• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bilt: Datum Srbiji još neizvjestan

Karl Bilt kaže da davanje datuma Srbiji još nije izvjesno.

 Bilt: Datum Srbiji još neizvjestan Izvor: MONDO

U Briselu danas počinje serija sastanaka na visokom nivou na kojima će se govoriti i o proširenju EU, ali ključne odluke za zemlje kandidate, uključujući Srbiju, očekuju se tek sljedeće godine. 

Šef švedske diplomatije Karl Bilt izjavio je danas u Briselu da je napredak u dijalogu Beograda i Prištine veći nego što je Švedska očekivala, ali da i dalje nije izvjesno da li će Srbiji biti određen datum za početak pregovora.

"Vidjećemo sutra", rekao je Bilt, odgovorajući na pitanje hoće li u zaključima Savjeta ministara spoljnih poslova zemlja članica EU biti pomenuto dodjeljivanja Srbiji datuma za početak pregovora.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Bilt je rekao da su sastanci pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU Ketrin Ešton doveli do značajnog napretka i da je zbog toga ohrabren kada je riječ o evropskim integracijama Srbije.

"Moramo da vidimo šta će biti sa implementacijom dogovora na terenu", dodao je šef švedske diplomatije.

Na pitanje o odnosima Švedske i Srbije, Bilt je odgovorio da su oni uvijek "dobri, pozitivni i konstruktivni".

Premijer Srbije Ivica Dačić optimističan je kada je u pitanju sastanak u Briselu i danas je izjavio da vjeruje da će u martu biti donijeta odluka da Srbija u junu počne pregovore o članstvu u Uniji.

Kako Tanjug saznaje iz nacrta zaključaka koji će biti predočen ministrima spoljnih poslova EU, Srbiji neće biti određen datum početka pregovora o pridruživanju dok u potpunosti ne primijeni sve sporazume koji su postignuti u dijalogu i ne ostvari dodatan napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom.

Ministri spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije okupiće se danas na dvodnevnom zasjedanju u Briselu, a Srbija i Kosovo biće teme i prvog i drugog dana.

Ministri, koji prvog dana zasjedaju u okviru Spoljnopolitickog savjeta će najprije danas poslije podne saslušati izvještaj visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton o toku dijaloga između Beograda i Prištine i radu Euleksa.

Teme vezane za proširenje Unije rezervisane su za drugi dan sastanka Savjeta, kada će se raspravljati o napretku koje su zemlje kandidati ostvarile tokom posljednjih godinu dana.

U četvrtak i petak, 13. i 14. decembra, na redu je samit EU, i tada se očekuje da šefovi država i vlada usvoje zaključke koje im budu predložili ministri, a širok spektar tema, pored proširenja, obuhvata situaciju na Bliskom Istoku i u Africi, kao i odnose sa Rusijom.

"Savjet EU će na proljeće 2013. procijeniti napredak u dijalogu, sa izgledima da u junu otvori pregovore o pridruživanju ukoliko problemi budu riješavani na zadovoljavajući način", piše u prijedlogu zaključaka o Srbiji, u koje Tanjug imao uvid.

Albanija, koja priželjkuje status kandidata i Makedonija, kojoj početak pregovora blokira Grčka zbog spora oko imena, takođe će ostati "kratkih rukava", saznaje Tanjug iz briselskih diplomatskih izvora.

Ni Bosna i Hercegovina, koja zbog unutrašnje blokade nije uspjela da sprovede neophodne ustavne promjene, ove godine neće dobiti status kandidata.

Crna Gora, koja je veći dio ove godine provela pripremajući se za pregovore o pridruživanju, konačno će početi pregovore tek pred ljeto 2013, dok će Hrvatska u to vrijeme biti formalno primljena u članstvo EU.

"Ovo nije bila dobra godina za proširenje", rekao je Tanjugu jedan zapadni diplomata koji je želio da ostane anoniman.

On je slab napredak na ovom polju objasnio objektivno slabim napretkom zemalja kandidata u ispunjavanju kriterijuma, ali i ekonomskom krizom koja već treću godinu trese Evropu.

"EU se ove godine najviše bavila samom sobom", ukazao je on i dodao da je sada najvažnije održati proces proširenja u toku kako ne bi došlo do potpunog zastoja.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE