• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mikročip koji se prilagođava zadatku

Mikročipovi će u budućnosti biti napravljeni od samo jedne komponenete i moći će sami da se prilagode obavljanju različitih kompjuterskih radnji.

 Mikročip koji se prilagođava zadatku Izvor: MONDO

Istraživači sa američkog Univerziteta Nortvestern razvili su materijal koji može da dovede do radikalnih promjena u eleketronskim uređajima.

Otpornik napravljen od tog materijala može da postane tranzistor ili dioda, navodi se u izvještaju objavljenom u žurnalu "Priroda nanotehnologije". Ovo otkriće moglo bi da dovede do proizvodnje jeftinijih, manjih i moćnijih kompjutera.

Jedan od glavnih izazova pred kojim se našla elektronska industrija jeste smanjivanje elementarnih komponenti. Tehnološke kompanije pokušale su da riješe taj problem brojnim inovacijama, uključujući novi način gradnje strujnih kola, kako signali ne bi smetali jedni drugima u uređajima male veličine.

Tim sa Nortvesterna zauzeo je drugačiji pristup.

"Sve je teže dalje smanjivati uređaje, pa je potrebno smisliti nove načine, a ne da se stavri samo smanjuju, pošto smo stigli do fundamentalne naučne granice preko koje nije moguće smanjivati uređaje", izjavio je Dejvid Volker, jedan od istraživača.

On je dodao da su naučnici pokušali da naprave jednu hardversku komponentu koja bi obavljala sve poslove.
"Zamislite da je to švajcarski vojni nož kompjuterskog hardvera, nešto u šta možete da spakujete mnogo različitih stvari", rekao je Volker.

Kontrolom rasporeda jona moguće je upravljati strujnim tokom i mijenjati osobine određene komponente. Da bi to postigli, naučnici su napravili nov materijal, koji se sastoji od mnoštva čestica sa negativnim naelektrisanjem i krupnijih čestica koje su pozitivno naelektrisane.

Negativne čestice imaju svojstvo provodnika, pa funkcionišu kao konvencionalni bakarni vodovi u strujnom kolu. Kada materijal dođe u dodir sa strujom, te čestice mogu da se kreću i prerasporede.

To omogućava čitavoj komponenti napravljenoj od ovakvog materijala da mijenja svoje funkcije, a kompjuteru da se sam prilagodi određenim poslovima.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS