Kosovu u Londonu

Predsjednik Srbije održao je sinoć predavanje o Kosovu na Institutu za strateške studije u Londonu, a među slušaocima bile su i kosovske diplomate.

 Tadić održao predavanje o Kosovu u Londonu Izvor: MONDO

Boris Tadić je potvrdio da Beograd želi funkcionalno rješenje kosovskog problema i želi da do njega dođe što je prije moguće.

"Da bi se to postiglo, želim da budem uvjeren, garancijama, u funkcionisanje srpske zajednice na Kosovu", poručio je Tadić.

Ako postoji volja, a ona, kako je rekao, postoji na srpskoj strani, rješenja mogu biti pronađena.

"Mi želimo integraciju čitavog regiona u EU i , naravno, želimo da Kosovo učestvuje na našim regionalnim forumima", istakao je Tadić.

On je objasnio da se zalaže za "fer i ravnopravno rješenje po pitanju Kosova".

Tadić je dodao da je, s tim u vezi, analizirao različita rješenja postignuta u sličnim situacijama i da ga posebno interesuje Sporazum postignut između Ujedinjenog Kraljevstva i Republike Irske, kao i praktična rješenja koja su uslijedila na osnovu tog dokumenta.

"Za mene postoje tri principa koja sam izvukao iz ovih rješenja i koja bih pokušao da primijenim u našem slučaju. Prvi je da suštinsko, održivo i konačno rješenje može biti postignuto kada dvije strane mogu da razgovaraju otvoreno, direktno i sa željom da nađu zajednički jezik", rekao je Tadić.

U tom kontekstu on je podsjetio da je za Srbiju i druge zemlje neprihvatljivo unilateralno proglašenje nezavisnosti Kosova.

"Drugi princip tiče se toga da je stanovništvo našeg regiona sudbinski predodređeno za učlanjenje u EU. Čineći to, može se i treba biti kreativan znajući da u EU granice postaju manje važne od kvaliteta života pojedinačnih građana i zajednica u kojima žive.

"Riječ je o pravima i prerogativima", dodao je Tadić.

Rješenja, istakao je on govoreći o trećem principu, uvijek treba da imaju veze sa strahovima i sudbinom manjinskog stanovništva.

"U ovom slučaju govorim o strahovima i sudbini Srba na Kosovu", rekao je predsjednik Srbije, ističući da ovi principi daju osnov za produktivnu diskusiju.

Tadić je takođe rekao da je uvjeren da je Srbija, pod rukovodstvom demokratskih snaga, pokazala spremnost za pronalaženje rješenja za najteže probleme naslijeđene iz Miloševićeve ere.

To bi, međutim, bilo mnogo lakše, istakao je, da je Srbija već otpočela pregovore sa Evropskom unijom o članstvu.

Kako je rekao, građani Srbije će za nekoliko mjeseci, na sljedećim opštim izborima, procijeniti da li je vladajuća koalicija učinila dovoljno da bi bio izglasan njen ostanak na vlasti.

"Vjerujem da će to građani učiniti jer je ovo koalicija koja se borila za novu demokratsku osnovu naše zemlje i koja se uvijek borila za Evropu kao izbor. Uvjeren sam da građani imaju povjerenje u nas da ćemo ostvariti ono što je u najboljem interesu države", rekao je Tadić.

Govoreći o regionu, Tadić je istakao da Srbija ima vitalnu, stratešku ulogu i da treba da bude pokretač ekonomskog razvoja i političke stabilnosti u regionu.

"Autoputevi, komunikacione mreže, trase za snabdijevanje energentima - sve to prolazi kroz Srbiju. Naše ekonomsko blagostanje tiče se žvota mnogih izvan naših granica. Ovakva uloga je odgovornost i uloga koju shvatam veoma ozbiljno", rekao je Tadić.

On je podsjetio da je Srbija pokušala da razvije novo povjerenje sa susjedima, da je uhapsila posljednju dvojicu haških optuženika, što je bila njena moralna obaveza ali i suštinski korak za izgradnju tog povjerenja.

Kada se radi o saradnji u regionu u različitim sferama ostvaren je pravi napredak, ocijenio je Tadić, navodeći da je saradnja na političkom nivou između Srbije i Hrvatske u posljednje tri godine bila veoma važan stabilizujući faktor za Bosnu.

"Naš region -Zapadni Balkan - ne može da čeka da se globalne okolnosti poprave ili da strane sile rješavaju naše razlike. Moramo da idemo naprijed zajedno kako bismo gradili našu sopstvenu budućnost i sigurnost", zaključio je Tadić.

Predsjednik Srbije istakao je da na sjeveru Kosova ne postoje paralelne strukture, već legitimno izabrane lokalne institucije i odbacio bilo kakvu mogućnost da Srbija finansira kriminalne strukture u pokrajini.

Na pitanje koje mu je poslije predavanja postavio Albanac iz diplomatskog predstavništa tzv. Republike Kosovo, u vezi s tim kada će Srbija da rasformira paralelne strukture na sjeveru Kosova, Tadić je odgovorio:

"Nema paralelnih struktura. Na sjeveru Kosova postoje lokalni organi vlasti koji su izabrani na izborima. Kao predsjednik ne dijelim uvijek stavove sa njima, oni su često protiv moje politike, ali ih poštujem. Oni su političari a ne kriminalci, izabrani su na izborima."

Kada je riječ o kriminalnim strukturama, Tadić je rekao da one postoje svuda, ne samo na sjeveru, već i južno od Ibra, i da oni odlično međusobno sarađuju.

On je upitao zašto međunarodne snage na Kosovu ne hapse kriminalce bilo srpske, bilo albanske i podsjetio da je Srbiji Kumanovskim sporazumom onemogućeno da se bori protiv kriminalaca i da ih hapsi.

"Pustite nas i uhapsićemo ih", rekao je Tadić.

Na komentar Albanca koji mu je postavio pitanje da Srbija treba da prestane da finansira kriminalce, Tadić je oštro reagovao i rekao:

"Mi ne finansiramo kriminalce. To nije istina, mi se borimo protiv toga i nastavićemo to da činimo. Ko god da je kriminalac, bilo da je Srbin, Albanac, Hrvat, uhapsićemo ga. Ali da ne finansiramo lokalne institucije, to bi bilo u suprotnosti sa našim Ustavom."

Tadiću je bilo postavljeno i pitanje kako gleda na podjelu Kosova.

On je odgovorio da to predstavlja privlačno rješenje, ali da to nije model koji može da funkcioniše.

"Stanovništvo u Srbiji neće prihvatiti da Kosovo nije dio Srbije.

Obične ljude ne možete ubijediti u to i to je politička realnost", rekao je Tadić, dodavši da na Kosovu postoje dvije realnosti - srpska i albanska i da u pronalaženju rješenja treba uzeti u obzir oba.

"Kao političari moramo nekako riješiti problem, a podjela nije model koji bi funkcionisao", dodao je on.

Na pitanje šta ako EU neće da primi Srbiju dok ne prizna Kosovo, Tadić je kratko odgovorio: "Onda će EU pogriješiti, to je moj odgovor".

Odgovarajući na pitanje o saradnji u regionu i svemu onome što se događalo 90-ih godina, Tadić je rekao da se drugima izvinio imajući u vidu veliki broj žrtava dva svjetska rata i ovih posljednjih ratova, ali i da bi zaštitio dignitet srpskog naroda.

"Odnosi sa Hrvatskom nisu bili nikad bolji u posleđnih 20 godina i to je naše zajedničko dostignuće", rekao je on, navodeći da se lično zalaže za debalkanizaciju Balkana, odnosno njegovu skandinavizaciju.

"Nakon što sam danas obišao Olimpijski park došao sam na novu ideju - da zajednički u regionu organizujemo Olimpijske igre u budućnosti. Dobri smo organizatori, ali poenta je da stvaramo nešto zajednički", zaključio je Tadić.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE