• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pred Srbima na Kosovu buran period

Autori mondo.rs Autori Agencije

Posle vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu, pred Srbima je "vrlo buran period", izjavila je danas poslanica u kosovskoj skupštini Rada Trajković

Ona je istakla da će jedan od izazova biti i najavljena hapšenja osumnjičenih za trgovinu organima.

"Gotovo svi međunarodni centri, bez obzira na pobedu gospodina Tačija, najavljuju hapšenja povodom trgovine organima, a gospodin Tači je ono što se zove 'vrh piramide", rekla je ona za Televiziju B92.

Trajković je potvrdila da je, na osnovu najnovijih podataka, na osnovu više od 90 odsto obrađenih biračkih mesta, u vođstvu stranka premijera Hašima Tačija - Demokratska partija Kosova (DPK) i podsetila da se "on toliko trudio da bude prvi u toj kampanji".

Ističući da se u najskorije vreme očekuje hapšenje Samija Ljuštakua (člana 'Dreničke grupe'), koje može da proizvede veliku etničku napetost, ona je rekla da će nam "trebati mnogo mudrosti kad to počne da sve proguramo ne likujući nad hapšenjem, da ne postanemo kolateralna šteta".

"Pre par dana imali smo potpuni raspad takozvane kosovske države kad je gospodin Ljuštaku, osumnjičen za ratni zločin i nad Albancima i nad Srbima pobegao iz bolnice" i srušio pravno-bezbednosni sistem Kosova, navela je Trajković.

Ona je rekla da će Srbi uskoro morati da se suoče i sa drugim "velikim zadacima i problemima" i kao jedan od primera navela je i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), ocenjujući da rešenja u vezi sa tim neće lako proći u kosovskom parlamentu sa novom strukturom.

"Da li neće Albanci da kažu da traže stolicu u UN za davanje ZSO i ako to budemo odradili, da li očekujete da će oni to što je dogovoreno implementirati", zapitala se Trajković.

Prema njenim rečima, "sve što je dosad dogovoreno u dobroj meri je implementirano što se tiče Beograda, što se tiče Kosova sve ide sa strašno velikim otporom".

"Briselski sporazum u parlamentu Kosova biće veliki problem i ja zaista ne znam koje modalitete će međunarodna zajednica, kao garant sporazuma, pronaći da to implementira".

POSLUŠALI VLADU

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun izjavio je danas da izlazak 53.000 Srba na vanredne parlamentarne izbore na Kosovu i Metohiji pokazuje da su oni poslušali poziv Vlade Srbije.

To znači, kaže, da će u narednom periodu Vlada Srbije imati potpuni kapacitet da nastavi proces normalizacije odnosa i zastupa interese srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.

Drecun je u Jutarnjem programu RTS-a ocenio da je toliki izlazak očekivan i da je na severu Kosova slabiji odziv birača, ali da je, ipak, u dve opštine poboljšana izlaznost u odnosu na lokalne izbore.

Sa druge strane, očekuje se, kada bude završena distribucija mandata, da se pokuša u dogovoru sa međunarodnom zajednicom da se izdejstvuje od Prištine da ona podeli te mandate bez bilo kakvog diskriminatorskog ponašanja prema Srbima i pokušaja da umanji rezultat izbora, rekao je Drecun.

Poslanici će u narednom periodu imati značajan zadatak jer bi trebalo da svoje delovanje koordiniraju sa Vladom Srbije na šta ih obavezuje značajna izlaznost srpskog naroda, ocenio je Drecun.

On smatra da na severu Kosova nije dobro shvaćen značaj delovanja budućih poslanika, jer ako je temelj politike u narednom periodu stavljen na formiranje zajednica srpskih opština koji proizlazi iz Briselskog sporazuma, onda je potrebna snažna podrška srpskih poslanika u parlamentu u Prištini, jer će od njih zavisiti stvaranje zakonodavnog okvira koji je neophodan na Kosovu i Metohiji.

"Srbi treba što masovnije da učestvuju u svim privremenim institucijama samouprave, ne zato da bi priznali nekakvu samoproglašenu nazovi državu na Kosovu i Metohiji, već zato da bi imali mehanizam preko koga će se legalno demokratskim sredstvima boriti za poboljšanje sopstvenog položaja i za, samim tim, povratak države Srbije na Kosovo i Metohiju", rekao je Drecun.

On je ocenio da je izlaznost mogla i trebalo da bude bolja, što se Srba tiče, ali da je "izlazak 53.000 ono što se očekivalo u optimističkim varijantama" i da će biti interesantan podatak koliko je dobila Srpska lista.

"Mora da se uspostavi jedinstveno koordinirano delovanje među srpskim poslanicima, odnosno među srpskim listama i sa Vladom Republikom Srbije", naglasio je Drecun.

Na pitanje novinara o nepravilnostima na izborima o tome da Srbi u Klini, Istoku i Peći nisu mogli da glasaju sa srpskim dokumentima, Drecun je odgovorio da tamo gde je bilo nepravilnosti i Srbi bili onemogućeni da glasaju, potrebno sada izboriti da se ponove izbori.

Drecun je rekao da se očekivao izlazak znatno većeg broja Albanaca na izbore od 43 odsto i da se može očekivati da Srbi dobiju veći broj od 10 garantovanih mandata.

Upitan o 38,5 miliona evra koje je obećao Brisel, iako na sever Kosova nije došao nijedan evro i o najavama da bi novac za projekte na severu Kosova mogao da stigne tek u novembru i mogućim političkim uslovljavanjima Brisela, Drecun je odgovorio da ne veruje da će EU koristiti taj novac kao sredstvo političke ucene i da je EU birokratizovana i spora u odlučivanju kada je potrebno dodeliti sredstva.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE