• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trinaest godina od bombardovanja RTS-a

Okupljanjem porodica, kolega i prijatelja poginulih radnika noćas je obilježena godišnjica NATO bombardovanja zgrade Radiotelevizije Srbije.

 Trinaest godina od bombardovanja RTS-a Izvor: MONDO

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika "Zašto?" u Beogradu, u 2.06 časova porodice, kolege i prijatelji odali su poštu radnicima Radio-televizije Srbije (RTS) koji su poginuli u bombardovanju 1999. godine.

Od NATO bombardovanja zgrade RTS-a Srbije poginulo je 16 radnika ove kuće, a pošta je odata protekle noći ispred spomenika "Zašto?" u Tašmajdanskom parku.

"Trinaest godina posle, i dalje stoji ovaj spomenik i na njemu isto pitanje: Zašto? Još uvek ne znamo zašto je bilo potrebno da ovih 16 divnih ljudi izgubi svoje živote na radnom mestu, ostavljeni od onih koji su morali da ih zaštite", rekao je na komemoraciji predstavnik porodica Miroslav Medić, čiji je brat Siniša poginuo te noći.

Direktor RTS-a u vrijeme bombardovanja Dragoljub Milanović osuđen je 2002. godine na deset godina zatvora, jer nije poštovao naređenje Savezne vlade, po kojem je zaposlene i tehniku trebalo da izmjesti iz zgrade u Aberdarevoj ulici.

Milanović je do sada je jedina osoba osuđena u ovom slučaju.

Porodice žrtava međutim tvrde da su visoki zvaničnici srpske vlade i vojske znali da će RTS biti bombardovana i da su namjerno ostavili radnike u zgradi da bi mogli da tvrde kako NATO gađa civile.

Žanka Stojanović, majka jedne od žrtava, izjavila je ranije da postoje zapisnici u kojima piše da su vlasti unaprijed znale da će NATO bombardovati zgradu RTS-a i da za to odgovornost snosi vojska.

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac rekao je ranije da je resorno ministarstvo spremno da uradi sve da bi se došlo do istine o bombardovanju zgrade RTS-a.

"Ministarstvo je sva dokumenta u vezi sa napadom stavilo na uvid tužilaštvu i javnosti i veoma je zainteresovano da se taj događaj u potpunosti rasvetli", rekao je Šutanovac.

Zgrada RTS-a pogođena je projektilom 23. aprila 1999. godine, u 2.06. časova.

U napadu NATO-a poginuli su Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmjeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbjeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbjeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbjeđenja, Branislav Jovanović (50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa i Slobodan Jontić (54), monter.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE