• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Klinci izazvali velemajstore!

Autor Anadolija

U "Simultanki na otvorenom" u Beogradu, mališani šahovskim velemajstorima "stali na crtu".

U organizaciji Šahovskog saveza Beograd, pod pokroviteljstvom Skupštine Grada, održana je manifestacija "Simultanka na otvorenom“, a ove godine zbog većeg interesovanja organizovana je na tri lokacije: Kalemegdanu, Trgu Nikole Pašića i u Tašmajdanskom parku.

U manifestaciji su, kao i nekoliko godina unazad, poznati šahisti, velemajstori, internacionalni majstori i majstori, sa velikim brojem djece i građana ljubitelja šaha, od predškolaca do penzionera, odmjerili snage.

Sudija Šahovskog saveza Beograda Srđan Janković naveo je da je ova manifestacija svake godine sve masovnija, da je odziv djece fantastičan te da i djeca i roditelji shvataju da je šah jedna divna dispciplina, koja je višestruko korisna i za razvoj socijalne inteligencije kod djeteta i inteligencije uopšte.

"Djeca sa radošću dolaze i pružaju dostojan otpor našim šahovskim majstorima, ali cilj je daleko iznad pobjede i rezultata. Cilj je da se to omasovi, djecu da odvojimo od ulice i Šahovski savez Beograd je preuzeo na sebe dio te misije uz saradnju sa svim zaljubljenicima, entuzijastima, koji po školama rade sa djecom“, rekao je Janković.

Poručio je roditeljima "da ukoliko su u mogućnosti svoju djecu daju na šah, čak i u predškolskom uzrastu, a pogotovu u nižim razredima osnovne škole jer efekti su izvanredni".

"Djeca se socijalizuju, donose samostalno odluke i uče se da budu svoji, da budu ličnosti“, dodao je Janković.

Kada je riječ o profesionalnom šahu u Srbiji i mogućnosti da neko od ove djece jednoga dana bude šahovski majstor, kako je naveo Janković ne može još uvijek govoriti o profesionalizmu jer u šahu nema para i sponzora kao u drugim sportovima i sve se svodi na članarine koje roditelji plaćaju kako bi predavači imali koliko toliko neki interes.

"Ali, generalno mislim da i društvo prepoznaje taj jedan pokret i inicijativu i pomaže sa svoje strane. I Skupština Grada Beograda nam je pomogla u organizaciji ovoga tako da se nadamo da će to u nekoj skorijoj budućnosti vratiti naš šah na neke grane na kojima je bio decenijama prije, u svjetski vrh“, kazao je Janković.

Ideja za ovu manifestaciju nije nastala prije par godina, već se kako je ispričao Janković ponovo oživjela ideja iz osamdesetih godina u vrijeme bivše SFR Jugoslavije, kada je ovaj sport bio mnogo masovniji.

"Još u vrijeme SFR Jugoslavije rodila se ideja da se organizuje jedna ovako velika manifestacija i tada je nazvana "Simultanka na hiljadu tabli“. Održavala se od Slavije do Kalemegdana. Kafanice i obližnji lokali bi iznijeli svoje stolove i stolice i sve je bilo ispunjeno. Saobraćaj je bio zaustavljen i svi su igrali šah i milicajci i konobari i slučajni prolaznici. To je bila jedna velika popularizacija za tu igru“, ispričao je Janković.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE