Predsednik Srbije Tomislav Nikolić pozvao je na pridruživanje kampanji protiv prijema Kosova u Unesko, uključujući i '"deljenje" filma o uništavanju srpske kulturne bastine na Kosovu i Metohiji na društvenim mrežama.
Na zvaničnom Youtube kanalu predsednika Srbije Tomislava Nikolića pre nekoliko dana je objavljen film o uništavanju srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji, čime je pokrenuta kampanja #NoKosovoUnesco.
U opisu video snimka stoji: "Četiri bisera svetske baštine: Manastir Dečani, Pećka patrijaršija, Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške i dalje su na listi ugroženog kulturnog nasleđa Uneska. Oni koji danas traže prijem u Unesko, su oni koji su ih izložili opasnosti".
Nikolić u današnjem saoštenju podseća da će za nekoliko dana Generalna konferencija UNESCO o tome da li srpske crkve i manastiri, srpska baština, srpsko srce i duša na Kosovu i Metohiji treba da budu dati pod zaštitu takozvane "Republike Kosovo", pod zaštitu onih koji su iste te crkve i manastire palili i uništavali 2004. godine.
Republika Srbija i njeni državni organi već mesecima vode diplomatsku borbu da 'Kosovo' ne postane članica Unesko, a da bi svetsku javnost upoznali sa argumentima zašto takozvano 'Kosovo' ne sme da bude primljeno u Unesko, između ostalog napravljen je i film koji opisuje zločine nad srpskom kulturnom baštinom od 1999. godine do danas, navedeno je u saopštenju Pres službe predsednika Srbije.
"Dok se o onome što je naše bude raspravljalo u Parizu, mi možemo da sedimo u toplini svojih domova i naivno verujemo da će istina sama pobediti, bez napora svakog od nas. A možemo i da preduzmemo nešto, ma kako nam to nešto malo izgledalo. Dragi prijatelji, molim vas, pomozite i vi. Preuzmite film na linku i podelite ga na društvenim mrežama", apelovao je Nikolić.
Predsednik Srbije Nikolić nedavno je održao sastanak sa ambasadorima u Beogradu povodom predloga Albanije da Kosovo postane član Uneska i tada je takođe prikazan film o uništavanju srpske kulturne baštine.
Nikolić je tada istakao da se na Kosovu ne čuva samo srpska, već i evropska kultura, svetsko pamćenje i značajan korak civilizacijskog hoda čovekovog na čitavoj Zemlji.