Japan Hrvatska prenos uživo Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022

HRVATSKA PROŠLA NA PENALE - LIVAKOVIĆ JE HEROJ DRAME! Kada Modrić, Kovačić i ekipa stanu, JUNAK postane golman Vatrenih!

Hrvatska eliminisala Japan poslije najdramatičnijeg meča Svjetskog prvenstva - na penale! Golman Dinama "skinuo" čak tri udarca Japana.

Japan Hrvatska prenos uživo Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022 Izvor: Profimedia

Nakon boljeg izvođenja penala reprezentacija Hrvatske savladala je Japan i izborila plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. U regularnom toku je bilo 1:1, dok su "vatreni" na krilima golmana Livakovića slavili poslije penala 3:1 i sada čekaju boljeg iz meča Brazil - Južna Koreja.

Sve oči su bile uprte u Luku Modrića, koji je 2006. godine debitovao na Mundijalu upravo protiv Japana, a sada je kao kapiten predvodio "vatrene". Imao je Japan terensku inicijativu od prvog minuta, dok su Hrvati svoj ritam uhvatili tek sredinom prvog poluvremena. Finiš prvog poluvremena se igrao kada je u gužvi unutar kaznenog prostora Jošida loptu "ćušnuo" ka Maedi, koji je savladao Livakovića i bacio u trans navijače "samuraja".

Pokušali su Japaci da umrtve ekipu Zlatka Dalića, ali im to nije pošlo za rukom, jer je Lovren u 55. minutu poslao odličnu loptu ka Perišiću, koji ju je glavom zakucao u mrežu Gonde. Probudili su se "vatreni" i pokušavali da napadnu, međutim Japanci su zatvorili sve prilaze svom golu i rezultat 1:1 je ostao poslije 90 minuta.

U dodatnih 30 minuta nismo vidjeli puno prilika, ali jesmo iznenađenja. Dalić je redom iz igre izvodio Modrića, Kovačića i Perišića, izazvalo je to strah kod pristalica Hrvatske, jer su umjesto lidera ekipe ušli mladi igrači, koji nemaju toliko iskustva na velikoj sceni. Sudija Elfat iz SAD je označio kraj i bilo je jasno da će pobjednika odlučiti penal serija.

Dominik Livaković je postao apsolutni heroj Hrvatske, već u prvoj seriji je lako odbranio udarac Minaminu. Pogađali su Hrvati, a golman Dinama iz Zagreba je nastavio da blista, pa ga je iz četiri šuta jedino savladao bivši fudbaler Partizana Takuma Asano. Poslije realizovanog penala Pašalića, u četvrtoj seriji, postalo je jasno da Hrvatska ide dalje, a Japan se herojski oprostio od Mundijala.

Pratite tekstualni prenos UŽIVO na "Razvoj događaja" uz MONDO.

18:56

Ovako su Hrvati proslavili plasman dalje

Izvor: ANADOLIA/SALIH ZEKI FAZLIOĞLU

18:43

KRAJ! HRVATSKA JE POBEDILA I U ČETVRTFINALU JE!

Pašalić je strelac gola odluke - 3:1 za Hrvatsku posle četiri penal-serije! Livaković je heroj, odbranio je čak tri penala!

18:42

PONOVO LIVAKOVIĆ - ODBRANIO I TREĆI PENAL!

Japan nije iskoristio i treći penal! Livaković je pročitao i Jošidu!

18:42

JAPAN JE I DALJE U IGRI!

Bivši napadač Partizana Takuma Asano savladao je Livakovića, a potom je Marko Livaja pogodio stativu!

Posle tri serije, Hrvatska vodi 2:1!

Izvor: Profimedia/Naoki Morita/AFLO SPORT

18:40

HRVATSKA VODI 2-0, LIVAKOVIĆ POSTAJE HEROJ!

Dominik Livaković odbranio je još jedan šut - gađao je Mitoma! Mateo Brozović je rutinski pogodio za velikih 2:0 za Hrvatsku posle dve penal-serije!

Izvor: Profimedia

18:39

VLAŠIĆ POTVRĐUJE - HRVATSKA VODI 1:0!

Napadač Nikola Vlašić je pocepao mrežu - 1:0!

18:38

LIVAKOVIĆ BRANI!

Hrvatski golman Dominik Livaković lako je odbranio - Minamino je šutirao katastrofalno!

18:37

POČINJU PENALI!

Prvi šutiraju Japanci - Livaković brani, a Minamino gađa!

18:34

Ovako je Luka Modrić pozdravio navijače

Sve je iznenadila odluka Dalića da izvede Modrića. Ovako je fudbaler Real Madrida napustio teren:

Izvor: Anadolija/Evrim Aydın

18:33

POSLEDNJA ŠANSA NA MEČU!

Imao je Lovro Majer fenomenalnu priliku, ali je šutirao pored gola i to je verovatno to! Spremaju se navijači ove dve ekipe za penal seriju!

18:31

119. minut - Poslednji napadi

Pokušava Hrvatska da dođe do gola, sve više pritiskaju pred Gondinim golom, ali još uvek je 1:1 i samo malo vremena je ostalo do kraja!

18:27

115. minut - Lako rešava sve Livaković

Probali su Japanci opet da priprete, na kraju je Mitoma glavom probao da nađe Asana, ali je tu nameru sprečio Livaković!

Izvor: Anadolija/Salih Zeki Fazlıoglu

18:21

109. minut - Japanci drže posed

Mogao je Japan i bolje iz ove situacije, ali je Mitoma skromno centrirao, pa je Gvardiol očistio sve. Još desetak minuta nas deli od penala!

18:19

BUDIMIR UŠAO PA IZAŠAO!

Ante Budimir je ušao u toku drugog poluvremena, a sada izlazi, njega je zamenio Marko Livaja. Izveo je Dalić još jednog od najiskusnijih fudbalera Ivana Perišića, umesto njega će na teren Mislav Oršić!

Izvor: FoNet/AP/Thanassis Stavrakis

18:14

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA!

Imao je Japan zrelije šanse u prvih 15 minuta, ali nije došlo do promene rezultata, pa je još uvek 1:1!

Dalić je sve na stadionu, ali i pored malih ekrana šokirao izvođenjem Luke Modrića i Matea Kovačića!

Izvor: Fonet/AP/Ricardo Mazalan

18:12

105. minut - Pritisak Japana

Prošao je Mitoma kao brzi voz na kraju i odlično šutirao, ali je Livaković jedva odbranio. U nastavku je opet pretio Japan i biće to korner!

18:09

102. minut - Malo nervoze

Ušao je Borna Barišić u verbalni duel sa igračima Japana, koji se zagrevaju. Ulazimo u finiš prvih 15 minuta!

18:05

Evo promena i u redovima Hrvatske!

U igru će Lovro Majer i Nikola Vlašić, dok teren napuštaju Modrić i Kovačić!

18:00

Hrvati vole da idu u produžetke!

Poslednjih 7 od 8 mečeva u eliminacionim borbama Hrvati su igrali produžetke. Neke su završavali i u penal serijama. Upravo su na taj način stigli do finala u Rusiji!

Izvor: FoNet/AP/Alessandra Tarantino

17:59

92. minut - Korner za Japan!

Ito je centrirao, a tamo kao na početku meča, našao se Taniguči i šutirao pored gola!

KRAJ REGULARNOG DELA! 1:1

Uspeli su Hrvati da se vrate u meč i golom Ivana Perišića poravnaju situaciju. Nakon toga, uglavnom je bilo bez većih uzbuđenja, pa je ovaj rezultat 1:1 bio najrealniji.

Ostaje da se vidi kako će to izgleda u narednih 30 minuta, možda čak i u penal seriji!

17:50

NADOKNADA VREMENA!

Prošao je i treći minut nadoknade, ostaje par desetina sekundi do kraja regularnog dela meča - 1:1.

17:48

90. minut - PRVI ŽUTI KARTON

Barišić i Kovačić su zajedničkim snagama startovali na Ita, pa se sudija Elfat odlučio da karton da fudbaleru Česlija, Kovačiću.

17:44

86. minut - Pored gola Pašalić

Lepo je centrirao Perišić, uspeo je Pašalić da skoči i šutira pored gola. Sve manje vremena da dobijemo pobednika u regularnih 90 minuta.

17:38

80. minut - Gužva u kaznenom prostoru

Velika gužva je bila pred golom Hrvatske, čak se i defanzivac Arsenala Tomijasu oslobodio svog čuvara i kada je trebao da šutira, on je asistirao i to u noge protivnika. Tako da je propala velika šansa za Japan.

17:34

75. minut - Mirno

Kako se bliži kraj regularnih 90 minuta deluje da su obe ekipe spustile ritam. Možda će ovo biti i prvi nerešen rezultat u ovoj fazi takmičenja! Još uvek je 1:1!

17:24

66. minut - Velika prilika za Budimira

Sam je ostao Budimir između dva fudbalera Japana i šutirao glavom, međutim malo pored desne stative Gondinog gola. Hrvatska je sve bolja!

17:22

U igri Asano!

Bivši fudbaler Partizana je ušao u igru, probaće da razdrma napade svoje ekipe. Uz njega je ušao i Mitoma, a izašli su Nagatomo i strelac gola Maeda.

Da podsetimo, Asano je bio strelac u pobedi protiv Nemačke 2:1!

17:20

63. minut - PARADA GONDE

Iz kolena je šutirao Luka Modrić, bio bi ovo evrogol da se nije isprečio Gonda i sjajnom paradom odbranio ovaj vrhunski udarac.

Hrvatska je imala korner, ali se ništa nije desilo!

17:20

PRVA PROMENA!

Iz igre izlazi napadač Dinama Bruno Petković, a menja ga Ante Budimir!

Za Budimira su ovo prvi minuti na Svetskom prvenstvu!

17:17

58. minut - Umalo Japan do prednosti

Hirurški prezicno je gađao Endo, ali je Livaković nekako odbranio udarac sa preko dvadeset metara.

Ozbiljna drama u najavi!

17:13

55. minut - IVAN PERIŠIĆ 1:1

Hrvatska je izjednačila protiv Japana!

Odlično je pogodio Ivan Perišić glavom na asistenciju Lovrena i situacija na terenu se poravnava - 1:1!

17:08

50. minut - Hrvati potpuno van ritma

Japanaca kao da ima više na terenu, svi dueli na sredini su njihovi, konstantno prete i ubacuju se. Mora Dalić da menja, jer ovaj njegov tim gubi svežinu!

17:04

46. minut - Šut iz daljine

Sjajno je Kamada "promešao" Hrvate i šutirao iz velike udaljenosti, lopta je otišla preko gola.

Izvor: FoNet/AP/Francisco Seco

17:02

POČINJE DRUGO POLUVREME!

Sve je spremno za nastavak meča!

16:49

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

Japan je zasluženo poveo u finišu prvog poluvremena golom Maede - 1:0!

Hrvati su imali svoj "momentum" koji je trajao dvadesetak minuta i nisu uspeli to da iskoriste, moraće Dalić nešto da menja, ako želi da izbegne ispadanje, već posle prve prepreke u nokaut fazi.

Izvor: Fonet/AP Photo/Luca Bruno

16:43

43. minut - MAEDA, VODI JAPAN 1:0!

Gužva u kaznenom prostoru i tamo se najbolje snašao Maeda i Japan zasluženo vodi!

Proveravao je i VAR ovu situaciju, ali ništa od svega i Japan vodi!

16:41

41. minut - Kakva akcija Japana

Spektakl su napravili Japanci pred golom "vatrenih" , sve je izgledalo kao Barselona u najboljim danima, lopta je stigla do Kamade na 10 metara od gola, a on je šutirao visoko preko prečke

Veliki promašaji mogu da koštaju Japance, još uvek je 0:0 na semaforu.

Izvor: Fonet/AP/Frank Augstein

16:39

Luka Modrić

Najbolji igrač Hrvatske Luka Modrić je debitovao na Svetskom prvenstvu 2006. godine upravo protiv Japana, a danas predvodi "vatrene" opet protiv istog protivnika!

16:38

38. minut - Igra se u talasima

Počeli su bolje Japanci, ali su se onda nizale šanse Hrvata, dobrih 20ak minuta. Sada je Japan konstantno na nekih 20 metara od Livakovićevog gola, čeka se šut!

16:28

28. minut - Hrvati sve opasniji

Preleću lopte kazneni prostor Japana - pretnje na sve strane, ali nema gola 0:0. Imaju sreće u ovim momentima "plavi samuraji" , ovo je period koji pripada Hrvatskoj.

16:24

24. minut - Pretnja Gvardiola

Centrirao je Luka Modrić u srce kaznenog prostora, lopta se odbijala i stigla do ivice 16 metara, ali je Joško Gvardiol svojim pokušajem prebacio tribine. Još uvek nema golova - 0:0!

16:17

17. minut - Još jedan nezgodan centaršut

Uspeo je Nagatomo sjajno da centrira i opet panika u kaznenom prostoru Hrvata, ali je loptu poslednji dirao Doan i to je lopta za Livakovića.

16:12

12. minut - Dobar centaršut

Ito je oštro centrirao, tražio je Maedu, ali su se Hrvati jedva odbranili. Japan pokazuje da lako može zapretiti Livakoviću!

16:08

8. minut - Kakva šansa za Perišića

Skandalozno je pogrešio Tomijasu, loptu mu je uzeo Perišić i imao otvoren put ka Gondi, koji je odbranio zicer. Ostaje 0:0!

16:06

Tradicija na strani Hrvatske

Hrvatska reprezentacija je dva puta prošla grupu na Svetskom prvenstvu i oba puta su došli do medalje. Prvi put kada su bili treći 1998. godine u Francuskoj, a drugi put pre četiri godine u Rusiji, gde su poraženi u finalu od Francuske (4:2).

16:03

3. minut - VELIKA ŠANSA ZA JAPAN

Odličan prekid pred golom Livakovića, ostao je sam Taniguči na pet metara i šutirao glavom pored stative. Japan je ofanzivan od prvog minuta!

16:00

POČINJEMO!

Sve je spremno za veliki okršaj Japana i Hrvatske! Prvi udarac će izvesti Hrvati!

15:37

Optimizam vlada među Japancima

Nekadašnji reprezentativac Japana Masahiro Fukuda, napadač i največa legenda Urava Redsa, pred meč sa Hrvatima pun je samopouzdanja. Fudbaler koji je 45 puta nastupao za "plave samuraje" siguran je u pobedu.

"Hrvatska je za Japan lak protivnik. U ovoj situaciji, pred duel Japana i Hrvatske, Japan je u zamahu. Osim toga, uvek je lakše igrati protiv timova koji su na rangirani bolje od vas, Japan igra bolje protiv takvih“, rekao je Fukuda.

15:32

Sastavi

Da preletimo još jednom preko sastava " vatrenih" i " plavih samuraja" pred početak utakmice. Hrvatska će igrati u formaciji 4-3-3 dok će Japan istrčati na travnatu podlogu u Dohi sa izuzetno ofanzivnom formacijom 3-4-3. Glavna zvezda na stadionu biće fudbaler Real Madrida i kapiten Hrvata, Luka Modrić.

15:18

Joško Gvardiol

Zanimljiva konferencija za medije i podsetnik Gvardiola da su Japanci izuzetno jaka reprezentacija, srčana i da se bore svih 90 minuta.

15:14

Istorija

Reprezentacije Japana i Hrvatske su se dva puta sastajale na Mundijalima, prvi put 1998. kada je Hrvatska golom Šukera slavila rezultatom 1:0 u grupi. Dok su drugi put 2006. na Svetskom prvenstvu ove dve selekcije odigrale bez golova. Nadamo se da ćemo danas videti više pogodaka nego u dosadašnjim susretima.

Pratite uživo događaj uz MONDO

15:08

Stadion

Navijači polako pristižu na Al-Janub stadion koji je jedan od velelepnih objekata izgrađenih upravo za Svetsko prvenstvp, otvoren je 2019. godine i ima kapacitet od 45,000 mesta.