• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Norac ne traži pomilovanje

Iako je stekao sve zakonske uslove, osuđeni general Mirko Norac neće tražiti pomilovanje od predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića.

 Norac ne traži pomilovanje Izvor: MONDO

Mesić je prije nekoliko dana rekao da su ispunjeni neki uslovi za pomilovanje, koji nisu postojali u vrijeme izricanja kazne generalu Mirku Norcu. Mesić je nedavno izjavio da će pomilovati svakog ko stekne za to uslove, te ako postoje okolnosti koje nisu bile poznate za vrijeme izricanja kazne.

"Ako se bude uklopio Mirko Norac ili neko drugi, ja ću reagovati", rekao je tada Mesić.
U slučaju generala Norca stekle su se zakonske okolnosti za pomilovanje, jer se on u međuvremenu oženio i dobio dijete, a u januaru 2010. godine će se navršiti devet godina od kada je u zatvoru.

 Advokat Željko Olujić je najavio proteklih dana da će odluku o tome da li će zatražiti pomilovanje donijeti sam Norac, ali je on, očigledno iz nekih ličnih motiva odlučio da ne želi moliti Mesića, prenose mediji.Pomilovanje za Norca, prema zakonu, ima pravo zatražiti sam general, njegova porodica, advokat i Ministarstvo pravosuđa.

 Iako već služi devetu godinu dvanaestogodišnje kazne za zločine u Gospiću, Norac je nepravosnažno osuđen i na sedam godina zatvora za slučaj "Medački džep".
Norac čeka drugostepenu presudu u slučaju "Medadžki džep" o kojoj će Vrhovni sud Hrvatske raspravljati tek naredne sedmice. Nakon što ta presuda postane pravosnažna, Norac ima pravo da traži objedinjavanje kazne.

Može se očekivati da će mu sud udovoljiti, pa jedinstvena kazna neće biti veća od 15 godina, kolika je maksimalna propisana kazna za ratne zločine u Hrvatskoj.U biografiji Mirka Norca navodi se da je u svojoj karijeri "munjevito napredovao" od konobara do generala, a u oktobru 1991. godine lično je učestvovao u ubistvu nekoliko desetina građana srpske nacionalnosti u Gospiću.

I pored zločina početkom 1992. godine dobio je čin pukovnika, a u jesen komandu nad 118. brigadom Hrvatske vojske. Nešto kasnije je postao komandant 6. (kasnije 9.) gardijske brigade i učestvovao je u operaciji "Maslenica".

U septembru 1993. učestvovao je u operaciji "Medački džep", kada su, takođe, počinjeni ratni zločini nad srpskim civilima.U jesen 2000. godine, nakon dolaska nove vlasti na čelo Hrvatske Norac je zajedno sa 12 generala potpisao protest protiv "kriminalizacije Domovinskog rata" , odnosno nastojanja tadašnjih hrvatskih vlasti da se počnu procesuirati ratni zločini koje su počinile hrvatske snage.

Mesić je tada svih 12 generala prisilno penzionisao, navodeći kao argument nedopušteno uplitanje vojnih oficira u politiku. Protiv Norca je 8. februara 2001. godine izdat nalog za hapšenje, ali je on zamolio zagrebačku policiju da mu omogući predaju u Rijeci kako bi izbjegao medije. Nakon što mu je udovoljeno, Norac je pobjegao, ali se predao policiji 22. februara, nakon što je dobio garancije da će mu se suditi u Hrvatskoj, a ne u Hagu gdje mu je kao maksimalna kazna prijetio doživotni zatvor.

 Suenje je održano u Rijeci, a 24. marta 2003. godine Norac je proglašen krivim i osuđen na 12 godina zatvora, postavši time prvi hrvatski general koji je od hrvatskog suda osuđen za ratne zločine. aški tribunal je 2004. godine protiv Norca, kao i protiv generala Rahima Ademija i Mladena Markača, podigao optužnicu za zločine u operaciji "Medački džep". Godinu dana kasnije Tribunal je posebnom odlukom dozvolio da slučaj preuzme hrvatsko pravosuđe.

Norac je proglašen krivim i osuđen na sedam godina zatvora. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE