• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U beogradskom naselju pojavili se - ŠAKALI!

Autor mondo.rs

Mještani Borče uznemireni su ovih dana pošto se tim beogradskim naseljem pronijela vijest da je jedan od njih imao "bliski susret sa šakalom"!

"Večernje novosti" prenose pisanje jednog portala da je žitelj Borče zatekao nezvanog gosta u svom dvorištu, a da je druge šakale viđao u ulici, u okolini crkve na Ovčanskom putu.

Mještanin tvrdi da je prošle nedjelje jedva odbranio svoju mačku od predatora svijetložute boje i dugačkog repa u dvorištu u Angorskoj ulici. Nekoliko dana kasnije, vidio je sličnu živuljku u ulici u blizini kuće.

"Novosti" daju i objašnjenje za ovu, za druge Beograđane možda, neobičnu pojavu. Šume Pančevačkog rita odavno su, zapravo, poznate kao stanište šakala.

Ove životinje poznate su po sablasnom zavijanju ali se, uglavnom, drže podalje od ljudskih naselja, osim kad ih glad ne natjera drugačije. Tada ne prežu od napada na domaće životinje.

Žitelji Borče se sada brinu da nije broj šakala znatno uvećan, ili je izgradnja saobraćajnica vezanih za Pupinov most poremetila njihove uobičajene rute kretanja.

A ŠTA JE, ZAPRAVO, ŠAKAL

Šakal je vrsta psa, i spada u podgrupu u kojoj je i američki kojot, ranije znan i kao "američki šakal". Postojbina šakala je izuzetno velika i u zavisnosti od vrste mogu se pronaći u jugoistočnoj Aziji, maloj Aziji, Bliskom Istoku, zemljama Persijskog zaliva, Jugoistočnoj Evropi i u Africi.

Šakal krade kukuruz
Izvor: YouTube

Šakal, koji se nastanio i operiše na našim terenima je svakako "zlatni šakal" (canis aureus), ali nije baš isti kao iz zemlje postojbine Jugoistočne Azije Kaspijskog regiona ili Bliskog istoka i male Azije, objašava vebsajt Lorist.co.rs.

Balkanski šakal uobičajeno ima nešto kraće noge, kraći rep, kraće uši i po običaju je krupniji i teži od svojih predaka iz postojbine. Po nalazima DNK odstrokeljenih primkeraka iz Kaspijskog regiona, ruski zoolozi su došli do zaključka da je došlo do mokešanja gena "zlatnog" i "zebrastog šakala" i da je to onaj tip koji polako migrira kroz Balkan ka centralnoj Evropi. Zoološka literatura ovog balkanskog šakala još i zove "žućkastozlatni".

Šakali, u zavisnosti od postojbine, načina ishrane, vrste i odnosa polova dostižu visinu do 50cm, težinu do16kg, dužinu do 100cm. Boja im varira od sivo smeđe do zlatno žute-bordo sa tamnijim leđima, oker paležima, sa jednobojnim ili crnomeliranim repom.

Veličina ušiju i nogu varira u odnosu na podneblje gdke žive. Mužjaci su u proskeku 20 odsto krupniji od ženki. Karakteriše ih jak vrat, izrazito čulo sluha i mirisa. Dlaka je oštra, srednje dužine i specifično bokela ispod vrata. Njuška može biti šiljatija ili zdepastija, ima karakteristično zubalo od 42 zuba kao i sve vrste pasa.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE