Hrvatska, Slovenija, Mađarska i Bugarska započele su u formiranje zajedničkih specijalnih vazdušnih snaga za područje Mediterana ili severne Afrike, a pod pokroviteljstvom NATO i vojske SAD.
Reč je o obavezama koje je Hrvatska preuzela kao članica NATO-a, ali je nakon razmatranja različitih modela obezbeđenja potrebne obuke i eventualne međunarodne podrške, NATO-a i bilateralnih partnera, u dostizanju zahtevnog "cilja sposobnosti", zaključeno da Hrvatska u taj projekt ne može ići sama, piše zagrebački "Jutarnji list".
Stoga su još 2015. ministri obrane tih zemalja potpisali pismo namere o zajedničkoj saradnji na ovom planu.
List piše da se radi o snagama koje se obučene i opremljene za infiltriranje u neprijateljsku pozadinu, borbu protiv terorizma, evakuaciju svojih snaga s neprijateljskih teritorija.
Zajedničke specijalne vazdušne snage Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Bugarske biće nešto poput SAS-a u Velikoj Britaniji.
Podseća se da Hrvatska vojska u ovom trenutku u svom sastavu nema specijalne vazdušne snage. Postoji tek Zapovedništvo specijalnih snaga u sklopu kojeg postoje jedinice namenjene za operacije specijalnog izviđanja i borbenog delovanja.
Sporazum o osnivanju zajedničkih vazdušnih specijalnih snaga u Splitu krajem septembra ove godine potpisali su zapovednici vojski ove četiri države.
U "Hrvatskom vojniku", glasilu Ministarstva obrane, uz vest o potpisu sporazuma navedeno je da je on "čvrst temelj za uspostavu multinacionalnog centra za obuku i uvežbavanje vazdušnih jedinica namenjenih sprovođenju zadataka specijalnih operacija. Celi je projekt pod pokroviteljstvom NATO komande za specijalne operacije i Sjedinjenih Američkih Država".
"Jutarnji" piše da naglašavanje uloge Sjedinjenih Američkih Država nije nimalo slučajno.
Sagovornici ovog zagrebačkog dnevnika tvrde da Sjedinjene Države već duže vreme rade na tome da se u Hrvatskoj formira jedna baza za obučavanje specijalnih vazdušnih snaga koja bi u budućnosti koristila i kao lokacija odakle bi specijalne snage NATO, ali i SAD-a mogle polaziti u misije na Mediteranu, ali i na sever Afrike.
KAJOVE VEĆ STIGLE
Sagovornici "Jutarnjeg" smatraju da je donacija borbenih - izviđačkih helikoptera "kajova" (kiowa) deo američkog programa opremanja budućih hrvatskih specijalnih vazdušnih snaga.
Operativnim korišćenjem tih helikoptera, naime, Ratno vazduhoplovstvo imaće sposobnost komandovanja i nadzora iz vazduha, otkrivanja i automatskog prenošenja preciznih podataka o ciljevima artiljertijsko-raketnim jedinicama i korekciji artiljerijske paljbe, sposobnost delovanja po ciljevima na površini danju i noću, velike manevarske i vatrene moći te otpornost na otkrivanje i protivdelovanje protivnika.
Takođe, imaće razvijenu mogućnost pratnje helikoptera koji prevoze snage i pružanje zaštite od napada sa zemlje.
Ipak, osim helikoptera, Oružanim snagama u sklopu obuke vazdušnih specijalnih snaga nasušno je potreban avion za padobransku obuku, ali i druga specijalistička oprema, konstatuje "Jutarnji".