• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mali Crnogorci sad mogu da se žale UN

Novo pravno sredstvo omogućiće djeci iz 10 zemalja da se žale Komitetu UN za prava djeteta ako smatraju da su ugrožena njihova ljudska prava.

Novo pravno sredstvo bi od 14. aprila trebalo da stupi na snagu.

To će biti omogućeno trećim opcionim protokolom Konvencije o pravima djeteta, pošto ga je u utorak, kao 10. zemlja, ratifikovala Kostarika, ispunivši time uslov od 10 ratifikacija za njegovo stupanje na snagu.

Specijalna predstavnica UN za probleme nasilja nad djecom Marta Santos Pais navela je da će "istorijsko" stupanje na snagu tog protokola pozicionirati "prava i želje djece u središte agende o ljudskim pravima" time što će prvi put mladima dati pravo da traže obeštećenje za ugrožavanje njihovih prava.

U početku će samo djeca iz Kostarike i devet drugih zemalja - Albanije, Bolivije, Gabona, Njemačke, Crne Gore, Portugala, Španije, Tajlanda i Slovačke - moći da podnesu žalbe.

Međutim, Santos Pais je objasnila da će UN i druge organizacije nastaviti da promovišu ratifikaciju protokola, kako bi ga ratifikovalo i ostale 183 zemlje članice UN.

Konvencija o pravima djeteta, koju je Generalna skupština UN usvojila 1989. godine, djeci obezbjeđuje pravo na ime, nacionalnu pripadnost, obrazovanje, najviši mogući zdravstveni standard, zaštitu od zlostavljanja i izrabljivanja i pravo na to da se čuju njihovi stavovi.

Dosadašnja dva opciona protokola bave se djecom u oružanim sukobima, prodajom djece, dječijom pornografijom i dječijom prostitucijom.

Kako je najavljeno, pred komitetom UN u Ženevi sutra će se naći Vatikan, a glavna tema biće njegova implementacija Konvencije o pravima djeteta, koja, između ostalog, poziva sve zemlje potpisnice napreduzimanje svih prikladnih mjera na zaštiti djece od povrjeđivanja i stavljanje interesa djece iznad svega ostalog.

Vatikan, sjedište Rimokatoličke crkve, tako je prvi put prinuđen da se javno brani od globalnog seksualnog skandala izazvanog navodima da je dozvolio silovanje hiljada djece, štiteći sveštenike-pedofile i svoju reputaciju na štetu žrtava, prenosi Asošiejted pres (AP).

Konvenciju o pravima djeteta Vatikan je ratifikovao 1990. godine, a svoj prvi izvještaj o implementaciji konvencije podnio je 1994. godine.

Međutim, pošto je prošlo više od 10 godina a da nije podnio izvještaj o implementaciji, Vatikan je 2012. godine podnio izvještaj nakon što je dospio pod kritiku koja je uslijedila nakon što su se 2010. godine pojavili brojni slučajevi seksualnog zlostavljanja djece u Evropi i drugim dijelovima svijeta, podsjeća AP.

(Beta, Foto: Ilustracija Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE