Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića proglasila pobedu, ali će u mnogim gradovima, počev od Podgorice, morati da pravi koalicije. Socijaldemokratska partija najbolja "udavača". Odlični rezultati Socijalističke narodne partije.
Lokalni izbori održani u nedelju u 15-ak gradova i opština pokazali su da Đukanovićeva stranka ima i dalje najveće poverenje među građanima i da će proći još mnogo vremena da bi popularnost premijera Crne Gore i njegove partije bila ugrožena.
"DPS je i na ovim izborima veliki pobednik, i rezultati su potvrda dominacije naše partije na političkoj sceni Crne Gore", poručio je lider DPS i premijer Crne Gore, Milo Đukanović u noći između nedelje i ponedeljka u izbornom štabu svoje stranke, gde su mu pristalice klicale.
Sve je to tačno, rezultati su jasni i neumoljivi, ali nije baš prošlo sve idealno po DPS i Đukanovića.
Preliminarni rezultati izbora pokazuju da DPS-u, odnosno koaliciji "Za evropsku Crnu Goru", nedostaje jedan ili dva mandata da bi i dalje upravljala Podgoricom, a primorana je na pregovore i političku "trgovinu" u još nekoliko gradova.
DPS i njeni koalicioni partneri imaće 28 ili 29 mandata u novom podgoričkom parlamentu, što znači da će biti potreban još jedan ili dva odbornika iz neke druge stranke da bi formirali vlast.
Ko bi to mogao da bude?
Analitičari procenjuju da će tog ili te mandate za formiranje vlasti, DPS potražiti u doskorašnjem koalicionom partneru - Socijaldemokratskoj partiji (SDP), koja je na izborima u Podgorici učestvovala u koaliciji sa Pozitivnom Crnom Gorom (koalicija se zove "Evropsko lice Podgorice").
Uoči lokalnih izbora DPS i SDP su se razišli, ugrožena je bila i vlast u pojedinim gradovima (poput Tivta), a bila je zanimljiva situacija u Skupštini Crne Gore kada je Đukanović odgovarao na pitanja poslanika, a predsednik parlamenta Ranko Krivokapić, inače lider SDP, pred televizijskim kamerama, podučavao premijera Đukanovića šta sme a šta ne sme.
Kada je Đukanović u nedelju uveče pomenuo SDP, iz sale gde su bili okupljene pristalice njegove partije, čuli su se zvižduci. Đukanović je prešao preko toga, rekavši da "nisu sada potrebne negativne reakcije".
To može da znači da on već sada u glavi ima projekciju buduće vlasti u Podgorici, odnosno koaliciju sa SDP ili njenim odbornicima.
Da je SDP, odnosno ta koalicija, ostvarila bolji rezultat, onda bi moglo da se razmišlja i o potpunom zaokretu u politici te stranke, odnosno okretanja ka opozicionom bloku, smatraju analitičari u Podgorici. Ovako, dodaju, SDP ne bi smeo da dozvoli sebi taj luksuz, pa i neku vrstu "političkog samoubistva", već će igrati na sigurno, a to znači opet koalicija sa DPS-om.
Nesumnjivo je da je SDP u potrazi za svojim identitetom na političkoj sceni Crne Gore, ali još nema dovoljno snage da krene svojim putem.
Matematički gledano, DPS, odnosno koalicija "Za evropsku Podgoricu", bolje je prošla sada, nego na prethodnim izborima U Podgorici na kojima je učestvovala u partnerstvu sa SDP. "Đukanovićevci" su sada osvojili gotovo 50.000 glasova u glavnom gradu Crne Gore, što je rast za oko 10 odsto u odnosu na prethodne izbore.
Ali, nemaju apsolutnu većinu.
Iz redova opozicije, u nedelju uveče se moglo čuti da je sada vreme i da je napravljen "istorijski korak" da Podgorica bude "oduzeta" iz ruku DPS-a i da bi sve opozicione stranke mogle da formiraju vlast.
Matematički to jeste tačno, jer bi sve opozicione stranke zajedno mogle da imaju 31 mandat.
Ali, da li je to realno?
Nije nemoguće, ali je malo verovatno. Najpre, sve zavisi od SDP-a i spremnosti te stranke da krene svojim putem, a ne da ostane "prilepak" ili "satelit" DPS-a. Drugo, treba pomiriti sve interese, želje, prohteve, programe svih opozicionih stranaka počev od konglomerata okupljenih u blok Demokratski front, a potom i sa koalicijom SDP-Pozitivna, a zatim i sa Socijalističkom narodnom partijom.
Poznavajući prilike u politici na prostoru Balkana ujedinjenje svih opozicionih stranaka moglo bi da se izjednači sa utopijom ili naučnom fantastikom.
Doduše, naznake ujedinjenja opozicije pojavile su se odmah u nedelju uveče, posle izbora u Kolašinu. Do sada je taj grad na severu Crne Gore bio u rukama Grupe građana i DPS-a, ali iz redova opozicije moglo je da se čuje ovo:
"Demokratski front je postigao dogovor sa SNP i SDP u Kolašinu i tamo će biti formirana nova vlast".
Te tri opozicione snage zajedno imaju 19 mandata u novom sazivu lokalnog parlamenta.
Đukanović je u govoru pred svojim pristalicama delovao sigurno kada je govorio i o Kolašinu i u drugim gradovima gde je njegova stranka osvojila najviše glasova, ali u kojima je primorana da pravi koalicije.
Kao da ima "keca u rukavu", govorio je o "kapacitetu za pregovore" o novoj vlasti u raznim gradovima.
Matematika jasno kaže: DPS može samostalno da formira vlast u Danilovgradu, Žabljaku i u Šavniku, kao i u dve podgoričke opštine - Tuzima i Golubovcima. Vrlo lako Đukanović će napraviti koaliciju u Bijelom Polju, gde je i do sada imao snažno uporište. Bez DPS-a u nemoguće je formirati vlast u tom gradu na granici sa Srbijom.
U svim ostalim gradovima, počev od Bara, moraće da uđe u pregovore. DPS jeste najjača partija u Baru sa 13 mandata, a lider te stranke veruje da "ne bi trebalo da predstavlja da imamo puno problema u formiranju koalcione vlasti, jer je u Baru svih ovih godina funkcionisala lokalna vlast".
Dobar rezultat DPS je ostvario u Pljevljima, jedan od retkih crnogorskih gradova u kojima Đukanovićeva stranka do sada nije bila na vlasti.
"U Pljevljima smo osvojili 17 mandata i ubedljivo smo najjača partija. Imamo sve uslove da kroz jedan koalicioni aranžman preuzmemo vlast u Pljevljima i pošaljemo u političku prošlost partije koje su dugo vremena na pogrešan način upravljale Pljevljima", rekao je Đukanović.
Ali, matematika pokazuje da će i u Pljevljima odlučivati volja SDP-a, koja je osvojila jedan jedini mandat. U Pljevljima, Đukanovićev DPS ima 17 mandata, a isto toliko opozicione Socijalistička narodna partija (10 mandata) i Demokratski front (sedam). Dakle, pita se SDP!
Plužine su, tradicionalno, ostale okrenute SNP-u, dakle opoziciji. Mada i tamo je DPS popravio rezultat.
Iako je Đukanović rekao da je "video na televiziji razne kako slaveu Podgorici" i seče se torta, ali da jedino DPS ima razloga za slavlje.
Mislio je lider DPS na opozicionu Socijalističku narodnu partiju, čiji je lider nekada bio Momir Bulatović. Ali, SNP zaista ima razloga za zadovoljstvo. Sada neki drugi ljudi vode tu stranku, koja je zabeležila odličan rezultat na lokalnim izborima.
SNP je napravio pravi "politički kambek", a više je razloga za dobar rezultat. Nije zanemarljiv podatak da je SNP jedina stranka koja je na izborima u Podgorici izašla samostalno. Sve ostale su pravile koalicione blokove.
SNP je u Podgorici osvojio 15 odsto glasova ili 15.500, što daje devet mandata.
To je najbolji izborni rezultat SNP-a u poslednjoj deceniji, a za to je zaslužan pre svega zaokret u politici te stranke, koja je u prve redove "isturila" mlađe ljude. Nosilac liste na izborima u Podgorici bio je Aleksandar Bečić, mlad čovek, koji se u kampanji više od drugih bavio lokalnim problemima Podgorice, bez mnogo "velikih reči" i krupnih političko-državnih poruka.
To je karta na koju je išao SNP i dobio.
Da li će SNP uspeti da nastavi da "jaše" na ovom talasu, da li će svoje, do sada, nestabilno političko telo uspeti da grupiše i da ga sačuva, pokazaće, naravno, dalji koraci i politika stranke.
Moguće je da među biračima postoji zasićenje likovima koje već dugo vremena gledaju i da žele novu krv, mlađu, poletniju. To bi mogao da bude nauk i ostalim partijama.
Izvor: MONDO/Predrag Vujić
Pobednike izbora, uslovno rečeno, smo označili. A ko je najveći gubitnik?
Neusmnjivo, Demokratski front, koji je ponovo najavljivao mnogo, radikalne zaokrete, ali građani Crne Gore opet nisu imali sluha za te ideje.
Đukanović je jasno poručio da je jedan od najvrednijih rezultata lokalnih izbora to što je Demokratski front pretpreo ubedljiv poraz.
"Radujemo se kada DPS beleži dobre rezultate, kao i druge stranke koje imaju demokratsku politiku, ali radujemo se i kada politika koja u sebi ne sadrži ništa demokratsko... doživljava poraz i gubitak", rekao je Đukanović.
Demokratski front je bio i glavna tema svih Đukanovićevih predizbornih nastupa. Uperio je sve snage protiv tog opozicionog bloka i ozbiljno mu naštetio.
Iz DF-a, međutim, ističu da su izbori (a tu se misli i na vreme pre samog čina glasanja), održani u krajnje neregularnim i neravnopravnim uslovima, da je bilo raznih mahinacija, pretnji, zastrašivanja...
Ako Demokratski front uspe da napravi ozbiljne dogovore sa drugim opozicionim strankama, pre svega u Podgorici i formira vlast, to bi bio veliki uspeh i za taj blok i za celu opoziciju. Ali, to je, za sada, na tankom štapu.
U DF-u bi trebalo da analiziraju ove izborne rezultate i sagledaju gde su tanki. Inače tim strankama u tom opozicionom bloku preti ne baš svetla budućnost.
Sve vesti o izborima u Crnoj Gori i drugim informacijama iz te zemlje pratite na sajtu mondo.me