Odlazeći kosovski premijer Hašim Tači izjavio je da je Kosovo ostvarilo napredak i da se zato nada da će uskoro postati članica UN.
"Pozivam vas da priznate kosovski napredak. Nova realnost zahteva hrabrost da se otvare novi odnosi između UN i Kosova. Uveren sam da ce se to desiti vrlo brzo i da će Kosovo postati ravnopran član porodice UN", rekao je Tači na sednici Saveta bezbednosti UN.
On je takođe naveo da se Kosovo, zahvaljujući dijalogu sa Srbijom i istorijskim briselskim sporazumima transformisalo i zahvalio Srbiji na hrabrosti i predanosti dijalogu.
Prema rečima Tačija, postojala je svest da je sever Kosova konstantna tačka krize i moguće eskalacije nasilja i neizvesnosti koji zakon i ustav se tamo primenjuju, kao i da kosovski Srbi ne veruju vladi u Prištini.
On je dodao da je sve to bilo u prošlosti, a da je ova godina bila godina "cementiranja teritorijalnog integriteta Kosova"
Podsetio je da su lokalni i opšti izbori organizovani po zakonima Kosova i ocenio da su protekli uspešno i da su građani Kosova - Albanci, Srbi i drugi - pokazali da dele iste nade u sigurnu buducnost i otvaranja novih radnih mesta.
"Građani Kosova danas, bilo ko da su, nisu zainteresovani za nacionalističke govore i etničke snove, oni žele posao, napredak i mir", naveo je Tači i dodao da su međunarodni posmatrači ocenili da su izbori bili slobodni i demokratski a da je sever sada integrisan u kosovski sistem.
Tači je takođe poručio da će Kosovo formirati Specijalni sud za ratne zločine, istakavši da veruje u pravdu.
Govoreći o političkoj krizi, nakon junskih izbora, Tači je rekao da su dve najveće partije na Kosovu kao i partije koje predstavljaju manjine postigle sporazum da formiraju vladu i da će se ona upostaviti naredne nedelje.
U uspehe Kosova uvrstio je i povećan broj priznanja, koji je, kako je naveo, dostigao 108, kao i prijem u Međunarodni olimpijski komitet.
Naveo je da je, i pored izbora na Kosovu i Srbiji, nastavljen tehnički dijalog, da su postignuti mnogi uspesi, ali da ostaje još dosta toga da se uradi.
"To nije lak zadatak, ali mogu da potvrdim da će Kosovo ispuniti svako slovo i svaku obavezu da bi integrisalo srpsku manjinu", porucio je Tači.
U osvrtu na globalnu borbu protiv terorizma i islamskog radikalizma, Tači je izneo tvrdnju da su se na Kosovu "marginalne grupe" zalagale za učešće građana Kosova u borbama na strani ISIS u Siriji i Iraku, a da je vlada preduzela mere da zaustavi takve tendencije, uhapsivši više desetina osumjičenih kao i inspiratore ukljucujuci imame koji su raspirivali mržnju, dodavši da "nema kompromisa sa radikalnim elemementima".
Tači je takođe osudio, kako je rekao, povremene napade na SPC, dodavši da je srpska crkva "važna baza našeg zajedničkog nasleđa", ali je dodao da nisu svi napadi imali etničku ili versku pozadinu.
Govoreći o ekonomiji, Tači je rekao da je Kosovo postiglo uspeh u olakšavanju biznisa, kao i da je u konačnoj fazi dovođenja stranih investitora u turizam i energetiku.