• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Titove najvrijednije stvari - nestale

Titovi nasljednici imaće muku da uđu u trag brojnim pokretnostima koje su ostale iza maršala, jer se ne zna gdje su skupocjene slike Goje, karabini...

 Titove najvrijednije stvari - nestale Izvor: MONDO

Poslije prvog ročišta kojim je počela podjela imovine Josipa Broza Tita, jasno je da na spiskovima sa pokretnostima koje nasljednici treba da podijele, nema najvrednijih stvari. Ovo je za ”Novosti” potvrdio pravni zastupnik Titovog unuka Josipa - Joške Broza, Goran Petronijević.

"Jovankini advokati odmah su uočili da su spiskovi sa imovinom koja treba da se dijeli, a koji su u sud stigli iz Muzeja istorije Jugoslavije i Arhiva Srbije (dostavio im SDB) prethodno 'selekcionisani'", kaže Petronijević.

Prema njegovim riječima, dosta vrijednih stvari je nestalo jer su ih u raznim periodima razvukli "čuvari" Titove imovine.

Petronijević ne zna tačno šta na spiskovima fali, a Jovankina zastupnica Bojana Sarić-Pavlović nema odobrenje udovice da bilo šta iznese u javnost.

Ipak, iz onoga što je list saznao od bivšeg Jovankinog advokata Tome File i Joške Broza, izvjesno je da među zaostavštinom nema stvari sa famoznog četvrtog spiska koji je godinama stajao u DB, prije nego što je ustupljen Arhivu Srbije.

Nestale su vrijedne slike i razni pokloni iz Titove zaostavštine, poput umjetničkih slika Oskara Kokoške i Franciska Goje. Desetkovana je i Titova dragocjena kolekcija pušaka.

Kolekciju maršalovih pušaka za lov, prema riječima Joške Broza, činilo je 167 primjeraka. On je siguran da se izgubio trag od najmanje tri karabina, mada sumnja da je brojka daleko veća jer je na posljednjoj izložbi maršalovog oružja bilo samo 67 komada.

Prema riječima Tome File, odranije se zna da nedostaju i neki od najvrednijih predsjednikovih satova. Dvadesetak njih ukradeno je još prije šest godina, na izložbi u Beogradu, ali se sumnja da fale još neki.

Broz je bio poznat kao veliki ljubitelj časovnika, a njegovu kolekciju krasili su neki od najvrednijih primjeraka "Roleksa", "Filipa pateka", "Majsena", "Lonžina"...

Različite državne komisije sastavile su ukupno tri popisa onoga što je ostalo iza Broza. Najvrednija je imovina sa pomenutog četvrtog spiska, koji je, po Filinom mišljenju, sporan i koji je pune tri decenije bio tajna. Na njemu se nalazilo sve što nekadašnja socijalistička vrhuška nije htjela da da Jovanki - od nakita i slika, preko kolekcije narodnih nošnji, do Titovog voznog parka, njegovih odlikovanja, zlatnih kočija i 40 konja. Ove stvari ranije su procijenjene na 50-60 miliona dolara!

Što se tiče nekretnina, osim malog vinograda koji je za života otkupio i poklonio sinu Žarku, Tito nije imao nepokretnosti na svoje ime.

Jovanka Broz je saznala da će biti izbačena iz kuće mjesec dana poslije Titove smrti od slovenačkog funkcionera Sergeja Krajgera. Iz kuće nije smjela da ponese bukvalno ništa, čak ni lična dokumenta, fotografije, garderobu...

Njene stvari, odjeća, ogrlice, narukvice, dijademe, grivne, zaplijenjene su po naredbi generala Ivana Dolničara. Držane su u nekoj garaži tri godine, pa je u međuvremenu dosta toga propalo.

Kada je kasnije sudu predala spisak onoga što traži, na njemu se našlo 24 kofera garderobe i ličnih stvari.

Na drugom spisku ima oko 1.000 stavki, odnosno jedna trećina Titove imovine, za koju Jovanka tvrdi da je zajednička, stečena u braku. Ostalo, po njenom mišljenju, može da se dijeli među nasljednicima: njom, sinom Mišom i unucima Joškom, Zlaticom, Edvardom i Svetlanom.

"Mislim da će najteže biti da se utvrdi obim nasljedstva koje treba da se dijeli, kao i gdje su nestale sve te vrijedne stvari. Bilo je mnogo mahinacija sa Titovom imovinom i zato je taj postupak dvije decenije stajao u fioci. U međuvremenu, većina nasljednika živi u veoma skromnim uslovima, dok neko drugi uživa u Brozovim stvarima", zaključuje Petronijević za "Novosti".

Prvi pokušaj ostavinske rasprave održan je 1983, kada su, po svjedočenju Joške Broza, nasljednicima ponuđene bezvrijedne stvari - neki štofovi i odjeća, nekoliko upaljača i lula, fotoaparat i jedan okrnjeni prsten.

To je bilo raspoređeno na tadašnja tri nasljednika - Jovanku, Žarka i Mišu Broza. Žarko je tražio Titove četiri svečane uniforme sa kopijom lenti i ordenja, ali to nikada nije dobio.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE