"Crnogorski pršut" novi je, peti po redu, zaštićeni proizvod u Crnoj Gori, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Proceduru zaštite naziva ovog proizvoda geografskom oznakom kod ovog ministarstva inicirali su proizvođači pršute sa Cetinja, okupljeni u "Udruženje crnogorski pršut", navodi se u saopštenju na sajtu Ministarstva poljoprivrede Crne Gore.
"Prirodno okruženje, klimatski uslovi u regionu proizvodnje, duga tradicija proizvodnje i dobra reputacija ovog proizvoda, koja prevazilazi granice regiona proizvodnje, ali i Crne Gore, osnova su zaštitu 'Crnogorskog pršuta' kao specifičnog i autentičnog proizvoda. Uticaj geografskog okruženja, klime, ali i umeća u primeni posebne, vekovima primijenjivane recepture u proizvodnji, zaslužni su što je crnogorska pršuta cenjena među potrošačima, posebno turistima koji posećuju Crnu Goru", ističe se u saopštenju.
- SPECIFIKACIJA -
"Crnogorski pršut" je trajni suvomesnati proizvod dobijen od buta svinja, suvo soljen i hladno dimljen, pa podvrgnut procesima sušenja i zrenja. Proces proizvodnje "Crnogorskog pršuta" traje najmanje godinu dana. Pored modernizacije proizvodnih pogona, primena tradicionalnog postupka proizvodnje, bez bilo kakvih dodataka osim morske soli, uz proces dimljenja sagorevanjem isključivo bukovog drveta, rezultira proizvodom koji ima prepoznatljiv miris, teksturu i bogastvo ukusa, piše na sajtu Ministarstva poljoprivrede Crne Gore.
U protekle dve godine, Crna Goea je zaštitila četiri proizvoda: "Njeguški pršut", "Pljevaljski sir", "Crnogorski goveđi pršut" i "Crnogorska stelja".
U proceduri su zahtevi udruženja proizvođača za zaštitu durmitorskog skorupa i kolašinskog lisnatog sira. U Ministarstvu očekuju i otpočinjanje procedure zaštite meda i maslinovog ulja.
"Ministarstvo poljoprivrede Crne Gore podstiče i podržava proizvođače svih proizvoda koji imaju potencijal za zaštitu nekom od oznaka kvaliteta, prema propisima koji su usklađeni sa evropskim, kako bi u budućem periodu imali što više zaštićenih proizvoda i na evropskoj listi. Brediranje kvalitetnih, specifičnih i autohtonih domaćih proizvoda doprinosi ne samo domaćoj ekonomiji, unapređenju turističke ponude, nego i daljem razvoju brenda Crne Gore u svetu", ističe se u saopštenju.