• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gvantanamo na Kosovu i u BiH?

Zatvaranje Gvantanama pokrenulo je pitanje tajnih zatvora na Kosovu i u BiH.

 Gvantanamo na Kosovu i u BiH? Izvor: MONDO

Aktivisti za ljudska prava iz SAD-a tvrde da su zatvori slični Gvantanamu postojali na Kosovu ali i u BiH.

Pozivajući se na izvještaj Savjeta Evrope, udruženja za zaštitu ljudskih prava tvrde da su u vojnim bazama američke vojske, kao što je Orao kod Tuzle i kamp Bondstel kod Uroševca na Kosovu, služile kao mjesta na kojima su pritvarani, ispitivani i mučeni osumnjičeni pripadnici terorističke mreže Al Kaida.

Obje vojne baze, piše britanski "Telegraf", prenose hrvatski mediji, označena su kao mjesta gdje su držani osumnjičeni radikalni islamisti, koji su potom deportovani u zatvor Gvantanamo.

Spominje se da su svi zatvorenici u pomenutim američkim vojnim bazama u BiH i na Kosovu, uključujući osumnjičene pomagače Al Kaide, ili optuženike za ratne zločine, ispitivani posebnim prisilnim metodama.

Hamburški magazin tako saznaje da je 27. septembra 2001., šesnaest dana nakon napada Al Kaide na Svjetski trgovački centar u Njujorku , Njemačka obavještajna služba (BND) dobila povjerljivu naredbu da pošalje svog prevodioca, pod kodnim imenom Muhamed, zajedno s dvojicom pripadnika BND-a kako bi u ispitivanju optuženih zatvorenika pomogli Amerikancima u Tuzli.

U bazi Orao kod Tuzle nekoliko dana su držali i ispitivali dvojicu muškaraca osumnjičenih za terorizam.

Njemački tim obavještajaca trebalo je da pomogne u njihovom saslušanju i pregledu "materijala zaplijenjenih prilikom njihovog hapšenja", pisao je i nedjeljnik "Stern" u tajnom dopisu koji je poslao pripadnik BND-a stacioniran u Sarajevu.

Pitanje tajnih zatvora u BiH i na kosovu pokrenuto je nakon odluke novog predsjednika SAD-a Baraka Obame da zatvori vojni zatvor Gvantanamo na Kubi u roku od godinu dana.
Obama je toko ceremonije u Bijeloj Kući, potpisao izvršne naredbe za zatvaranje Gvantanama, gdje su osumnjičeni za terorizam držani godinama bez suđenja i gdje su nad njima korišćene surove metode ispitivanja.

Vojni zatvor za osumnjičene protiv terorizma postao je, tokom administracije Džordža Buša, simbol primjene agresivnih metoda ispitivanja, zbog kojih je Amerika optužena za torturu nad zatvorenicima.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE