• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da Kosta nije u Crnoj Gori

Ambasador Gvineje Bisao u BiH Deziderius Ostogonak da Kosta nije dolazio u Crnu Goru od januara 2008. godine, saopštio je crnogorski MIP.

 Da Kosta nije u Crnoj Gori Izvor: MONDO

Ambasadora je Predsjedništvo BiH proglasilo nepoželjnom osobom,  a iz crnogorskog ministarstva  je podgoričkim "Vijestima" rečeno da mu je prije godinu dana oduzeta diplomatska legitimacija i opozvana akreditacija nerezidentnog ambasadora u Crnoj Gori.

"Prema informacijama nadležnih organa, Da Kosta nije više dolazio u Crnu Goru", tvrde u MIP. Predsjedništvo BiH je na sjednici održanoj 29. januara Da Kostu proglasilo nepoželjnom osobom, nakon uvida u obimnu dokumentaciju koju je dostavilo MIP BiH.

Da Kosta je, prema nalazima istrage, počinio niz krivičnih djela u BiH, ali i u drugim susjednim državama.

U Hrvatskoj je bio uhapšen zbog utaje poreza, a vjeruje se da je prodavao diplomatske dokumente i registarske tablice.

Nakon saznanja da bivši ambasador više ne boravi u BiH, neki mediji pisali su da je u pobjegao u Crnu Goru, gdje, kako su naveli, uživa imunitet nerezidentnog ambasadora.

Doskorašnji nerezidentni ambasador Gvineje Bisao predao je akreditivno pismo predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću u septembru 2006. godine.

Ne sumnjajući da se radi o lažnom diplomati, crnogorski predsjednik upoznao je tada Da Kostu sa ekonomskim potencijalima Crne Gore i njenim strateškim razvojnim opredjeljenjima.

Lažno predstavljanje u Crnoj Gori i afere u BiH i Hrvatskoj nisu jedine u Da Kostinoj biografiji.

Hrvatski "Nacional" piše da je Da Kosta 90. godina hapšen u Njemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, ali je nakon kraćeg pritvaranja u krajnjoj diskreciji protjeran iz tih zemalja "kako bi domaćini izbjegli političku bruku".

U crnogorskom MIP-u tvrde da su sa provjerom Da Kostinog identiteta počeli nakon što su saznali da se protiv njega u Hrvatskoj vodi krivični postupak.

Posredstvom ambasade Gvineje Bisao u Parizu i stalne misije u Njujorku provjeren je legitimitet njegove akreditacije.

Nakon upornog insistiranja da se vlada ove afričke države zainteresuje za slučaj lažnog diplomate, u decembru 2007. godine Crnu Goru je posjetila ministar inostranih poslova Gvineje Bisao Marija Kabrao koja je crnogorske kolege obavijestila da Da Kosta nije ovlašćeni predstavnik njihove zemlje.

"Kabrao je potvrdila da su svi pečati, memorandumi, pasoši i drugi dokumenti bili originalni i da je Da Kosta, vjerovatno, sve to radio uz pomoć nekog u njihovom Ministarstvu inostranh poslova o čemu su, kako je rekla, poveli ozbiljnu istragu", tvrde u MIP-u Crne Gore.

U lažnog diplomatu nisu posumnjala ni dva ministra inostranih poslova Hrvatske Mate Granić i njegov nasljednik Tonino Picula, za kojeg je u jesen 2000. godine organizovao susret sa ministrom inostranih poslova Gvineje Bisao koga je predstavio kao "Iaia Đala".

Prema tvrdnjama hrvatskih medija, lažni ministar je uz najveće državne počasti dočekan na zagrebačkom aerodromu, a službeno je posjetio Vladu i predsjednika Stjepana Mesića.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE