• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Nezavisnost Kosova izazov, ali nužnost

"Proglašenje nezavisnosti je stvorilo novu situaciju i nove izazove za međunarodnu zajednicu i EU", dodao je Vondra

 EU: Nezavisnost Kosova izazov, ali nužnost  Izvor: MONDO

Evropski parlament u Strazburu je razmotrio rezoluciju o Kosovu, u kojoj se kaže da Evropska unija i misija Euleks treba da učine sve da se stanje na Kosovu popravi politički i ekonomski u cilju stabilizacije cijelog regiona.

U rezoluciji, pripremljenoj povodom godišnjice samoproglašenja nezavisnosti Kosova, se navodi i da će biti potrebno da se "kroz pregovor UN i srpske vlade, sklopljeni prelazni sporazum ponovo procijeni u svjetlu razvoja na terenu, pošto evropska misija Euleks dostigne puni operativni kapacitet".

Evropski parlamentarci pozdravljaju saglasnost srpske vlade za razmještaj Euleksa na Kosovu. I "ohrabrujuju Srbiju da i dalje pruža dokaze takvog konstruktivnog pristupa, što se podudara s njenim težnjama da se priključi EU".

Evropski parlament u nacrtu rezolucije ukazuje na rezolucije UN o Kosovu, odredbe povelje UN, konstatuje da je u Prištini 17. februara prošle godine proglašena nezavisnost, namjeru vlasti u Prištini da sprovode plan Martija Ahtisarija, i naglašava veliku odgovornost Euleksa u uspostavljanju vladavine zakona na Kosovu.

Uz poziv da Evropska unija znatno pomogne, politički i ekonomski, Kosovo, navodi se i zabrinutost zbog ekonomske situacije i nepovoljnog uticaja sporih reformi, opšteraširene korupcije i organizovanog kriminala na Kosovu.

Učestvujući u raspravi u ime Savjeta ministara EU, češki vicepremijer Aleksander Vondra je izjavio da je Kosovo od proglašenja nezavisnosti "usvojilo ustav i potpuno novi zakonski i institucionalni okvir".

"Proglašenje nezavisnosti je stvorilo novu situaciju i nove izazove za međunarodnu zajednicu i EU", dodao je Vondra i rekao da "različita gledišta i reagovanje na proglašenje nezavisnosti ni na koji način ne podrivaju jedinstvo politike Evropske unije" prema Kosovu.

Cilj EU je, po njegovim riječima, da EU pomogne ekonomski i politički oporavak Kosova i stabilnost cijelog Balkana.

Na Kosovu to znači da EU namerava da zajamči vladavinu prava, zaštitu manjina i ljudskih prava, kao i kulturnog nasleđa i da se Kosovo vidi kao deo šire strategije uključivanja Zapadnog Balkana u EU.

Vondra je podvukao da će "najveći izazov" idućih meseci biti da se "ostvari puni razmeštaj Euleksa na Kosovu", a za vlasti Kosova će ključni izazov biti da se uspostavi multietničko, demokratsko i stabilno Kosovo.

On je ukazao na januarske "incidente u Mitrovici" kao dokaz da stalno postoje opasnosti destabilizacije.

Evropski komesar Meglena Kuneva je, u ime Evropske komisije, istakla da EU postepeno od UN preuzima ovlašćenja na Kosovu i da će Euleks biti potpuno operativan do kraja marta.

Evropska komisija pomaže Kosovu u ekonomsko-političkom oporavku, uključujući okvir stabilizacije i pridruživanja Zapadnog Balkana EU.

Komisija je u 2008. u tom cilju doznačila 185 miliona evra, a još 106 miliona će izdvojiti u ovoj godini.

U raspravi je poslanik Doris Pak ukazala posebno na nužnost da Euleks obezbijedi nastavak suđenja za zločine koji se godinama otežu, kao i istragu i hapšenje mnogih kriminalaca, uz suzbijanje korupcije.

Stavovi u raspravi su se kretali od podrške nezavisnosti Kosova, uz nužnost "rasprave o praktičnim pitanjima", između Prištine i Beograda, pa do mišljenja da je nezavisnost Kosova suprotna međunarodnom pravu.

Više poslanika raznih grupa su predočili da će zbog toga što se u prijedlogu rezolucije izričito ne kaže da je prekršena rezolucija SB i omogućen separatizam, glasati protiv ovog dokumenta.

Potpredsjednik češke vlade Vondra je u odgovoru na pitanja u raspravi istakao da "nas očekuju mnogi izazovi", kao i da temelje politike EU prema Kosovu čine stavovi da je "Kosovo nedjeljivo, da je nužna stabilnost, decentralizacija i jednakost mogućnosti za tamošnje zajednice".

Najveći izazov je, po njegovim riječima, uključivanje Kosova u regionalnu saradnju.

"Jednog dana ćemo morati da Kosovo približimo procesu stabilizacije i pridruživanja EU, ali ostaje još mnogo, mnogo da se učini u tom cilju i kako bi se uspostavilo jedinstvo unutar Savjeta (ministara EU)".

Vondra je dodao da "dijalog sa Srbijom o praktičnim pitanjima mora biti vođen transparentno", a nužna su i sredstva koje će stvoriti samo Kosovo i ona koja treba da obezbjedi međunarodna zajednice.

Potpredsjednik češke vlade je dodao da su na Kosovu nužni i "zdrava uprava", bitka protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i "transparentna privatizacija u svim elementima".

Kuneva je saopštila da će Evropska komisija najesen objaviti analizu koja treba da pokaže da će Kosovo ostati "sasvim ugrađeno u evropsku perspektivu zajedno s cijelim Zapadnim Balkanom".

Evropska komesarka je rekla da je Evropska komisija za uspostavljanje vladavine zakona na Kosovu utrošila sedam miliona evra, od čega million evra za bitku protiv korupcije.

Ona je ocijenila da bi "poboljšanje odnosa Srbije i Kosova moglo pomoći uključivanju Kosova u CEFTA".

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE