Jonuz Musliju traži da Vlada Srbije borcima OVPMB prizna status borca, kao i da da pravo opštinama s juga Srbije da se pripoje Kosovu
Predsednik Opštine Bujanovac i budući predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Jonuz Musliju izjavio je da bi Vlada Srbije trebalo da prizna status borca pripadnicima Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe (OVPMB) i referendum iz 1992. kojim se daje pravo opštinama s juga Srbije da se pripoje Kosovu.
"To bi bilo zadovoljavajuće rešenje", rekao je nekadašnji komesar tkz. OVPMB koji je pristao da govori za list "Politika" pod uslovom da govori na maternjem jeziku, uz posredovanja prevodioca, mada zna srpski jezik.
Prema njegovim rečima, u sporazumu pet koalicionih partija, zacrtani su načela od kojih Albanci s juga Srbije neće odstupiti.
"Ta načela su - poštovanje borbe i boraca OVPMB, poštovanje odluka referenduma iz 1992, zatim da se koriste školski udžbenici isključivo iz Prištine i Tirane i da više nikakvih kompromisa nema oko upotrebe nacionalnih simbola, što će reći potpuno slobodna upotreba zastave Albanije na ovim prostorima", rekao je Musliju kao budući predsednik Nacionalnog saveta Albanaca koji "srpsku zastavu još ne doživljava kao svoju".
Musliju se zalaže da se poštuju borci OVPMB - "oni i njihova borba, da im se prizna status i da budu intergrisani u društvo, da im se priznaju vrednosti za koje su se borili".
On se založio za što bliže veze sa kosovskom vladom pošto je "njihov put (tri opštine sa juga Srbije) trasiran ka Prištini i Tirani" kako bi zajednički rešavali probleme u "preševskoj dolini".
"Sama slika Bujanovca, Preševa i Medveđe pokazuje da Srbija nije zainteresovana za rešavanje nagomilanih problema u ovim opštinama. ...A milione i milione je uložila u izgradnju vojne baze, memorijalnog kompleksa iznad Lučana, koje snage Žandarmerije danonoćno čuvaju", primetio je Musliju.
Prema njegovim rečima, nije sve u izgradnji jednog puta, problemi u tri opštine sa juga Srbije mnogo su veći i komplikovaniji, potrebni su investitori za nove projekte, nova radna mesta...
"Mislim da strani investitori ne žele da dođu zbog straha od nagomilanih oružanih formacija, hiljade vojnika i žandarma, koliko ih ovde ima. Kada ih vide u tolikom broju pitaju se da li je ovde redovna ili vanredna situacije", primetio je Musliju, prenosi "Politika".