• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH leži na milionima tona nafte!

Prema istraživanjima, samo na području Drežnice kod Mostara zalihe nafte najmanje 500 miliona tona. Nafta razlog za raspad SFRJ?

 BiH leži na milionima tona nafte! Izvor: MONDO

Zaključci američkog istraživača, kako prenose mediji u BiH, govore da se najveće lezište nafte u Hercegovini nalazi na području Drežnice kod Mostara i da to mesto leži na oko najmanje 500 miliona tona nafte!

Prva naftna istraživanja u BiH počela su još davne 1889. godine, dok su zadnja okončana godinu dana pre početka građanskog rata u BiH koje je izvršila američka kompanija "Amoco" na području Dinarida i Hercegovine.

Ta istraživanja govore da na dubini od pet do šest hiljada metara postoje ležišta nafte na području Stoca, Nevesinja i Trebinja.

Treba reći da je kompanija u to istraživanje na području Hercegovine, pod kodnim imenom "Dinaridi", uložila 12 miliona dolara.

Rat je prekinuo sva dalja istraživanja i tek poslednjih godinu dana stidljivo se govori o tome da u BiH ima nafte.

BiH godišnje uvozi milion i po tona goriva vrednog skoro dve milijarde KM. Mediji u BiH ranije su preneli da gotovo polovina naftnih derivata na tržište BiH stiže iz rafinerije Rijeka i Sisak, a ostale količine uvoze se iz Srbije, Rusije, Mađarske i Slovenije.

I dok u BiH stižu tankeri i cisterne goriva, naftni stručnjaci tvrde da na području severne Bosne postoje ležišta nafte od čak 50 miliona tona.

Zanimljivo je spomenuti podatak iz Tuzle gde je nedavno nafta bukvalno sama iscurila na površinu zemlje, pa je meštani koriste za impregnaciju drveta, a neki čak i za lek!

Ujedno, dosadašnja istraživanja govore o velikim zalihama sirove nafte na području Bijeljine, Brčkog, Zvornika i obližnjih lokaliteta, a stručnjaci navode da bi zalihe sirove nafte na području severne Bosne zadovoljavale potrebe tržišta BiH u narednih 30 godina!

Eksperti kažu da bi za dalja istraživanja naftnih nalazišta u tuzlanskom regionu trebalo obezbediti oko 50 miliona maraka, a za istraživanja onih u Hercegovini oko 30 miliona.

Problem je, međutim, kako navode stručnjaci, što se država u sve to ne uključuje, nego entiteti hoće da vode posao pa je on u potpunom zastoju.

Stručnjaci za naftnu privredu procenjuju da će modernizovana i privatizovana rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, sa svojim stranim partnerima, u skoroj budućnosti prerađivati godišnje više od četiri miliona tona nafte, pa nije teško izračunati da bi BiH od velikog uvoznika naftnih derivata mogla postati značajan izvoznik.

Raspad Jugoslavije zbog naftnih polja u BiH?

Zagrebačka štampa objavila je intervju sa austrijskim profesorom Sigfridom Tišlerom, koji smatra da je pronalazak naftnih polja u BiH jedan od glavnih razloga za uništenje Jugoslavije.

On je kazao da "nije bilo razloga za silovanje Jugoslavije i možda je jedan taj što je 'Amaco' 1992. godine u BiH našao znatne količine nafte, ali to u medijima nikada nije objavljeno".

"Ja imam podatke da je kompanija 'Amaco' izbušila rupe u Drežnici i blizini Tuzle. Otkrivena su nalazišta sa dve i po milijarde barela nafte što je nekoliko procenata ukupne količine nafte koju je čovečanstvo ikada proizvelo. S tom naftom Jugoslavija bi dobila potpunu autonomiju za sledećih stotinu godina. Ne znam da li je naftna industrija imala veze sa događajima u Jugoslaviji, ali mislim da je to vrlo verovatno ako pogledate šta se događa u iraku i ko zna gde još", kazao je profesor Tišler.

Zanimljivo je da je novinar Krešimir Mišak intervju sa profesorom Tišlerom napravio još 2005. godine, ali ga je tek sada objavio na svom blogu. Objasnio je da mu se tada Tišlerova priča učinila neverovatnom.

(www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE