Incident na kosovskom delu granice između Srbije i Makedonije pokazuje da u tom delu Balkana i dalje postoje duboke međunacionalne tenzije i potencijal za sukobe, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
Na situaciju se, kako ističu u Moskvi, odražava pre svega ozbiljan manjak zakonitosti i bezbednosti na Kosovu, što je očigledna posledica nerešenog kosovskog problema u celini, prenosi Sputnjik.
Ne mogu se zanemariti ni sve češće velikoalbanske parole, upozorava rusko ministarstvo, izražavajući duboku zabrinutost zbog napada naoružanih lica na makedonski pogranični punkt Gošince.
Grupa od 40 naoružanih ljudi, odevenih u kamuflažnu uniformu sa simbolima OVK vezala je četvoricu policajaca i s njima ponižavajuće postupala, snimajući sve kamerom.
Tom prilikom su se čule političke i etnički motivisane pretnje, a pošto su stavili do znanja da se radi o pozorenju, prestupnici su pobegli.
Računamo da će napori makedonskih vlasti za uspostavljanje reda u problematičnom delu zemlje dobiti neophodnu međunarodnu podršku, saopšteno je iz Moskve.
Profesor na Fakultetu bezbednosti Zoran Dragišić saglasan je sa ocenama ruskog Ministarstva spoljnih poslova da su opasnosti od novih konflikata vrlo realne jer sukob na Balkanu, kako kaže, nije završen već samo zamrznut.
“Pitanje konačnog statusa Kosova, ideje o ujedinjenju Kosova i Albanije koje se čuju od strane albanskih lidera ukazuju da je ideja velike Albanije i te kako živa. Srbija se sa njom suočila pre dvadesetak godina i znamo kako je to izgledalo. I danas se Srbi na KiM svakodnevno suočavaju sa idejom velike Albanije i opasnostima koje ona nosi”, izjavio je Dragišić Sputnjiku.
Ideja velike Albanije, upozorava on, nije samo srpski ili samo makedonski problem, već problem čitavog Balkana, a očigledno je da postoje vrlo uticajni albanski krugovi koji nisu odustali od te problematične ideje koja pripada 19. veku, što Balkan može da gurne u nove konfrontacije.
Dragišić dodaje da je očigledno da su ovi krugovi pokušali da naruše krhki mir u Makedoniji, budući da su i sami napadači rekli da ne prihvataju Ohridski sporazum.
“Mir u Makedoniji je veoma krhak i može se narušiti ovakvim akcijama. U ovom trenutku to korespondira pre svega sa nestabilnom političkom situacijom u Makedoniji, vidimo afere koje potresaju makedonski politički život i mislim da albanski speratisti nisu propustili priliku da to zloupotrebe", rekao je Dragišić.
“Očekujem da ovaj incident, nažalost, nije poslednji i da u budućnosti, ne tako dalekoj, ukoliko se nešto bitno ne uradi u Makedoniji, mogu da se dogode slični, ako ne i gori incidenti”, zaključio je profesor.