• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska i BiH izručuju kriminalce

Dvojno državljanstvo više nije zaštita od gonjenja za teška krivična djela.

 Hrvatska i BiH izručuju kriminalce Izvor: MONDO

Hrvatska i BiH potpisale su sporazum o međusobnom izručenju lica osumnjičenih za organizovani kriminal, korupciju, pranje novca i druga teška krivična djela, tako da dvojno državljanstvo više neće biti zaštita od krivičnog gonjenja za najteža krivična djela.

Hrvatski ministar pravde Orsat Miljenić izjavio je da su u dvije zemlje svjesne da se, zbog dvostrukih državljanstava, događalo da lica koja treba procesuirati pobjegnu u drugu zemlju gdje imaju državljanstvo kako bi izbjegla krivilno gonjenje.

"To je ono što želimo izbjeći ovim sporazumom, pa državljanstvo više neće biti zaštita od krivičnog gonjenja za najteža krivična djela", izjavio je Miljenić.

Sporazum, koji važi od danas, ne odnosi se na ratne zločine, i neće se primjenjivati retroaktivno.

Prema riječima ministra pravde BiH Bariše Čolaka, ta država nije ni s jednom državom u susjedstvu potpisala sporazum o izručenju za ta krivilna djela, a "vjerovatno u doglednoj budućnosti to neće biti moguće".

"Za to imamo druge instrumente na raspolaganju i to ćemo nastojati da unapredimo kroz druge sporazume kao kao što je sporazum o pravnoj pomoći u krivičnim stvarima", rekao je Čolak.

Ugovor je potpisan u pauzi konferenciju "Reforma pravosuđa i osnaživanje žrtava", koju organizuju hrvatsko ministarstvo pravde i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP).

Skup su otvorili predsjednik Ivo Josipović, ministar pravde Miljenić, stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Lujza Vinton i šef Delegacije Evropske unije u Hrvatskoj Pol Vandoren.

Naglasak konferencije je na zaštiti prava žrtava krivičnih djela u kontekstu evropskih integracija i reforme pravosuđa, a biće predstavljeni uspješni primjeri u razvoju sistema podrške.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE