Predstavnici NVO za ljudska prava ocijenili su da Hrvatska poslje oslobađanja generala treba da pojača procesuiranje zločina
Oni su na konferenciji za novinare tražili od političara da se jasno distanciraju od naslijeđa politike bivšeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana, jer su tadašnje vlasti, kako su rekli, odgovorne za sprječavanje povratka i procesuiranje ratnih zločina za vrijeme i poslije operacije "Oluja".
"Hrvatska treba da istraži zločine i pokaže razumijevanje za ljude koji su protjerani, kao i da situaciju smiri i ne odustane od procesuiranja zločina koji su se dogodili", rekao je predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava Zoran Pusić.
On je pohvalio Gotovinu zbog toga što je u intervjuu beogradskom "Kuriru" našao hrabrost "da uprkos euforiji pokaže velikodušnost". Njegova poruka izbjegelim Srbima da se vrate, jer je Hrvatska jednako njihova, kao i njegova domovina Pusića je iznenadila, ali je ocijenio da je ona "veoma važna".
"S obzirom od koga dolazi, ali i na trenutak i atmosferu, to je dobra osnova za smirivanje napete situacije i otvaranje vrata prema konačnom miru na ovom prostoru", rekao je Pusić.
Predstavnica Dokumente - Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelić podsjetila je da u Hrvatskoj ne postoji nijedna pravosnažna presuda za zločine tokom i poslije Oluje kao i da je u toku suđenje za ratne zločine u selu Grubori kod Knina poslije te akcije.
Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska upozorila je danas da su i poslije 17 godina najteži zločini počinjeni u operaciji Oluja bez kazne, a njihove žrtve bez pravde i priznanja.
Ocijenjeno je da poslije presude Gotovini i Markaču "više nego ikad ranije postoji potreba da domaće pravosuđe procesuira osobe odgovorne za zločine utvrđene u ovom procesu i druge koje su građani prijavili nadležnim institucijama od 1995. do danas".
Apelaciono vijeće Haškog tribunala u petak je oslobodilo Gotovinu i Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine zatvora, a Markač na 18 godina zatvora.
(Beta)