• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi najinteligentniji u regionu

U Srbiji ima oko 5.000 natprosječno inteligentnih osoba koje zadovoljavaju kriterijume za članstvo u "Mensi".

 Srbi najinteligentniji u regionu Izvor: MONDO

Ovaj broj natprosječno inteligentnih Srba je znatno veći nego u zemljama regiona, izjavio je potpredsjednik tog udruženja Fedor Munižaba.

"Srbija se po broju natprosečno inteligentnih može porediti sa Francuskom i Engleskom", rekao je Munižaba Tanjugu i objasnio da je Mensa udruženje koje okuplja natprosječno inteligentne, ali trenutno ima samo 950 članova, jer je za članstvo neophodno uplatiti godišnju članarinu.

Prema njegovim riječima, članovi su uglavnom fakultetski obrazovane osobe i studenti, ali ima i potpuno neobrazovanih ili samo sa završenom osnovnom školom.

On je, međutim, naglasio da nepismenost nema veze sa inteligencijom i ukazao da u Srbiji ima veliki broj nepismenih prvenstveno zbog sistemskih problema u organizaciji obrazovanja, koji su izraženiji u nerazvijenim sredinama.

Među članovima Mense više je muškaraca, ali ne zato što su inteligentniji, već što su hrabriji i češće dolaze na testiranje.

Zastupljena su sva zanimanja, neznatno više ima studenata i diplomaca Elektrotehničkog fakulteta, a po broju članova ne izdvaja se ni jedan grad, kao ni strarosna dob.

Mensa Srbije će u narednih mjesec dana organizovati vanredno testiranje pod nazivom "IQ test nacije", koje ima za cilj da pokaže logički kapacitet kod ljudi tokom odmora.

"Ne očekuju se veća odstupanja od dosadašnjih rezultata", kazao je Munižaba i najavio da će ovo testiranje početi u Beogradu u nedjelju.

Testiranje se u srpskoj prijestonici vrši četiri puta godišnje, osim u izuzetnim situacijama, a prijavi se oko 360 ljudi, dok se u Novom Sadu godišnje testira 120 osoba.

"Na testiranje dolaze uglavnom oni koji sebe smatraju bistrim, pa je prolaznost na testovima između 20 i 30 odsto", kazao je Munižaba i podsjetio da se, prema pravilima, mensin test ne može rješavati više od tri puta.

Prolazak na testu, naveo je on, garantuje uspješnost u svim zanimanjima.

Potpredsjednik Mense je objasnio da za test nije potrebno nikakvo predznanje, jer je grafički, a osmišljen je tako da ne favorizuje ni jedan pol, profesionalnu, rasnu ili socijalnu grupu.

Minimalni razmak između dva testiranja je godinu dana i donja starosna granica je 17 godina, rekao je Munižaba.

Mensa primjenjuje Test rezonovanja figura, koji se sastoji od 45 grafičkih zadataka, koje treba riješiti za 20 minuta.

Rezultat na testu koji kandidata kvalifikuje za članstvo u Mensi može da postigne samo dva odsto ukupne populacije, što znači da je koeficijent inteligencije članova Mense najmanje 131.

Mensa je međunarodna organizacija, osnovana 1946. godine u Oksfordu, koja ima oko 100.000 članova u više od 100 zemalja svijeta.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE