U Podgorici je u toku skup podrške radnicima "Metalca", a demonstranti traže ispunjenje svojih zahtjeva ili ostavku Vlade.
Poslanik Demokratskog fronta i jedan od organizatora protesta podrške radnicima "Metalca" Janko Vučinić ušao je u zgradu Vlade Crne Gore na pregovore.
Prethodno je Vučinić pozvao radnike da na silu uđu u zgradu Vlade. Učesnici protesta su gurnuli ogradu do samog ulaza u Vladu.
"Pozivam ih da se borimo i pokažemo da radnička klasa u Crnoj Gori postoji i da je sposobna i da promijeni i da sruši Vladu, ako neće da radi u interesu naroda i radničke klase“, saopštio je Vučinić.
Na skupu su članovi porodica radnika Metalca, političari Goran Danilović, Dritan Abazović, Andrija Mandić, Branko Radulović, Branka Bošnjak. Podršku radnicima Metalca pružili su radnici iz više sadašnjih i bivših preduzeća.
Vlada je, prema rečima njenih predstavnika, u više navrata u okviru svojih nadležnosti i postojeće legislative, obezbeđivala razne vidove pomoći za zaposlene u Montavar Metalcu, iako se radi o privatnoj kompaniji.
“Prethodno je Opština Nikšić zaposlenima u toj kompaniji opredelila pomoć u vidu dugoročne pozajmice u visini od 110 hiljada eura, dok je Fond rada svim radnicima Montavara, kojima je to pravo pripadalo, isplatilo nadoknadu od po 1,92 hiljade eura. Kako bi se izbegla likvidacija te kompanije, Vlada je opredelila 1,5 miliona eura. ”, rekli su nezvanično iz Vlade.
Upravo su radnici i Unija slobodnih sindikata (USSCG) insistirali na opredeljivanju državne pomoći, jer nisu prihvatali drugu opciju koja je podrazumevala stečaj”, kazali su iz Vlade.
Tom prilikom su, kako je objašnjeno, upoznati sa činjenicom da su time iscrpljene sve zakonske mogućnosti za pomoć države tom privrednom subjektu koji se nalazi u 100 odsto privatnom vlasništvu, kao i da opstanak zavisi od budućih poslova.
“Osim pomenute novčane pomoći, Vlada i nadležno ministarstvo su koristili sve raspoložive zakonske mogućnosti da pomognu u obezbeđivanju poslova, ali to nije dovelo do željenih rezultata jer Montavar nije imao konkurentne cene”, dodali su iz Vlade.
“U narednom periodu očekujemo da jedna kompanija da konačan stav po tom pitanju. Ipak, značajno je naglasiti da smo, nakon započinjanja štrajka, od štrajkačkog odbora dobili informaciju da radnici više nijesu zainteresovani za pokretanje proizvodnje”, kazali su iz Vlade.
Iz Vlade su zaključili da je izvršna vlast iscrpila sve važeće zakonske mogućnosti u pružanju pomoći toj kompaniji koja je privatizovana kroz stečajni postupak 2004. godine.
Radnici Metalca od 15. septembra danonoćno štrajkuju ispred zgrade Vlade, a njih 25 prošle sedmice je počelo štrajk glađu, nezadovoljni radom institucija u rešavanju njihovih problema.
Izvor: MONDO/Mladen Stojović Oni traže da im se isplati 14 zaostalih plata, poveže radni staž za 33 meseca i obezbede otpremnine.
Vlasnik Metalca je Nikola Furundžić, a Investiciono-razvojni fond (IRF) je stekao pravo nad dve trećine imovine Metalca, nakon što ta kompanija nije vratila kredit Erste banci od 1,5 miliona EUR za koji je IRF izdao garanciju.