Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić otkazao je učešće na predstojećem neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova učesnika Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi.
Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić otkazao je učešće na predstojećem neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova učesnika Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, koji će biti održan 3. marta u Zagrebu.
U svojstvu aktuelnog predsjedavajućeg Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Davor Ivo Štir uputio je poziv ministru Dačiću za učešće na tom sastanku, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova.
"Imajući u vidu posljednja javna istupanja ministra spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Davora Štira, koja odudaraju od osnovnih principa poštovanja dobrosusjedskih odnosa i promocije regionalne saradnje i koja narušavaju dostignuti nivo povjerenja i razumijevanja temeljnih vrednosti saradnje i poštovanja nacionalnog integriteta, prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić otkazao je učešće na predstojećem sastanku u Zagrebu", saopšteno je iz tog resora.
Vlada Srbije i Ivica Dačić u više prilika istakli su svoju posvećenost daljem razvoju saradnje u regionu i očuvanju stabilnosti regiona.
"Uloga Srbije u tom procesu ocijenjena je od Evropske unije i brojnih drugih partnera kao ključna, a Srbija je u više navrata istaknuta kao sidro stabilnosti regiona", navodi se u saopštenju.
Nasuprot tome, ističe se, Hrvatska, koja se deklarativno zalaže za evropsku integraciju regiona i jačanje regionalne saradnje, svojim konkretnim činjenjem pokazuje upravo suprotne težnje i to moramo sa žaljenjem konstatovati.
"Za razliku od perioda kada je pregovarala o članstvu u EU, Republika Hrvatska se kao članica EU ponaša na način koji je u suprotnosti sa osnovnim vrijednostima EU i postulatima na kojima je Unija sazdana. Više puta smo ukazivali na potrebu da se hrvatske vlasti distanciraju od pokušaja rehabilitacije Nezavisne Države Hrvatske, koja je u istoriji ostala zapisana kao fašistička i ustaška tvorevina čiji su čelnici izvršili brojne zvjerske zločine i genocid nad pripadnicima srpskog, jevrejskog i romskog naroda", navodi se u saopštenju.
To se, dodaje se, odnosi ne samo na rehabilitaciju Stepinca, već i na korišćenje ustaškog pozdrava "Za dom spremni", nazivanje ulica imenom ustaškog ministra Mileta Budaka, podizanja spomenika ustaškom teroristi Barešiću.
"U reagovanjima hrvatskih zvaničnika, prije svega ministra spoljnih i evropskih poslova Davora Štira, primijetan je kritički diskurs ne prema zvjerstvima koja su činjena tokom perioda NDH, već upravo suprotno – prema legitimnim zahtjevima Srbije da se Hrvatska, kao članica Evropske unije, ogradi od takve prošlosti i sankcioniše svaki pokušaj revizionizma ustaške politike", stoji u saopštenju.
Srbija je, ističe se, zemlja koja je u Drugom svjetskom ratu dala ogroman doprinos borbi protiv fašizma i koja je, za razliku od NDH, bila na strani sila pobjednica.
"Od takve politike Srbija nije niti će ikada odstupiti. Za nas je to vrijednosno pitanje, oko koga ne može biti kompromisa", saopšteno je.
Uprkos svemu tome, duboko smo uvjereni da čak ni različita istorija ne treba da bude prepreka međusobnim odnosima i da je nužno potrebno da se usredsredimo na pitanja od zajedničkog interesa i da zajednički radimo u brojnim oblastima sa samo jednom idejom vodiljom – da idemo naprijed i da gledamo u budućnost, a ne na prošlost, navodi se u saopštenju MSP dostavljenom medijima.