• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Riješili smo vize, spremite devize!

Građani Srbije vjeruju da je ukidanje viza za EU izvesno, ali koliko će im novca trebati za "slavljeničko" putovanje?

 Riješili smo vize, spremite devize! Izvor: MONDO

Mediji i političari "ubijedili" su građane Srbije da je ukidanje viza za zemlje šengenskog sporazuma "gotova stvar", a sada treba da se vidi da li će to biti na Nikoljdan 19. decembra, ili za Novu godinu.

I prije sastanka Savjeta ministara unutrašnjih poslova zemalja EU na kojem bi "šengenski zid" mogao da ode u ružnu istoriju, planovi za zimske turneje već se uveliko kuju, pišu "Novosti".

Građani Srbije - pogotovo oni mlađi - provode sate na Internetu, razgledajući jeftine hostele širom Evrope i tražeći lou-kost letove iz Temišvara i Budimpešte.

Računica kaže da se i sa manje od 1.000 evra može provesti desetak dana u "švrćkanju" Starim kontinentom. A destinacija, u suštini, i nije toliko važna.

Ima, doduše, i onih koji najavama ne vjeruju."Mi smo već dobili nekoliko zahtjeva za vizu za januar!" , kaže za "Novosti" Nataša Kos, treći sekretar Ambasade Slovenije, države koja je, u posljednje vrijeme bila najupornija da Srbe približi Evropi. To potvrđuje da još ima skeptika, koji sumnjaju da će vize biti ukinute.

I Jožef Keček, šef konzularnog odeljenja slovenačke ambasade, spušta loptu , upozoravajući na neprijatnosti koje bi građani Srbije mogli da dožive.

"Sigurno će biti oštrija kontrola dokumenata i oštrija kontrola, što se tiče razgovora, na granici. To je nova situacija za policajce koji kontrolišu uslove za ulaz u EU", objašnjava Keček. "Sjećam se slične situacije sa Rumunima. Kada su im ukinuli vize, oni su svi krenuli da putuju i u toj navali se, na granici, ustanovilo da mnogi ne ispunjavaju formalne kriterijume za ulazak u zemlje EU.

Broj onih koji su tada vraćeni sa granice bio je mnogo veći nego što je to, recimo, slučaj u proceduri izdavanja viza.

Srbi nisu Rumuni (a i ima nas mnogo manje), no Keček iznosi i informaciju (gotovo prenebregnutu u našim medijima): da svaki putnik mora sa sobom da ima 66 evra za svaki dan koji će provesti u šengenskoj zoni. Inače, "non pasaran"!

"To je jedna od tema koja će se koordinisati i sa Evropskom komisijom i sa članicama i vaše ministarstvo će već informisati građane šta im je potrebno da bi putovali", navodi Jožef Keček." Treba dobro razmisliti o uslovima, ne možete tek tako sesti u auto i krenuti."

Za sam polazak na turneju po Evropi na četiri točka trebaće malo strpljenja i nešto više od 3.000 dinara. Obavezan je "zeleni karton", koji se dobija u osiguravajućoj kući i košta oko 1.000 dinara.

"Za većinu zemalja Evropske unije treba vam i međunarodna vozačka dozvola, koja se dobija za 2.000 dinara u bilo kom Auto-moto klubu", kaže Zorica Bilibajkić iz Auto-moto saveza Srbije. Obavezna je, naravno, i nalepnica "SRB".

Nešto komplikovanije je za one koji voze kola na ovlašćenje, ili su automobil kupili na lizing, pa se za takozvani "žuti karton" prilaže i ugovor o lizingu. Na evropske drumove neće moći "krševi".

Ako se kojem graničaru u Mađarskoj ili Sloveniji učini da pouzdani "golf dvojka" ili "jugić" baš i ne zadovoljava propise, ima mogućnost da ga "otera" u najbliži servis, gdje će se utvrditi ispravnost četvorotočkaša.

Vinjete su potpuno zamenile "klasičan" način plaćanja putarine u Evropi. Nalepnice dobijate na granici, a cena zavisi od države, ali i od toga koliko dugo planirate da se vozikate po nekoj zemlji.

U Sloveniji, vinjeta za nedelju dana za oko 460 kilometara tamošnjih autoputeva, košta čak 15 evra. Četvorodnevna vožnja kroz Mađarsku košta 6,40 evra, a Austrijom se možete voziti deset dana za 7,70 evra. "Vrdanje" se nikako ne preporučuje, pošto su kazne ogromne - od nekoliko stotina pa sve do 1.200 evra, koliko zna da "zacijepi" policija u "deželi!"

Još nije jasno koliko dugo će građani Srbije moći da borave u zemljama potpisnicama Šengenskog sporazuma.

"Mislim da će biti 90 dana za cijelu godinu, a ne 90 dana u šest mjeseci, kao do sada. Jer, sve zemlje imaju u nacionalnom zakonodavstvu pravilo o 90 dana u godini. Za duže od toga, mora se tražiti boravišna dozvola", kaže Jožef Keček.

Osim Velike Britanije i Irske, koje, iako članice Evropske unije, nisu potpisnice dela Šengenskog sporazuma koji se odnosi na kontrolu granica, građani Srbije moraće i dalje da vade vize za SAD, Kanadu, Meksiko, Australiju i Novi Zeland, većinu zemalja Afrike, Južne i Srednje Amerike i Azije.

Slobodno se, ipak, može u Argentinu, Čile, Peru, na Kubu, u Egipat, Tunis...

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE