Hrvatska je jedna od zemalja članica EU koje imaju problem sa istorijskim revizionizmom i umanjivanjem zločina počinjenih u Drugom svjetskom ratu, navodi se u izvještaju istraživača sa univerziteta Jejl i Grinel.
Izveštaj, naime, ukazuje na kontinuiranu upotrebu ustaškog pozdrava na fudbalskim utakmicama, mitinzima i protestima u Hrvatskoj, kao i na nedostatak muzeja o holokaustu, uz napomenu da jevrejska i romska zajednica u Hrvatskoj bojkotuju zvanične komemoracije.
"Mnoge vlade zemalja članica EU rehabilituju kolaboracioniste iz Drugog svjetskog rata i ratne zločince, dok minimalizuju svoju sopstvenu krivicu u pokušaju istrebljenja Jevreja, a revizionizam je najgori u novim centralnoevropskim članicama - Poljskoj, Mađarskoj, Hrvatskoj i Litvaniji", navodi se u Izveštaju.
Kao svijetli primjeri u suočavanju sa svojom prošlošću navedene su Rumunija, Francuska i Češka Republika.
Kolinda: ''Ustaše su izuzetak, a ne pravilo''
Izvještaj je objavljen u trenutku kada je antisemitizam u porastu u Evropi, primjećuje evropski sajt, ukazujući da su rezultati ankete Eurobarometra, objavljeni ove nedjelje, pokazali da polovina ispitanika u EU smatra antisemitizam problemom u svojoj zemlji.
Uz to, studijom objavljenom prošlog mjeseca ustanovljeno je da devet od 10 evropskih Jevreja smatra da je u proteklih pet godina došlo do porasta antisemitizma.
Autori najnovijeg izvještaja o revizionizmu holokausta zaključuju i da neke vlade EU doprinose pokušaju promjene načina na koji se holokaust shvata i pamti.
Sramota: Kolinda se divi ustaškom vikaru (FOTO)
"Mađarska vlada minimalizuje učešće te zemlje u genocidu, rehabilitujući ratne zločince i uvodeći antisemitski nastrojene pisce u nacionalni program", stoji u Izvještaju.
Istovremeno, u Litvaniji, navode kritičari, razvila se pogrešna priča o istoriji.
"Tradicionalna nacionalistička priča o ratnom iskustvu Litvanije izjednačava nacističku okupaciju sa sovjetskom. Razvijena kao odgovor na sovjetske priče, Litvance posmatra kao žrtve gotovo koliko i Jevreje", navodi se u Izvještaju, uz napomenu da "mit kaže kako dobri Litvanci nemaju ništa sa zločinima bilo kog režima".
Izvejštaj o revizionizmu holokausta ukazuje i na probleme u Italiji.